MENU
novinky-a-odbornici

Epidemiologička: Už v pondelok sa uvidí, koľko ľudí sa nakazilo pri návšteve pápeža

covid
Novinky a odborníci

Epidemiologička: Už v pondelok sa uvidí, koľko ľudí sa nakazilo pri návšteve pápeža

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu Henrieta Hudečková vysvetľuje, čo sa dá očakávať v najbližších dňoch. Ak sa ľudia nakazili, čísla by mali vyskočiť už v pondelok.

Aký vývoj epidemiologickej situácie očakávate v najbližších dňoch?

Očakávame nárast, pretože posledný týždeň sa počet prípadov zdvojnásobil. Pre tento delta variant je to typické, že sa šíri rýchlejšie geometrickým radom. Ak predtým jeden nakazil dvoch, tak teraz infikuje štyroch.

Mali by sme sa teda obávať?

Vzhľadom na to, že nemáme dostatočne zaočkovanú populáciu, tak určite k nejakým problémom príde. Deti v tejto situácii tiež zohrávajú svoju úlohu ako šíritelia. Nemusia mať symptómy, nemusia mať závažné klinické stavy, i keď ojedinele sa môžu vyskytnúť, lebo aj u detí sú zaznamenané ťažie stavy, ale nie tak často ako u dospelých.

Koho sa týka riziko nakazenia?

Naši starší občania môžu byť v rizikovom prostredí a to aj po očkovaní dvomi dávkami. Ak sú imunitne oslabení, nemuseli si vytvoriť dostatočnú hladinu protilátok, v čase už mohla hladina protilátok teoreticky aj klesnúť, takže môžu byť vystavení šíreniu vírusu. Chorobnosť nám narastie v mladších ročníkoch, ale môžeme mať postihnutých aj starších, dokonca aj zaočkovaných, keďže delta variant je špecifický.

Dá sa povedať, že epidemiologická krivka už rastie exponenciálne?

Krivka prudko narastá. Či rastie exponenciálne sa ešte nedá jednoznačne povedať, keďže ide len o druhý týždeň. Ale dôležité je, že to narastá, chorobnosť ide hore a ten dvojnásobný skok niečo znamená. No nemusí to byť ešte katastrofa, ak budú dodržiavané prijaté opatrenia, vrátane testovania a rešpektovania situácií, ktoré sú popísané v covid automate. V takom prípade by sme to mohli zvládnuť.

Na snímke hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu Henrieta Hudečková počas brífingu rektorov Univerzity Komenského (UK) a Slovenskej technickej univerzity (STU) 28. septembra 2020 v Bratislave. UK v Bratislave a STU v Bratislave prejdú od 5. októbra na dištančnú výučbu. Dôvodom je zhoršujúca sa pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. FOTO TASR - Martin BaumannNa snímke hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu Henrieta Hudečková počas brífingu rektorov Univerzity Komenského (UK) a Slovenskej technickej univerzity (STU) 28. septembra 2020 v Bratislave. UK v Bratislave a STU v Bratislave prejdú od 5. októbra na dištančnú výučbu. Dôvodom je zhoršujúca sa pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. FOTO TASR - Martin Baumann
Na snímke hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu Henrieta Hudečková počas brífingu rektorov Univerzity Komenského (UK) a Slovenskej technickej univerzity (STU) 28. septembra 2020 v Bratislave. UK v Bratislave a STU v Bratislave prejdú od 5. októbra na dištančnú výučbu. Dôvodom je zhoršujúca sa pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. FOTO TASR - Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann

Máme už na Slovensku komunitné šírenie?

Zatiaľ si myslím, že ide o reťazové šírenie. Komunitné šírenie znamená, že nevieme, kto od koho ochorel. Pokiaľ je to lokalizované v jednom okrese, tam sa ešte dá dohľadať, kto bol s kým v styku, či sa zúčastnil nejakých spoločenských podujatí. Reťazové šírenie môže byť aj také, že dieťa sa infikuje v škole alebo to do nej zavlečie, ďalšie dieťa do svojej rodiny, odtiaľ na pracovisko. Pokiaľ nemáme skontrolovaných pracovníkov, ktorí sú zamestnaní napríklad vo veľkých halách, tak tam môže dôjsť k ďalšiemu šíreniu, ale stále hovoríme o reťazovom šírení. Ide o prenos z jedného prostredia do druhého, zo školy do rodiny, z rodiny do firmy, z firmy do ďalšej rodiny a podobne. Stále však ide o reťazové šírenie, lebo keď to detailne rozoberieme, tak vieme, odkiaľ infekcia išla.

Samozrejme, očkovanie chráni, no nie je to absolútne.
Henrieta Hudečková, epidemiologička

Doteraz sme si delta infekciu priniesli najmä zo zahraničia, spomínali ste, že rizikové sú aj školy a ako mohla návšteva pápeža ovplyvniť ďalší vývoj situácie?

Myslím si, že dôjde k nárastu. Upozorňujem však, že opatrenia boli nastavené. Pokiaľ boli dobre dodržané, nemuselo by to byť mimoriadne zlé. Ale myslím si, že k šíreniu vírusu dôjde. Predsa je to len nahromadenie veľkého počtu ľudí, i keď mali by byť očkovaní, minimálne otestovaní s novým testom.

Keďže väčšina okresov prešla do horšej farby, otestovaných sa zúčastní len niekoľko stovák ľudí. Aké riziko šírenia koronavírusu hrozí medzi zaočkovanými?

Keď sú očkovaní, tam ešte závisí od veku. Samozrejme, očkovanie chráni, no nie je to absolútne. Ak by tam šli starší ľudia vo vysokom veku alebo sú imunokompromitovaní, teda nemajú dobrý zdravotný stav, prípadne sú na imunosupresívnej liečbe, ktorá potláča imunitu, tak tí majú riziko, že by sa mohli infikovať. Ale my nevieme dopodrobna, aká bola skladba účastníkov podujatia. Predpokladám, že starší ľudia, ktorí majú nejaký problém, sa pravdepodobne nehlásili. Myslím si, že sú v tejto dobe opatrnejší.

Inkubačná doba je kratšia, človek sa rýchlejšie infikuje a už druhý deň môže šíriť vírus ďalej a pritom nemusí mať ešte klinické príznaky. Možný nárast prípadov by sme mohli vidieť začiatkom budúceho týždňa
Henrieta Hudečková , epidemiologička

Pri delta variante je iná inkubačná doba. Kedy by sa mohol prejaviť nárast prípadov po návšteve pápeža?

Inkubačná doba je kratšia, človek sa rýchlejšie infikuje a už druhý deň môže šíriť vírus ďalej a pritom nemusí mať ešte klinické príznaky. Možný nárast prípadov by sme mohli vidieť začiatkom budúceho týždňa (20.9./21.9. pozn. red.). Ak však ľudia dodržali všetky stanovené opatrenia, to by mohlo riziko šírenia vírusu minimalizovať.

Ľudia na podujatia s pápežom chodili postupne, niektorí aj niekoľko hodín pred začiatkom. Pomohlo to zabrániť riziku šírenia?

Problém je vždy, keď to skončí. Ľudia nemôžu čakať, že sa do hodiny sa dostanú von, aj to môže niekoľko hodín trvať. Pripravené to bolo, ale isté teoretické riziko tam ostáva. Rizikom pre starších ľudí odhliadnuc od tohto podujatia sú aj obchodné domy a tam taká kontrola nie je ako pri návšteve pápeža.

Čo by ste mali vedieť o delte:

Na základe dostupných dôkazov sa uvádza, že Delta variant SARS-CoV-2 je o 40 – 60 % prenosnejší ako Alfa variant , známy ako Britský, ktorý na Slovensku dlho dominoval. Prvotné príznaky infekcie variantom Delta sa mierne líšia od príznakov predchádzajúcich variantov.  Podľa informácii SAV sa pripravte na TOTO:

Čo môžete čakať?

 • bolesť hlavy a hrdla
 • teplotu a tekuté hlieny v nose

Klasické symptómy známe z minulosti ako strata chuti a čuchu, dýchavičnosť a kašeľ sa pri delte neprejavujú, preto si ju ľahko môžete zameniť s bežnou nádchou. Nebuďte preto neopatrní, lebo práve to šíreniu Delta variantu SARS-CoV-2 pomáha. Pozor! To, že prvé príznaky pripomínajú bežnú nádchu, však neznamená, že Delta variant spôsobuje len bežné ochorenie.  Prvé štúdie ukazujú, že riziko hospitalizácie je pri Delta variante dvakrát vyššie ako doteraz.

Ste v rizikovej skupine? 

Pripravte sa, že v krátkom období aj u nás opäť dôjde k zvýšenému výskytu infekcií Delta variantom SARS-CoV-2. Odborníci očakávajú, že najviac infikovanou skupinou budú deti, mladiství a osoby mladšie ako 50 rokov. Najviac ohrozenou skupinou sú však stále starší a chronicky chorí ľudia. V prípade nízkej zaočkovanosti populácie bude tento prudký nárast v počte infikovaných sprevádzaný aj nárastom v hospitalizáciách a úmrtiach, podobne ako sme to zažili v zimných mesiacoch roku 2020.

Podľa informácií UVZSR najviac importovaných nákaz bolo počas leta z krajín:

 • Chorvátsko: 214 (72-krát delta variant)
 • Španielsko: 73 (57-krát delta variant)
 • Česko: 65 (23-krát delta variant)
 • Grécko: 56 (16-krát delta variant)
 • Spojené kráľovstvo: 45 (28-krát delta variant)
 • Cyprus: 27 (12-krát delta variant)
 • Z ostatných krajín 1 až 3 prípady.

V júli a auguste 2021 bolo celkovo potvrdených 1173 prípadov spôsobených delta variantom, z toho 397 u importovaných prípadov, 48-krát išlo o súvis s importovaným prípadom. V ostatných prípadoch bola cestovateľská anamnéza negatívna.

Klinické formy ochorení boli v lete takéto:

 • Bezpríznaková: 934-krát (22 %)
 • Respiračná: (bolesti hrdla, nádcha, kašeľ) 2595-krát (62 %)
 • Febrilná: 404-krát (10 %)
 • Senzorická: 79-krát (2 %)
 • Črevná: 18-krát (1 %)
 • Pľúcna: 29-krát (1 %)
 • Ostatné (kardiálna, neurologická, kĺbna a pod.): 103-krát (2 %)

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor