MENU
novinky-a-odbornici

Posilní srdce a pôsobí proti zrážaniu krvi. Na tento vitamín nedáte dopustiť

Srdce posilní aj vitamín E.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Posilní srdce a pôsobí proti zrážaniu krvi. Na tento vitamín nedáte dopustiť

Nájdete ho vo výživových doplnkoch, rozličných nápojoch, ale i na obaloch kozmetických výrobkov. Jeho účinok je naozaj široký.

Jeho dostatočný príjem posilní imunitu, zdravie srdca, ale i očí a pomôže vám udržať si dobrú formu aj v zrelšom veku. Aké najdôležitejšie úlohy plní v tele vitamín E?

Vylepší cievy

Sila vitamínu E spočíva v tom, že patrí k výborným antioxidantom. Pomáha chrániť bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov, podporuje zdravie kože, svalov, ale i nervového a imunitného systému. Tento šikovný vitamín sa spája aj so zníženým rizikom srdcových ochorení. Pôsobí proti zrážaniu krvi a redukuje tvorbu takzvaných plakov v cievach, čím podporuje ich správne fungovanie i priepustnosť. „Vitamín E je veľmi dôležitý aj pre imunitný systém. Pomáha udržovať správnu funkciu bielych krviniek
a zlepšuje schopnosť imunitnej odpovede organizmu na prípadné infekcie,“
približuje ďalšiu z úloh éčka výživová poradkyňa Katarína Grich. „Pomáha však znížiť i riziko vzniku niektorých očných chorôb, ku ktorým patrí napríklad makulárna degenerácia.“ U žien vitamín E zmierňuje predmenštruačný syndróm. Dôležitý je aj pre zdravie maternice či bezproblémovú ovuláciu. V prípade mužov pomôže zlepšiť kvalitu spermií.

Hladšia a pružnejšia

Éčko sa často spája i s kozmetickými prípravkami. Pomáha hydratovať pokožku, chrániť ju pred škodlivým UV žiarením a zlep­šovať jej elasticitu. Vďaka udržaniu vlhkosti pleť pôsobí jemnejšie, hladšie, pružnejšie. Zároveň zlepšu­je cirkuláciu krvi, čím na­príklad podporuje rast vla­sov. Dostane sa k nim totiž viac živín a kyslíka. Vita­mín E prispieva k regenerá­cii a hojeniu poškodených tkanív, čo je dôležité pri liečbe jaziev, strií alebo iných kožných problémov,“ pridáva odborníčka ďalšie pozitíva. „V neposlednom rade pleť chráni pred slneč­ným žiarením. Neutralizu­je voľné radikály, ktoré lúče vytvárajú, a minimalizuje škodlivé účinky UV žia­renia na kožu.“ Vitamín E sa často spája so zdravým starnutím. Jeho antioxi­dačné vlastnosti pomáhajú chrániť bunky pred dege­neráciou a udržiavať dobrý zdravotný stav v pokroči­lom veku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor