MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka: Po covide môžu ženám padať vlasy. Takto vieme pomôcť

Covid má na svedomí aj zvýšené padanie vlasov.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Lekárka: Po covide môžu ženám padať vlasy. Takto vieme pomôcť

Medzi postcovidové príznaky patrí aj zvýšené padanie vlasov, najmä u žien. Trvať môže celé mesiace, preto sa oplatí navštíviť dermatológa, ktorý má možnosť padanie zabrzdiť.

"Vidíme badateľný nárast pacientov sťažujúcich sa na vypadávanie vlasov po prekonaní infekcie COVID-19,“ upozorňuje dermatologička bratislavskej kliniky zdravia a krásy MUDr. Anna Chríbiková. "Hlavné príčiny spôsobujúce postcovidový syndróm padania vlasov sú reakcia na stres, výživový deficit a prebiehajúci zápal v tele."

Padajú 4-krát viac

Kým u zdravého človek vypadne v priemere denne 100  vlasov, u pacienta po covide je to aj 300 až 400 vlasov. „Pacienti pozorujú zvýšené vypadávanie vlasov zvyčajne 30 dní po prekonaní COVID-19, u menšej časti bolo padanie pozorované už v priebehu infekcie,“ hovorí dermatologička. Má však aj dobrú správu. Podľa nej je úbytok vlasov pri ochorení COVID-19 len dočasný stav.  Môže však trvať až 9 mesiacov.

Čím ťažší covid, tým horšie padanie

Väčšina ľudí pozoruje viditeľné vypadávanie vlasov približne 2 až 3 mesiace po horúčke alebo po chorobe. „Toto vypadávanie však môže trvať 6 až 9 mesiacov,“ upozorňuje doktorka Anna Chríbiková. Intenzita vypadávanie vlasov môže súvisieť so závažnosťou priebehu infekcie COVID-19. „Boli zdokumentované zvýšené hladiny interleukínu 6, ten spomaľuje rast vlasového stvolu,“ vysvetľuje lekárka. Hoci genetická predispozícia nateraz nie je potvrdená, ako sa ukázalo, častejšie postihuje ženy.

Pomôžu vitamíny a stopové prvky

V prípade, že máte vlasový postcovidový syndróm, dermatologička radí čo najskôr navštíviť ambulanciu a problém riešiť. „Dermatológ, prípadne trichológ stanoví diagnózu a následne nastaví individuálne vhodnú liečbu,“ vysvetľuje. Okrem ambulantnej liečby je  dôležité, aby ste zmenili aj váš životný štýl. Popri pohybe na čerstvom vzduchu a odbúraní stresu by ste mali pridať do jedálnička viac potravín bohatých na železo, vitamín B 12, kyselinu listovú, prípadne aj výživové doplnky s týmito látkami.

Laser obnoví rast

V prípade postcovidového padania vlasov veľmi účinne zaberá liečba špeciálnym Fotona laserom. „Ide o minimálne invazívne ambulantné ošetrenie, ktoré stimuluje vlasové folikuly, zlepšuje mikrocirkuláciu pokožky. To má za následok zastavenie či zmiernenie padania vlasov a obnovu ich rastu,“ vysvetľuje dermatologička. Ošetrením sa tiež naštartuje prirodzená produkcia kolagénu, ktorý pomáha obnoviť poškodené tkanivo. Výsledok je viditeľný už po 6 týždňoch od ošetrenia. V závislosti od stavu a zrednutia vlasov vám odborník môže odporučiť aj viac ošetrení.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor