MENU
novinky-a-odbornici

Ruskí vedci varujú pred novou vakcínou, ktorá môže ešte zhoršiť priebeh COVID-19

Vakcínu na COVID-19 spochybňujú samotní ruskí lekári.
Novinky a odborníci

Ruskí vedci varujú pred novou vakcínou, ktorá môže ešte zhoršiť priebeh COVID-19

Vyhlásenie Putina o registrácii prvej vakcíny na svete proti COVID-19 nahnevalo ruských odborníkov, ktorí pred očkovaním varujú. Vakcína môže chorobu aj zhoršiť!

Jeden z popredných ruských pľúcnych lekárov a riaditeľ Výskumného ústavu pľúcneho v Moskve, profesor Alexander Čučalin spochybnil vakcínu Sputnik V, ktorú tento týždeň prezident Vladimír Putin označil za prvú oficiálne zaregistrovanú očkovaciu látku na svete proti COVID-19.  

Chcel zabrániť registrácii

Čučalin na protest rezignoval na svoj post v etickej rade ministerstva zdravotníctva, a to z dôvodu závažného porušenia etiky, informoval včera denník Daily Mail. Profesorovi sa nepodarilo zabrániť registrácii vakcíny, ktorá podľa neho neprešla všetkými potrebnými testami a právnymi predpismi Ruskej federácie. Podľa odborníka viacerí ruskí vedci urobili nezodpovedné prehlásenia, keď tvrdili, že vakcínaje pripravená na použitie.

Existuje celý rad biologických látok, ktoré sa neprejavia okamžite, ale až po roku alebo dvoch
Alexander Čučalin

Skúšky vakcíny sú nedostatočné

Bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste. Ako to hodnotiť? Vakcína, ktoré bola vytvorená, sa u ľudí nikdy nepoužívala a nemôžeme predvídať, ako ju bude človek tolerovať,“ uviedol tento ruský odborník, člen Ruskej akadémie medicínskych vied. Podľa neho sú potrebné klinické skúšky, aby sa dalo tvrdiť, že vakcína nepoškodí ľudské zdravie ani z dlhodobého hľadiska. „Existuje celý rad biologických látok, ktoré sa neprejavia okamžite, ale až po roku alebo dvoch,“ uviedol Alexander Čučalin.

Čo spraví v tele za dva roky?

Deprimuje ma postoj niektorých našich vedcov, ktorí robia nezodpovedné vyhlásenia o hotových vakcínach,“ krúti hlavou rešpektovaný lekár. Podľa neho Rusko pripravuje aj ďalšie vakcíny proti COVID-19, pred ktorými tiež varuje: „V prípade vakcín, ktoré vyvíjajú viaceré naše výskumné strediská platí, že môžu spĺňať len krátkodobé kritériá bezpečnosti. Dlhodobé bezpečnostné kritériá sa dajú zhodnotiť až na základe najmenej dvojročného pozorovania,“ uzatvára profesor.

Existuje nebezpečenstvo zhoršenia choroby nesprávnym zostavením vakcíny
Alexander Čepurnov

Virológ pred vakcínou varuje

Ďalší ruský odborník, popredný virológ Alexander Čepurnov dokonca varuje, že „existuje nebezpečenstvo zhoršenia choroby nesprávnym zostavením vakcíny“. Podľa neho je známe, že infekcia sa niektorými protilátkami ešte zosilňuje. „Malo by sa vedieť, ktoré protilátky vakcína vytvára,“ zdôrazňuje profesor Čepurnov, bývalým vedúci laboratória pre zvlášť nebezpečné choroby na Vector Institute v Sibíri, ktoré sa tiež podieľa na vývoji vakcín proti koronavírusu.

Putinová už bola zaočkovaná

Prezident Vladimír Putin napriek názoru rešpektovaných ruských odborníkov ohlásil, že vakcína Sputnik V prešla všetkými nevyhnutnými testami a dala sa ňou už zaočkovať jeho dcéra. Medzi prvými by ju mali dostať tiež zdravotníci, učitelia či rizikové skupiny obyvateľstva. Svetová odborná verejnosť však má o bezpečnosti takto rýchlo pripravenej vakcíny veľké pochybnosti.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia