MENU
novinky-a-odbornici

Varovné príznaky astmy? Aj obezita či boľavé nožičky

Časté sťažnosti typu
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Varovné príznaky astmy? Aj obezita či boľavé nožičky

Najčastejším ochorením dolných dýchacích ciest u detí je celosvetovo astma. Príznaky môžu byť spočiatku nenápadné a s astmou by ste si ich spájali len ťažko. No ak liečba začne včas, dieťa môžete astmy zbaviť!

Prvé príznaky astmy sa často dajú spozorovať už u dvoj-, trojmesačných bábätiek. Jej predzvesťou môže byť atopický ekzém, červené suché fľaky najmä na detských líčkach, ale aj inde na tele. Neskôr, u batoliat, sa pridávajú potravinové alergie a v školskom veku aj alergické nádchy a alergické zápaly očí. Príznakom bývajú tiež záchvaty sťaženého dýchania a pískanie na hrudi.

Opakované pískanie môže varovať

Maličké bábätká sa veľmi ťažko diagnostikujú, pretože pískanie asi do troch rokov zažije tretina detí a nemusí byť za tým astmatické ochorenie," vraví zástupkyňa prednostky Kliniky detskej pneumológie a ftizeológie MUDr. Iveta Neuschlová. Pri opakovaných pískaniach odporúča urobiť dôkladnú anamnézu – váš pediater by mal zaznamenať, ako dlho pískanie trvalo, či bolo vždy viazané na infekciu, ako zabrala liečba. Toto všetko je pri diagnostike  veľmi dôležité pre alergiológa, spolu s ďalšími údajmi ako je spomínaný alergický ekzém alebo iné prejavy alergie.

Necháva sa stále nosiť?

Okrem prvých známok alergie by si mal pediter všimnúť aj priebeh infekcií u vášho dieťaťa a ich počet v rámci veku. Vy by ste si zase okrem chorobnosti mali všímať najmä reakcie vášho dieťaťa na fyzickú námahu. „Ak malé odmieta chodiť, nevládze a chce sa nechať stále nosiť, objaví sa u neho zrýchlené dýchanie, opakovaný suchý kašeľ, bolesť na hrudi, sú to prvé signály. Podobne aj ranná bolesť hlavy a zvýšená únava cez deň, pretože mnohé deti pre astmu zle spia. Často ide o nešpecifické príznaky, ale pediater je ten, kto by vás mal správne navigovať,“ vraví odborníčka.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor