MENU
novinky-a-odbornici

Pfizer pre deti od 5 rokov? Je bezpečný, ak sa dodrží TÁTO podmienka

Vaccination,Concept.,Female,Doctor,Vaccinating,Cute,Little,Boy,On,Blue
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Pfizer pre deti od 5 rokov? Je bezpečný, ak sa dodrží TÁTO podmienka

Vakcíny od Pfizeru/BioNTechu a Moderny sa už dnes podávajú dospievajúcim nad 12 rokov a dospelým v krajinách po celom svete. Kedy sa začne s očkovaním najmenších?

Podľa najnovších výsledkov testov je vakcína firiem Pfizer a BioNTech proti koronavírusu bezpečná aj pre deti vo veku 5 až 11 rokov a vytvára u nich silnú ochranu. 

 „U účastníkov vo veku 5 až 11 rokov bola vakcína bezpečná, dobre znášaná a spôsobila silnú neutralizujúcu reakciu protilátok," napísali v spoločnom vyhlásení americký farmaceutický gigant Pfizer a jeho nemecký partner BioNTech. Vakcína sa bude týmto deťom podávať v nižšej dávke než ľuďom vo veku nad 12 rokov, dodali firmy.

Údaje plánujú "čo najskôr" odovzdať regulačným orgánom v Európskej únii, Spojených štátoch a po celom svete.  Výsledky skúšok sú prvé tohto druhu pre deti do 12 rokov, pričom skúšky vakcíny od spoločnosti Moderna pre deti vo veku 6 až 11 rokov stále prebiehajú. 

Je potrebné očkovať deti?

Hoci deti sa pokladajú za menej ohrozené vážnym priebehom ochorenia COVID-19, sú obavy, že vysoko nákazlivý koronavírusový variant delta by mohol viesť k vážnejším prípadom. Zaočkovanie detí sa tiež vníma ako kľúčové, ak majú školy zostať otvorené, a tiež ako pomoc pri ukončení pandémie koronavírusu.

„Veľmi chceme poskytnúť ochranu, ktorú zaisťuje vakcína, aj tejto mladšej populácii," uviedol šéf Pfizeru Albert Bourla. Poukázal na to, že od júla stúpli detské prípady covidu v USA o približne 240 %.

Ako sa líši vakcína pre deti?

Deti v testovacej skupine vo veku 5 až 11 rokov dostali počas skúšok dvojdávkovú látku celkovo 10 mikrogramov – v porovnaní s 30 mikrogramami u starších vekových skupín, vysvetlili obe firmy. Medzi dávkami bol časový odstup 21 dní.

Desaťmikrogramová dávka bola „starostlivo zvolená ako dávka vhodná pre túto vekovú skupinu v hľadiska bezpečnosti, znesiteľnosti a imunogenicity". Vedľajšie účinky boli „vo všeobecnosti porovnateľné s tými, ktoré boli pozorované u účastníkov vo veku 16 až 25 rokov", dodali firmy vo vyhlásení. K najčastejším vedľajším účinkom patrili v minulosti bolesť a opuch v mieste vpichu, ako aj bolesť hlavy, zimnica a horúčka.

Vakcíny pre najmenších

Izrael už dal osobitné povolenie na očkovanie detí vo veku 5 až 11 rokov, ktoré sú  „výrazne ohrozené vážnym priebehom ochorenia alebo smrťou" na covid, a používa pri tom vakcínu od Pfizeru v nižšej dávke.

Pfizer a BioNTech už takisto robia skúšky svojej vakcíny u dojčiat vo veku 6 mesiacov až 2 roky a u detí vo veku 2 až 5 rokov. Výsledky týchto skúšok sa očakávajú "už" vo štvrtom kvartáli tohto roka, oznámili firmy.

Celkovo bolo do skúšok vakcíny od Pfizeru/BioNTechu zapojených 4500 detí vo veku 6 mesiacov až 11 rokov, a to v USA, Fínsku, Poľsku a Španielsku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor