MENU
Novinky a odborníci

Chcete zdravšie cievy? Šálka tohto plodu denne pomôže za dve hodiny

Už dve hodiny po

Podľa dát štúdie sa FMD ukazovateľ u účastníkov výrazne zlepšil nielen po mesiaci každodennej konzumácie brusnicového prášku, ale aj bezprostredne dve hodiny po konzumácii.
Na ostatné ukazovatele vrátane hodnôt krvného tlaku či glukózy však užívanie prášku vplyv nemalo.

Zvýšenie obsahu polyfenolov a metabolitov v krvnom riečisku a s tým súvisiace zlepšenie FMD po konzumácii brusníc zdôrazňuje dôležitú úlohu, ktorú brusnice môžu zohrávať v prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Skutočnosť, že tieto zlepšenia .... sa pozorovali pri množstve brusníc, ktoré možno primerane konzumovať denne, robí z brusníc dôležité ovocie v prevencii ....pre širokú verejnosť," cituje ScienceDaily Anu Rodriguez-Mateos, docentku výživy na Katedre výživových vied na King's College London a hlavnú autorku štúdie.

Vzhľadom na maličkú vzorku výsledky štúdie bude treba ešte ďalej skúmať. Ak máte choré srdce či problémy s vysokým krvným tlakom konzumáciou brusníc nič nepokazíte, no nemôžete sa ne spoliehať. Liečbu vhodnými liekmi musíte vždy konzultovať s lekárom a dôsledne dodržiavať.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor