MENU
novinky-a-odbornici

Potíte sa, keď ste v strese? Psychologička vám poradí zvládnuť emócie

Stres

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Potíte sa, keď ste v strese? Psychologička vám poradí zvládnuť emócie

Pot môžu vyvolať pozitívne i negatívne emócie. Niekedy vám pomôže odvrátenie pozornosti od situácie, ktorá vo vás vyvoláva napätie. Kedy treba porozmýšľať o terapii?

Možno sa v bežnom živote ani príliš nepotíte. Stačí, že príde skúška, dôležité stretnutie, pohovor a už máte mokré dlane. Ide o emocionálne potenie, za ktorým sa skrýva napätie, tlak, strach, tréma. Za nadmerným potením môže byť naozaj „len“ psychika. Vyvolávajú ho silné emócie, či už negatívne, alebo pozitívne. Pokojne sa môžete začať potiť, aj keď vás postretla šťastná udalosť. Dôležitejšie ako kvalitný antiperspirant je naučiť sa, ako svoje emócie zvládnuť.

Skúste počítať

„Oplatí sa pouvažovať o technikách, ktoré znižujú celkový stres a vnútorné napätie. Základ je správne regulované dýchanie, za tým nastupujú spôsoby na odvrátenie pozornosti. Skutočne pomáha aj obyčajné počítanie do desať. Potom si môžete dať napríklad obľúbenú sladkosť,“ vysvetľuje psychologička Mgr. Diana Bultmanová. Ak sa za nadmerným potením skrýva vysoká kumulácia stresu či napätia, pomôcť vám môže všetko, pri čom sa uvoľníte. Ideálna je napríklad joga, pri ktorej sa pracuje s dychom. V jednotlivých pozíciách nájdete uvoľnenie. „Vždy však treba pracovať so samotným zdrojom zvýšeného vnútorného napätia, inak budú mať relaxačné a uvoľňujúce postupy len čiastočný efekt, prípadne žiadny,“ upozorňuje psychologička. Ak vám tento problém znepríjemňuje život pravidelne, určite neváhajte a vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychoterapeuta.

 

Pracuje psychika

Za emocionálnym potením sa skrýva aktivita vegetatívneho nervového systému, ktorý nemôžete ovplyvniť vôľou. Ide o podvedomú reakciu na stres, keď vďaka zrýchlenej činnosti srdca začnú na plné obrátky pracovať niektoré fyziologické funkcie, medzi ne patrí aj potenie. Telo sa pripravuje na útek alebo útok. „Prirodzene sa zhromažďuje viac krvi do svalov, zrýchľuje sa tep, dýchanie a zvyšuje sa i činnosť potných žliaz. Ak vás neohrozuje žiadny podnet zvonku, hľadáme vyvolávajúci faktor pomocou psychoterapie v myšlienkach a pocitoch človeka,“ približuje psychologička. „V praxi sa často stretávam s tým, že ruka v ruke so psychickými ťažkosťami ide nadmerné potenie emocionálneho charakteru. Pri samotnej terapii sa ho snažíme regulovať napríklad prostredníctvom biofeedbacku, ide o biologickú spätnú väzbu.“ Odhalí sa pri ňom, ako vaše telo reaguje na stres či vypäté situácie. Naučíte sa regulovane a správne dýchať, čím ovplyvníte správne fungovanie sympatického a parasympatického nervového systému. Výsledkom bude i zníženie nadmerného potenia.

Anketa
Potíte sa viac, keď ste v strese?

 

Máte fóbiu?

Niekto s potením ustavične bojuje, hoci jeho okolie vôbec nechápe, v čom je problém. Podľa psychologičky má každý svoju individuálnu mieru, čo mu je a nie je príjemné, platí to i pre potenie. Niekedy sa však z toho môže vykľuť až fóbia. Nie je to novinka, má aj svoje pomenovanie.Nadmerný strach z potenia sa nazýva dianpnofóbia. Tu platia rovnaké pravidlá ako pri každej inej fóbii. Postupujeme psychoterapeuticky, aby sme spoločne dokázali eliminovať strach na prijateľnú a zvládnuteľnú mieru,“ konštatuje Diana Bultmanová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma pálenie a svrbenie v intímnych partiách. Stery sú negatívne. Čo to môže byť?

Anamnézu by bolo treba doplniť o čas vzniku či dĺžku trvania ťažkostí a upresniť aj lokalizáciu, či ide o vonkajší genitál – vnútorné pysky, vonkajšie pysky, slabiny, sliznicu pošvy. Lekára bude zaujímať aj to, či je pri ťažkostiach prítomný výtok, prípadne akej farby a zápachu. Dôležité je uviesť, či problémy súvisia s menštruačným cyklom, pohlavným stykom, kúpaním v bazéne, vo vírivke, s ťažkosťami pri močení, so štípaním a s pálením v oblasti močovej rúry, respektíve pri močení alebo po ňom, s tráviacimi ťažkosťami, intoleranciami, hnačkovou stolicou, užívaním nejakých liekov, alergiami, poruchami imunity, depiláciou intímnych partií...

Príčina môže byť zápalová, ale i nezápalová. Potrebné je gynekologické vyšetrenie v čase ťažkostí. Uvádzate, že zápaly a ochorenia prenosné pohlavným stykom ste mali vylúčené, do úvahy preto prichádzajú alergické reakcie. Je vhodné postupne vymeniť mydlo, sprchovací gél, prací prášok, aviváž, toaletný papier. Môže ísť aj o niektoré ochorenia kože, tie by však diagnostikoval dermatológ. Ak sa vylúči všetko uvedené, je možné aplikovať lokálnu liečbu na potlačenie ťažkostí. Keby sa ťažkosti zhoršovali a všetky uvedené príčiny by boli vylúčené, mohli by ste zvážiť aj terapiu laserom.

čítať viac

Čo to znamená, že lieky odvodňujú? Stačí menej piť a nemusím ich užívať?

Lieky na odvodnenie znižujú nadbytočnú vodu, teda retenciu tekutín, v tele tým, že zvyšujú tvorbu moču. Tieto lieky sa užívajú pri viacerých diagnózach, ako je napríklad nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku ochorenia srdca, pečene alebo obličiek, nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku popálenín, pri liečbe vysokého krvného tlaku, ale aj pri iných ochoreniach. Ich účinok nenahradíte obmedzeným príjmom tekutín. Zavodnenie organizmu často sprevádzajú nepríjemné pocity opuchnutých končatín, ťažoby v bruchu alebo iných zdravotných ťažkostí. Nadmerné množstvo vody v sebe držia napríklad ženy pred menštruáciou, v období tehotenstva alebo menopauzy. Ak užívate lieky na odvodnenie, nikdy ich sami nevysadzujte bez predchádzajúcej rady s lekárom. Ak ste takéto lieky doteraz neužívali a máte pocit, že ich potrebujete, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav a vylúči iné závažné ochorenia.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor