MENU
novinky-a-odbornici

Potíte sa, keď ste v strese? Psychologička vám poradí zvládnuť emócie

Stres

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Potíte sa, keď ste v strese? Psychologička vám poradí zvládnuť emócie

Pot môžu vyvolať pozitívne i negatívne emócie. Niekedy vám pomôže odvrátenie pozornosti od situácie, ktorá vo vás vyvoláva napätie. Kedy treba porozmýšľať o terapii?

Možno sa v bežnom živote ani príliš nepotíte. Stačí, že príde skúška, dôležité stretnutie, pohovor a už máte mokré dlane. Ide o emocionálne potenie, za ktorým sa skrýva napätie, tlak, strach, tréma. Za nadmerným potením môže byť naozaj „len“ psychika. Vyvolávajú ho silné emócie, či už negatívne, alebo pozitívne. Pokojne sa môžete začať potiť, aj keď vás postretla šťastná udalosť. Dôležitejšie ako kvalitný antiperspirant je naučiť sa, ako svoje emócie zvládnuť.

Skúste počítať

„Oplatí sa pouvažovať o technikách, ktoré znižujú celkový stres a vnútorné napätie. Základ je správne regulované dýchanie, za tým nastupujú spôsoby na odvrátenie pozornosti. Skutočne pomáha aj obyčajné počítanie do desať. Potom si môžete dať napríklad obľúbenú sladkosť,“ vysvetľuje psychologička Mgr. Diana Bultmanová. Ak sa za nadmerným potením skrýva vysoká kumulácia stresu či napätia, pomôcť vám môže všetko, pri čom sa uvoľníte. Ideálna je napríklad joga, pri ktorej sa pracuje s dychom. V jednotlivých pozíciách nájdete uvoľnenie. „Vždy však treba pracovať so samotným zdrojom zvýšeného vnútorného napätia, inak budú mať relaxačné a uvoľňujúce postupy len čiastočný efekt, prípadne žiadny,“ upozorňuje psychologička. Ak vám tento problém znepríjemňuje život pravidelne, určite neváhajte a vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychoterapeuta.

 

Pracuje psychika

Za emocionálnym potením sa skrýva aktivita vegetatívneho nervového systému, ktorý nemôžete ovplyvniť vôľou. Ide o podvedomú reakciu na stres, keď vďaka zrýchlenej činnosti srdca začnú na plné obrátky pracovať niektoré fyziologické funkcie, medzi ne patrí aj potenie. Telo sa pripravuje na útek alebo útok. „Prirodzene sa zhromažďuje viac krvi do svalov, zrýchľuje sa tep, dýchanie a zvyšuje sa i činnosť potných žliaz. Ak vás neohrozuje žiadny podnet zvonku, hľadáme vyvolávajúci faktor pomocou psychoterapie v myšlienkach a pocitoch človeka,“ približuje psychologička. „V praxi sa často stretávam s tým, že ruka v ruke so psychickými ťažkosťami ide nadmerné potenie emocionálneho charakteru. Pri samotnej terapii sa ho snažíme regulovať napríklad prostredníctvom biofeedbacku, ide o biologickú spätnú väzbu.“ Odhalí sa pri ňom, ako vaše telo reaguje na stres či vypäté situácie. Naučíte sa regulovane a správne dýchať, čím ovplyvníte správne fungovanie sympatického a parasympatického nervového systému. Výsledkom bude i zníženie nadmerného potenia.

Anketa
Potíte sa viac, keď ste v strese?

 

Máte fóbiu?

Niekto s potením ustavične bojuje, hoci jeho okolie vôbec nechápe, v čom je problém. Podľa psychologičky má každý svoju individuálnu mieru, čo mu je a nie je príjemné, platí to i pre potenie. Niekedy sa však z toho môže vykľuť až fóbia. Nie je to novinka, má aj svoje pomenovanie.Nadmerný strach z potenia sa nazýva dianpnofóbia. Tu platia rovnaké pravidlá ako pri každej inej fóbii. Postupujeme psychoterapeuticky, aby sme spoločne dokázali eliminovať strach na prijateľnú a zvládnuteľnú mieru,“ konštatuje Diana Bultmanová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia