MENU
novinky-a-odbornici

Chcete zdravšie cievy? Šálka tohto plodu denne pomôže za dve hodiny

Šálka brusníc denne pomôže srdcu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Chcete zdravšie cievy? Šálka tohto plodu denne pomôže za dve hodiny

Podľa výsledkov novej štúdie by zdraviu srdca a ciev mohlo pomôcť obľúbené ovocie. Okrem preventívnej ochrany sa zdá, že by látky v ňom mohli cievam prospieť dokonca takmer okamžite po konzumácii.

Bobuľové ovocie je plné antioxidantov a pomáha ako prevencia proti rakovine i srdcovo-cievnym ochoreniam. Tento benefit najnovšie naznačili závery vedcov aj v prípade brusníc.

Nová dvojito zaslepená randomizovaná štúdia, uverejnená v časopise Food & Function, zahŕňala 45 zdravých mužov, ktorí jeden mesiac konzumovali prášok z celých brusníc (9 gramov),zodpovedajúci 100 g čerstvých brusníc denne. alebo placebo. Na potvrdenie biologickej aktivity lyofilizovaného prášku z celých brusníc sa uskutočnila úvodná pilotná štúdia s piatimi zdravými mladými mužmi.

Dve hodiny po konzumácii v prvý deň a mesiac od začiatku štúdie vedci zároveň u týchto mužov hodnotili rôzne ukazovatele zdravia ciev (rýchlosť pulzovej vlny, index augmentácie aorty, krvný tlak, srdcovú frekvenciu, krvné lipidy a glukózu v krvi) spolu s primárnym ukazovateľom, takzvanou prietokom sprostredkovanou dilatáciou (FMD). Tá signalizuje, ako sa cievy rozširujú pri zvýšení prietoku krvi, vysvetľuje ScienceDaily. Pred liečbou a po nej analyzovali aj plazmu a 24 hodinový moč pomocou cielených kvantitatívnych metód vrátane 137 (poly)fenolových metabolitov.

Ako dopadli výsledky? Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor