MENU
novinky-a-odbornici

Páli vás záha? Stačí ju zahnať sódou bikarbónou alebo pohárom mlieka?

Pálenie záhy nie je len nepríjemné, ale môže byť signálom a varovaním pred väčšími zdravotnými problémami.
Novinky a odborníci

Páli vás záha? Stačí ju zahnať sódou bikarbónou alebo pohárom mlieka?

Je normálne, ak vás zvykne po jedle páliť záha? Kedy to treba riešiť s lekárom? A je vhodné užiť sódu bikarbónu alebo pálenie "neutralizovať" mliekom? Čo odporúča gastroenterológ Ladislav Kužela?

Myslieť si, že pálenie záhy, pyróza, je v poriadku a treba sa s tým naučiť žiť, je jedným z najväčších mýtov kolujúcich o refluxovej chorobe pažeráka, známeho aj ako GERD (z anglického Gastroesophageal reflux disease).

"Je pravdou, že po zjedení väčšej porcie jedla či po konzumácií napríklad príliš mastného alebo pikantného jedla môže dôjsť aj prirodzene k vzniku pálenia záhy, no v žiadnom prípade netreba tento príznak ignorovať," vraví  gastroenterológ docent MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH. Ak sa objaví menej ako 2-krát do týždňa a neobmedzuje vám výrazne kvalitu života alebo nie je spojená s ťažkosťami či bolesťami pri prehĺtaní, môže ísť o tzv. prirodzený reflux.

Neriešená záha môže skončiť aj veľmi zle

"V žiadnom prípade však pálenie záhy nepodceňujte, hlavne ak sa u vás vyskytnú poruchy pri hltaní alebo jedení, pocit bolesti pri prehĺtaní - odynofágia, dochádza k nedobrovoľnej strate na hmotnosti, pretrváva zvracanie, zistí sa chudokrvnosť, alebo je prítomné krvácanie do tráviaceho traktu," zdôrazňuje lekár.

Určite je namieste navštíviť lekára a netreba sa uspokojiť s tvrdením, že je to normálne. "Pyróza je totiž hlavným príznakom svedčiacim pre refluxovú chorobu pažeráka, kde čím výraznejší je stupeň GERD a čím dlhšie trvá chronický zápal na pažeráku, tým je vyššia šanca, že koncová časť pažeráka premení svoj typ výstelky za iný, ktorý je ohrozený zvýšeným rizikom vzniku rakoviny pažeráka," varuje odborník.

Ktoré ľudové recepty fungujú?

A ako si pomôcť, ak sa záha objaví občas a chcete ju potlačiť? Pomôže sóda bikarbóna či mlieko?  "Bikarbonát sodný sa v zahraničí odporúča v liečbe refluxovej choroby pažeráka ako antacidum, ktoré dokáže neutralizovať žalúdočnú kyselinu a je dostupný ako voľnopredajný liek," súhlasí lekár s užitím sódy bikarbóny.

Pitie mlieka na pálenie záhy, tento recept starých mám, však nie je nesprávne. "Mlieko vám dočasne dokáže zmierniť ťažkosti lebo sčasti neutralizuje žalúdočnú kyselinu, ale následne vápnik obsiahnutý v mlieku spôsobí zvýšenie tvorby kyseliny. Mlieko vám teda môže reflux naopak zhoršiť," vysvetľuje doktor Kužela, prečo vám mlieko na pálenie záhy nepomôže.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor