MENU
novinky-a-odbornici

Pomôžu pri liečbe ostrôh voľnopredajné gély? Aké sú ďalšie možnosti?

Boľavé ostrohy radšej zverte do rúk odborníka.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Pomôžu pri liečbe ostrôh voľnopredajné gély? Aké sú ďalšie možnosti?

Pichanie v päte, za ktorými sa skrýva drobný výrastok vás môžu poriadne potrápiť. Riešenia však existujú.

Pätová ostroha je vlastne kalcifikát, ktorý najčastejšie vzniká na spodnej časti päty. Ťažkosti začnete pociťovať, keď začnete výrastok dráždiť napríklad nesprávnym zaťažovaním. Nepríjemné pichanie určite začnite riešiť.

Len jemná bolesť

Pri podozrení na ťažkosti s ostrohou siahnu mnohí po voľnopredajných géloch. Väčšinou však osamote nezaberajú. Ideálne je, ak vyhľadáte odbornú pomoc už pri prvých miernych bolestiach. Vtedy možno ťažkosti odstrániť relatívne rýchlo a úspešne aj konzervatívnou liečbou.„Využíva sa pri nej elektroliečba, laser, magnetoterapia, strečing, ale aj vhodné ortopedické vložky, papuče a obuv,“ vymenováva možnosti podiatrička podiatrička BSc (HONS) Pod Med Denisa Mertl, MCPod. Špeciálne vložky napríklad pomôžu znížiť tlak na pätu vďaka jeho optimálnemu rozloženiu. Správne zacielený strečing zase posilní a natiahne svaly i šľachy.

Ako je to s vlnami?

Ak nezaberú, prechádzame na aplikáciu rázovej vlny, väčšinou radiálnej, potom fokusovanej. Práve liečba rázovými vlnami je stále jedným z najpopulárnejších riešení. „Novšie rázové vlny sú kombinované s laserom a ich aplikácia je nebolestivá. Väčší zásah však majú fokusované rázové vlny, ktoré sú bolestivé,“ približuje Denisa Mertl. „Vždy treba zvážiť, či vám stojí za to vydržať desať minút bolesti v porovnaní s tou dennou a dlhodobou.“ Počítajte s tým, že ošetrenie rázovými vlnami si často vyžaduje niekoľko opakovaní s odstupom niekoľkých dní alebo týždňov.

Obujte sa kvalitne

Ak liečba nezaberie, ešte stále máte možnosti. Nasleduje rádioterapia, teda ožarovanie alebo operačná liečba, tá je však väčšinou až poslednou voľbou. Pri chirurgickom zákroku sa výrastok odstráni alebo obrúsi. Počítajte s tým, že väčšina zvyšných postupov výrastok neodstráni. „Len ho akoby sploští, čím sa bolesť zmierni alebo úplne ustúpi. U niekoho sa už nikdy nevráti, u niekoho sa objaví o pár rokov opäť. Najdôležitejšie je, aby ste po liečbe, aj keď už nemáte bolesti, dbali na výber vhodnej obuvi. Nechoďte naboso, aby ste pätovú kosť opäť nerozdráždili,“ zdôrazňuje odborníčka.

Existuje prevencia?

Keďže presná príčina vzniku pätových výrastkov nie je úplne známa, je ťažké určiť, ako im možno predchádzať. „Ak má napríklad niekto hypermobilitu, je veľká pravdepodobnosť, že sa mu výrastky vytvoria. Ide však väčšinou o genetickú záležitosť, ktorú neovplyvníte. Vhodná pevná obuv s podrážkou, ktorá absorbuje tlak, pomôže vždy,“ dodáva podiatrička.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor