Ako ich rast vlasov súvisí so psychickým napätím? Oplatí sa preventívne užívať výživové doplnky, aby vlasy zostali na hlave a hlavne, aby boli silné i zdravé?
Stres k nim doputuje
Na súvislosť medzi stresom a vypadávaním vlasov si už niekoľkokrát posvietili aj nemeckí odborníci. Všetko súvisí s takzvanými neurotransmitermi. Ide o látky, ktoré slúžia na prenos impulzu. Organizmus ich počas stresu uvoľňuje viac a niektoré z nich poškodzujú vlasové folikuly. Môžu vyvolať priamo nadmerné vypadávanie vlasov alebo ak ho máte podmienené hormonálnymi či imunologickými zmenami, strata vlasov sa prehĺbi a urýchli. Vlasový folikul je totiž obklopený hustou sieťou nervových vlákien, preto nie je problém, aby sa cez nervové dráhy k nemu spomínané látky dostali. Zjednodušene možno povedať, že stres zmení prirodzený vlasový cyklus a ten rýchlejšie vypadne. V dôsledku stresu sa najčastejšie objavuje takzvané ložiskové padanie.
- 97%
- 3%
Váš hlas bol započítaný
Nečakajte na stovku
Hoci mnohí signály tela ignorujú, každý tuší, kedy má povinností či starostí nad hlavu. A to je ideálny čas aj vlasom dopriať viac výživy. Nemusíte čakať, kým vám ich vypadne viac ako stovka za deň, pozornosť zbystrite, ak je ich na hrebeni viac ako zvyčajne. „Pokojne si môžete kúpiť výživové doplnky aj bez návštevy dermatológa. Ako úplne prvá pomoc je dobré zvýšiť príjem želatíny vrátane cukríkov alebo huspeniny. Snažte sa však zároveň eliminovať stres,“ začína rozprávanie o padaní vlasov dermatologička MUDr. Hana Zelenková, PhD., MBA . Prípravkov na výživu vlasov je však nespočetné množstvo. Ideálne je, ak pôjdete do lekárne, v ktorej vám poradí farmaceut. „Nie vždy sú však najdrahšie prípravky najvhodnejšie. Vhodné sú tie, ktoré obsahujú kolagén, zinok, metionín, vitamíny. Užívajte ich však v odporúčaných dávkach,“ pridáva tip odborníčka.
„Určite nekombinujte veľa prípravkov. Aj dobrého veľa škodí. Niektoré prípravky navyše nemusia spolu vhodne reagovať, prípadne budú ťažké na žalúdok.
Príliš nekombinujte
Na kvalitu vlasov a proti ich vypadávaniu dobre pôsobia aj výťažky z obilných klíčkov alebo pivovarský slad. Veľmi dôležité sú tiež vitamíny a farmaceuticky aktívne látky ako vitamín B3, B12, cholín, vápnik, kyselina listová, mangán, meď, jód, kyselina paraaminobenzoová či biotín. Aj pri užívaní doplnkov však netreba strácať zdravý rozum. Platia rovnaké pravidlá ako pri užívaní bežných doplnkov výživy. „Určite nekombinujte veľa prípravkov. Aj dobrého veľa škodí. Niektoré prípravky navyše nemusia spolu vhodne reagovať, prípadne budú ťažké na žalúdok. Pri nadmernom užívaní niektorých vitamínov sa môžu postupne dostaviť zmeny na pokožke aknózneho charakteru, prípadne spozorujete jej začervenanie,“ upozorňuje na následky prílišnej snahy dermatologička. Počítajte však s tým, že ani tie najlepšie výživové doplnky nezaženú problém zo dňa na deň. Posilnenie vlasov je dlhodobejšia záležitosť.
Obrňte sa trpezlivosťou
„Rastový cyklus vlasov je približne trojmesačný. Takže doplnky treba užívať aspoň počas tohto obdobia. Efekt sa určite nedostaví po týždni,“ hovorí o reálnych očakávaniach doktorka Hana Zelenková. „Ak ich užívate v rozumnom množstve, tak je možné aj dlhšie užívanie bez rizika.“ Určite sa oplatí dôslednejšia kontrola jedálneho lístka. Na kvalitu vlasov má vplyv i životospráva. Vypadávanie sa často viaže na neracionálnu stravu, v ktorej nie je dostatočný najmä príjem vitamínov skupiny B, zinku alebo železa. Stresu sa nedá úplne vyhnúť. Snažte sa ho však cielene odbúravať a nespoliehať sa len na výživové doplnky. Niekomu pomôže meditácia, inému pravidelný pohyb. „Psychika zohráva výraznú úlohu pri zlepšení stavu, na tento fakt netreba zabúdať. Pozitívne myslenie v zmysle, že sa stav vlasov, pri odbúraní stresu upraví, je nevyhnutné,“ povzbudzuje dermatologička Hana Zelenková.