MENU
novinky-a-odbornici

Priberáte? Padajú vám vlasy? Ste stále unavení? Chýba vám TENTO vitamín

Väčšina ľudí si neuvedomuje, že trpí nedostatkom vitamínu D, pretože jeho prejavy sú obyčajne veľmi mierne, bez subjektívnych príznakov.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Priberáte? Padajú vám vlasy? Ste stále unavení? Chýba vám TENTO vitamín

Je to „len“ vitamín. No telo ho potrebuje ako soľ. Deficit vitamínu D nie je doménou len starších ľudí, ale vyskytuje sa aj v mladších vekových kategóriách u žien ako aj u mužov. Chráni srdce, kosti aj obličky. Viete, ako ho doplniť?

„Väčšina ľudí si neuvedomuje, že trpí nedostatkom vitamínu D, pretože jeho prejavy sú obyčajne veľmi mierne, bez subjektívnych príznakov. Dlhodobý nedostatok vitamínu D má nepriaznivý účinok nielen na muskuloskeletálny aparát, ale aj na kardiovaskulárny a imunitný systém,“ vysvetľuje MUDr. Jana Straková, všeobecná lekárka a endokrinologička z Nemocnice v Lučenci. Ako teda zistiť, či ho máte dostatok? Hladina vitamínu D, tzv. slnečného vitamínu, sa stanovuje z odberu krvi. „Stanovenie množstva vitamínu D v organizme je založené na meraní koncentrácie kalcidiolu 25(OH)D v sére, udávané v ug/l  alebo  nmol/l “ približuje odborníčka. „Odber môže byť realizovaný v ambulancii všeobecného lekára alebo lekára inej špecializácie,“ dodáva lekárka. Obrátiť sa môžete aj na súkromné laboratóriá, kde vám za poplatok stanovia hladinu vitamínu D. Optimálna hodnota vitamínu D sa pohybuje v rozmedzí 30-100 ug/l alebo 75 - 150 nmol/l.

Pomáha organizmu

„Dopady nedostatku vitamínu D na naše zdravie sa stále skúmajú a poznatky pribúdajú,“ hovorí Jana Straková, ktorá zdôrazňuje ubiquitárne, teda celotelové pôsobenie vitamínu D. „Viaceré štúdie potvrdili jeho výrazný kardioprotektívny a vazoprotektívny účinok či nefroprotektívny účinok. Môže taktiež pomôcť pri spomalení progresie aterosklerózy, pri redukcii dyslipidémie či hypertenzie.“ Podľa slov lekárky sa nízke hladiny vitamínu D môžu podpísať aj na problémoch s alergiou, sezónnymi alergiami či chrípkovými ochoreniami, pretože vitamín D pôsobí celkovo aj na náš imunitný systém.

Pokračovanie článku na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/2)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor