MENU
novinky-a-odbornici

Varovné príznaky astmy? Aj obezita či boľavé nožičky

Časté sťažnosti typu
Novinky a odborníci

Varovné príznaky astmy? Aj obezita či boľavé nožičky

Najčastejším ochorením dolných dýchacích ciest u detí je celosvetovo astma. Príznaky môžu byť spočiatku nenápadné a s astmou by ste si ich spájali len ťažko. No ak liečba začne včas, dieťa môžete astmy zbaviť!

Prvé príznaky astmy sa často dajú spozorovať už u dvoj-, trojmesačných bábätiek. Jej predzvesťou môže byť atopický ekzém, červené suché fľaky najmä na detských líčkach, ale aj inde na tele. Neskôr, u batoliat, sa pridávajú potravinové alergie a v školskom veku aj alergické nádchy a alergické zápaly očí. Príznakom bývajú tiež záchvaty sťaženého dýchania a pískanie na hrudi.

Opakované pískanie môže varovať

Maličké bábätká sa veľmi ťažko diagnostikujú, pretože pískanie asi do troch rokov zažije tretina detí a nemusí byť za tým astmatické ochorenie," vraví zástupkyňa prednostky Kliniky detskej pneumológie a ftizeológie MUDr. Iveta Neuschlová. Pri opakovaných pískaniach odporúča urobiť dôkladnú anamnézu – váš pediater by mal zaznamenať, ako dlho pískanie trvalo, či bolo vždy viazané na infekciu, ako zabrala liečba. Toto všetko je pri diagnostike  veľmi dôležité pre alergiológa, spolu s ďalšími údajmi ako je spomínaný alergický ekzém alebo iné prejavy alergie.

Necháva sa stále nosiť?

Okrem prvých známok alergie by si mal pediter všimnúť aj priebeh infekcií u vášho dieťaťa a ich počet v rámci veku. Vy by ste si zase okrem chorobnosti mali všímať najmä reakcie vášho dieťaťa na fyzickú námahu. „Ak malé odmieta chodiť, nevládze a chce sa nechať stále nosiť, objaví sa u neho zrýchlené dýchanie, opakovaný suchý kašeľ, bolesť na hrudi, sú to prvé signály. Podobne aj ranná bolesť hlavy a zvýšená únava cez deň, pretože mnohé deti pre astmu zle spia. Často ide o nešpecifické príznaky, ale pediater je ten, kto by vás mal správne navigovať,“ vraví odborníčka.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor