Pigmentové škvrny: Ako ich odstrániť radí biochemička
11. 2. 2025, 6:01 (aktualizované: 12. 2. 2025, 15:43)

Zdroj: shutterstock
Zachytili ste už termíny kozmeceutiká alebo nutraceutiká? Práve takéto produkty by vám mohli pomôcť zbaviť sa pigmentových škvŕn bez invazívneho zásahu.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Podľa štatistík viac ako 90 % ľudí so svetlou pleťou nad 50 rokov má pigmentové škvrny s rôznymi stupňami intenzity. Ich hlavnou príčinou je slnko a jeho UV žiarenie, ktoré poškodzuje kožné bunky a vyvoláva hyperpigmentáciu. S fľakmi na tvári, na rukách či inde na tele sa ale nemusíte zmieriť. Do veľkej miery sa ich dá zbaviť, ak viete, ako na to.

Pigmentové škvrny a mikrobióm na koži
Najvýznamnejšou príčinou zvýšenej pigmentácie na niektorých miestach pokožky je melanín, tmavé farbivo produkované pigmentovými bunkami, melanocytmi. Vekom síce počet melanocytov klesá, no sú o to aktívnejšie. Okrem slnenia a starnutia k nadbytočnej tvorbe fľakov môžu prispieť aj hormonálne zmeny v priebehu tehotenstva, užívanie hormonálnej antikoncepcie či menopauza.
Menej známym rizikom, ktorý môže k fľakom na tvári prispieť, je nerovnováha v mikrobióme, čo je súbor mikroorganizmov obývajúcich naše črevá, slizníce, ale aj našu kožu.
„Zdravý kožný mikrobióm zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane pokožky a jej prirodzenej obranyschopnosti. Nové výskumy naznačujú, že jeho nerovnováha môže ovplyvniť zápalové procesy a oxidačný stres, čím nepriamo prispieva k vzniku hyperpigmentácie. Predpokladá sa, že vyvážený mikrobióm pomáha pokožke lepšie odolávať vonkajším vplyvom, spomaľovať prejavy starnutia a minimalizovať podráždenie či zápaly,“ vysvetľuje biochemička Gabriela Glombová.
Pigmentové škvrny treba odstrániť zvonku aj znútra
Pigmentové škvrny môžete skúsiť odstrániť špeciálnymi krémami, ale aj chemickým peelingom, kryochirurgiou či laserom, čo sú už invazívnejšie zákroky. Kto to skúsil ale asi vie, že fľaky sa môžu po čase vrátiť bez ohľadu na to, ako razantne ste ich likvidovali. Podľa odborníčky je lepšou cestou zbaviť sa škvŕn nie len zvonku, ale aj znútra. Ako?
1. krok: Grapefruit a rozmarín
V prvom kroku by ste podľa biochemičky mali staviť na kvalitnú pleťovú kozmetiku označenú ako kozmeceutiká, čo je akási kombinácia klasickej kozmetiky a farmaceutík.
„Kozmeceutiká vďaka aktívnym zložkám s medicínsky overeným účinkom prenikajú hlboko do pokožky a podporujú jej prirodzenú obnovu. Dermatologické štúdie ukázali, že bioaktívne látky používané pri ich výrobe sú účinnejšie a formuly silnejšie ako tie v bežnej kozmetike. Pri redukcii pigmentových škvŕn sa vo výskumoch preukázali pozitívne účinky špeciálnych zložiek."
Zdroj: shutterstock
Na vybielenie pigmentových škvŕn existujú rôzne prípravky, no podľa biochemičky treba zvoliť špeciálne produkty ako zvonku, tak na vnútorné užitie.
Podľa Glombovej ide najmä o zložku Nutroxsun, ktorá obsahuje výťažky zo stredomorského rozmarínu a grapefruitu. Tie pomáhajú pleti lepšie odolávať slnečnému žiareniu a podporujú jej zdravý vzhľad. Výskumy ukázali, že táto látka zvyšuje odolnosť kože voči UVB a UVA lúčom, čím predlžuje čas, ktorý môžete stráviť na slnku bez rizika spálenia. Zároveň hydratuje pleť a zjednocuje jej tón.
2. krok: Vitamín C a kolagén
V druhom kroku, ak máte sklon k pigmentovým škvrnám, by ste mali dbať najmä na dostatok vitamínu C, ktorý bráni voľným radikálom spôsobovať oxidačné poškodenie pokožky. Navyše je účinný proti tvorbe melanínu v pokožke, čím dokáže cielene zosvetliť problematické miesta.
Anketa
Používate prípravky proti pigmentovým škvrnám?
Okrem kozmeceutík zvonka na pokožku by ste teda mali užívať aj nutraceutiká znútra. „Nutraceutiká nie sú bežné výživové doplnky, ale akési mosty medzi zdravou stravou a liečivami." Obsahujú kolagén, ktorý podporí regeneráciu kože, a tiež látky, ktoré brzdia tvorbu pigmentu, ako vitamín C, niacínamid, arbutín či kyselina azealová.
„Takéto produkty sú výsledkom inovatívnych prístupov a obsahujú prírodné aktívne látky s preukázateľnými účinkami na bunkovej úrovni, vyvinuté z patentovaných zložiek na základe vedeckých štúdií. Majú maximálny účinok s minimálnym zaťažením pokožky, lebo rešpektujú jej prirodzenú bariéru,“ hovorí odborníčka a dodáva, že prvé viditeľné účinky môžete badať už do týždňa a zjavné benefity v priebehu troch mesiacov. Samozrejme, aby ste výsledok neznehodnotili, treba sa pred slnkom chrániť prípravkami s SPF faktorom, a to aj v zime.
