MENU
novinky-a-odbornici

Pfizer pre deti od 5 rokov? Je bezpečný, ak sa dodrží TÁTO podmienka

Vaccination,Concept.,Female,Doctor,Vaccinating,Cute,Little,Boy,On,Blue
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Pfizer pre deti od 5 rokov? Je bezpečný, ak sa dodrží TÁTO podmienka

Vakcíny od Pfizeru/BioNTechu a Moderny sa už dnes podávajú dospievajúcim nad 12 rokov a dospelým v krajinách po celom svete. Kedy sa začne s očkovaním najmenších?

Podľa najnovších výsledkov testov je vakcína firiem Pfizer a BioNTech proti koronavírusu bezpečná aj pre deti vo veku 5 až 11 rokov a vytvára u nich silnú ochranu. 

 „U účastníkov vo veku 5 až 11 rokov bola vakcína bezpečná, dobre znášaná a spôsobila silnú neutralizujúcu reakciu protilátok," napísali v spoločnom vyhlásení americký farmaceutický gigant Pfizer a jeho nemecký partner BioNTech. Vakcína sa bude týmto deťom podávať v nižšej dávke než ľuďom vo veku nad 12 rokov, dodali firmy.

Údaje plánujú "čo najskôr" odovzdať regulačným orgánom v Európskej únii, Spojených štátoch a po celom svete.  Výsledky skúšok sú prvé tohto druhu pre deti do 12 rokov, pričom skúšky vakcíny od spoločnosti Moderna pre deti vo veku 6 až 11 rokov stále prebiehajú. 

Je potrebné očkovať deti?

Hoci deti sa pokladajú za menej ohrozené vážnym priebehom ochorenia COVID-19, sú obavy, že vysoko nákazlivý koronavírusový variant delta by mohol viesť k vážnejším prípadom. Zaočkovanie detí sa tiež vníma ako kľúčové, ak majú školy zostať otvorené, a tiež ako pomoc pri ukončení pandémie koronavírusu.

„Veľmi chceme poskytnúť ochranu, ktorú zaisťuje vakcína, aj tejto mladšej populácii," uviedol šéf Pfizeru Albert Bourla. Poukázal na to, že od júla stúpli detské prípady covidu v USA o približne 240 %.

Ako sa líši vakcína pre deti?

Deti v testovacej skupine vo veku 5 až 11 rokov dostali počas skúšok dvojdávkovú látku celkovo 10 mikrogramov – v porovnaní s 30 mikrogramami u starších vekových skupín, vysvetlili obe firmy. Medzi dávkami bol časový odstup 21 dní.

Desaťmikrogramová dávka bola „starostlivo zvolená ako dávka vhodná pre túto vekovú skupinu v hľadiska bezpečnosti, znesiteľnosti a imunogenicity". Vedľajšie účinky boli „vo všeobecnosti porovnateľné s tými, ktoré boli pozorované u účastníkov vo veku 16 až 25 rokov", dodali firmy vo vyhlásení. K najčastejším vedľajším účinkom patrili v minulosti bolesť a opuch v mieste vpichu, ako aj bolesť hlavy, zimnica a horúčka.

Vakcíny pre najmenších

Izrael už dal osobitné povolenie na očkovanie detí vo veku 5 až 11 rokov, ktoré sú  „výrazne ohrozené vážnym priebehom ochorenia alebo smrťou" na covid, a používa pri tom vakcínu od Pfizeru v nižšej dávke.

Pfizer a BioNTech už takisto robia skúšky svojej vakcíny u dojčiat vo veku 6 mesiacov až 2 roky a u detí vo veku 2 až 5 rokov. Výsledky týchto skúšok sa očakávajú "už" vo štvrtom kvartáli tohto roka, oznámili firmy.

Celkovo bolo do skúšok vakcíny od Pfizeru/BioNTechu zapojených 4500 detí vo veku 6 mesiacov až 11 rokov, a to v USA, Fínsku, Poľsku a Španielsku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor