MENU
novinky-a-odbornici

Pediatrička: Ako si poradiť s detským kašľom domácou liečbou

Keď dieťa kašle dlhodobo bez zjavnej príčiny, môže to znamenať, že cudzie teleso ostalo v pľúcach  a vyvolalo zápal.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Pediatrička: Ako si poradiť s detským kašľom domácou liečbou

Kašeľ je obranná reakcia organizmu. Netreba sa ho hneď ľakať. Často je lepšie liečiť dieťa doma, ako ho vystavovať bacilom v čakárni lekára. Ako na domácu liečbu kašľa radí pediatrička.

Začalo vaše dieťa pokašliavať a vy zvažujete návštevu lekára? V Anglicku či v severských krajinách by vás pediater pravdepodobne vypoklonkoval z ordinácie so slovami: "Veď deti kašlú." Niekedy ale naozaj nie je na škodu rozmyslieť si, či nie je zbytočné vystaviť dieťa v čakárni ďalším baktériam a vírusom. V počiatkoch infekcie je vhodné skúsiť prostriedky domácej medicíny a bezpečné voľnopredajné prípravky účinné na oba druhy kašľa – suchý aj vlhký.

"Ak sa do dýchacích ciest dostanú choroboplodné zárodky, riasinky, ktoré pokrývajú sliznicu, sa snažia votrelcov vypudiť. Pri kašli vzniká pretlak a silným výdychovým prúdom vzduchu sa hlien a cudzie elementy dostanú mimo organizmus," vysvetľuje funkciu kašľa pediatrička MUDr. Jana Káčeríková. 

Dva druhy kašľa

Rozoznávame dva základné druhy kašľa,“ vraví detská lekárka. „Suchý dráždivý kašeľ sa vyznačuje výraznými až kŕčovitými záchvatmi únavného kašľa. Telo nevykašliava prakticky nijaký hlien. Tento druh kašľa sa vyskytuje v prvých dňoch počínajúceho infektu. Druhým typom je produktívny kašeľ charakteristický výraznou tvorbou hlienu rôzneho charakteru. Pri tomto druhu kašľa ide o obranný reflex tela, ktorý má pomôcť pri odstraňovaní choroboplodných zárodkov a hlienu z dýchacích ciest.“

Dôležité sú tekutiny a vlhký vzduch

Pri kašli je nevyhnutné prijímať dostatok tekutín. Sú potrebné na to, aby riedili hlieny a aby účinkovali lieky na vykašliavanie, prípadne aj lieky proti horúčke, ak má dieťa virózu spojenú so zvýšenou teplotou.

Príliš studený aj príliš teplý vzduch môže vyvolávať ďalšie záchvaty kašľa. Dráždenie na kašeľ vyvoláva aj suché prostredie. Miestnosť, v ktorej sa dieťa nachádza, je potrebné nárazovo vetrať a zvlhčovať, udržiavať teplotu 19 až 21 stupňov Celzia. Pomôže zvlhčovač vzduchu, izbové fontánky, mokré uteráky na radiátore. K udržiavaniu zdravej mikroklímy v miestnostiach vo všeobecnosti prispievajú izbové rastliny. Pomáha aj inhalovanie minerálnej vody cez kompresorový inhalátor, ktorý produkuje studenú paru.

Ako na suchý aj vlhký kašeľ?

Na suchý a dusivý kašeľ sa používajú lieky antitusiká , ktorých cieľom je tlmiť tieto prejavy. Ak už sa tvorí hlien, jeho vykašliavaniu treba pomôcť.  Produktívny kašeľ napomáha prirodzenej obranyschopnosti organizmu zbaviť sa choroboplodných zárodkov. Tu pomáhajú lieky, ktoré sa nazývajú mukolytiká a expektoranciá. Riedia hlieny a pomáhajú ich vykašľať von z dýchacích ciest.

Ak nechcete do dieťaťa pchať "chémiu", skúste lieky určené na kašeľ, ktoré sú vyrobené z extraktov rastlín. Napríklad látky z lišajníka islandského sú ideálne na suchý a dráždivý kašeľ -  upokojujú podráždenú sliznicu a dráždenie na kašeľ ustáva.  Alebo sirup s výťažkom z listov brečtana popínavého, čo je jedna z najviac preskúmaných rastlín s liečebnými účinkami na kašeľ. Fytofarmaká na liečenie kašľa môžu obsahovať tiež prvosienku, skorocel, tymián, eukalyptus či pelargóniu.

Pre deti bez alkoholu

Niektoré produkty s obsahom brečtanu sú vhodné pre deti od 0 rokov. Vzhľadom na mechanizmus účinku sa extrakt z brečtanu neodporúča u pacientov, ktorí majú žalúdočné vredy a tehotné a dojčiace ženy by sa radšej pred užívaním mali poradiť so svojím lekárom,“ hovorí doktorka Káčeríková. Liečivý prípravok na kašeľ by nemal obsahovať alkohol, konzervačné látky, nemal by mať pridaný cukor a jeho účinok by mal byť overený výskumami. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor