MENU
novinky-a-odbornici

Počiatočná fáza rakoviny alebo nežiadúce účinky vakcíny proti covidu?

Na snímke očkovanie proti vírusu Covid-19 vo Fakultnej nemocnici v Nitre
Novinky a odborníci

Počiatočná fáza rakoviny alebo nežiadúce účinky vakcíny proti covidu?

Lekári upozorňujú, aby ste odložili onkologické vyšetrenia a nepodstupovali ich príliš skoro po očkovaní proti COVID-19. Mamografické, ale aj iné, totiž môže vyvolať falošný poplach.

Časť vedľajších účinkov očkovania proti COVID-19 môže pripomínať počiatočnú fázu rakoviny, hoci medzi nimi nie je žiadna súvislosť. Informuje o tom odborný časopis Journal of the American College of Radiology.

Uzliny po očkovaní

Idete preventívne na mamografické vyšetrenie či na inú kontrolu kvôli podozreniu na onkologické ochorenie alebo ste v pozorovaní po prekonaní rakoviny? Americkí onkológovia a rádiológovia odporúčajú, aby ste svojmu lekárovi určite nezabudli povedať, že ste boli nedávno očkovaní proti covidu. Po očkovaní vám môžu dočasne opuchnúť uzliny a keďže sa očkuje do ramena, opuchnú uzliny najbližšie miestu vpichu, teda pod pazuchou. Toto zväčšenie však  môže zachytiť mamograf alebo iný vyšetrovací prístroj a vyvolá zbytočné podozrenie na rakovinu.

Nezľaknite sa

„Museli sme na to verejnosť upozorniť,“ vysvetlila rádiologička Melissa Chenová z onkologického centra MD Andersona v Houstone, ktorá bola nútená upokojovať vyľakanú pacientku. Tá sa kvôli zväčšenej lymfatickej uzline obávala, že má rakovinu. Odborníčka predpokladá, že so stúpajúcim počtom zaočkovaných, bude stúpať aj počet ľudí, u ktorých sa môžu objaviť zdurené uzliny. Paniku môžu vyvolať najmä u ľudí, ktorí majú genetické predispozície na onkologické ochorenie. Komisia expertov z troch amerických onkologických centier preto zverejnila vo vedeckom časopise pre rádiológov odporúčanie, ako vyhodnocovať výsledky, ktoré môžu zachytiť vedľajší účinok očkovania a zmiasť tak lekára.

Onkologická spoločnosť vydala svoje krátke stanovisko, v ktorom sa zdôrazňuje úloha onkológa pri zhodnotení a načasovaní očkovania proti COVID-19. Inak povedané, načasovanie a vhodnosť očkovania posúdi onkológ podľa charakteru liečby, prognózy pacienta a pridružených rizík.
MUDr. Katarína Varechová

Môže sa očkovať?

Onkologický pacient je ako rizikový pacient odporúčaný na očkovanie proti COVID-19. „Všeobecne však pri onkologických ochoreniach treba vyhodnotiť, či ide o aktívne ochorenie v liečbe, chronické ochorenie po liečbe a celkovú prognózu pacienta. Zvážiť treba tiež vek, kondíciu, všeobecné rizikové faktory ako je obezita, diabetes mellitus, hypertenzia, respiračné, kardiálne a renálne choroby,“ vysvetľuje všeobecná lekárka MUDr. Katarína Varechová z michalovskej nemocnice.

Rozhodne onkológ

 „Počas prebiehajúcej chemoterapie sa očkovanie ani inými vakcínami všeobecne neodporúča, optimálne je očkovať pred začiatkom liečby alebo po liečbe v určitých intervaloch. Preto je pochopiteľné, že Onkologická spoločnosť vydala svoje krátke stanovisko, v ktorom sa zdôrazňuje úloha onkológa pri zhodnotení a načasovaní očkovania proti COVID-19. Inak povedané, načasovanie a vhodnosť očkovania posúdi onkológ podľa charakteru liečby, prognózy pacienta a pridružených rizík,“ hovorí lekárka Varechová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor