MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka mame odmietla predpísať tabletky. Prečo sa nedodržiava novela o liekoch?

Physician,Holding,Drug,And,Drink,To,Pensioner

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Lekárka mame odmietla predpísať tabletky. Prečo sa nedodržiava novela o liekoch?

Od januára vás z nemocnice majú prepustiť s receptom na lieky na 30 dní, nie tri ako to bolo doteraz. No deje sa to skôr výnimočne. Zisťovali sme, v čom je problém.

Luciina mama sa vrátila z nemocnice koncom apríla. Už tretíkrát v tomto roku. „Najprv mala kovid a silný zápal pľúc, zo silných antibiotík klostrídiovú infekciu, psychické ťažkosti, problémy s obličkami a krvotvorbou. Hospitalizovali ju postupne v troch rôznych mestách na Slovensku. Vždy ju prepustili v piatok a dali jej lieky na tri dni. Zabalené v obálke, vystrihnuté z blistrov. Takže mňa zakaždým v pondelok čakalo koliesko – všeobecná lekárka, a buď psychiatrička, alebo nefrologička, ktoré ju liečia, aby som im odovzdala prepúšťacie správy a nechala mame predpísať lieky, ktoré určili v nemocnici,“ opisuje štyridsiatnička.

Tentoraz to však nešlo jednoducho, ako v predchádzajúcich prípadoch. „Najprv ma všeobecná lekárka upozornila, že v nemocnici mali mame predpísať lieky na tridsať dní. Vraj to tak platí od januára, ale bola milá a nerobila z toho veľkú drámu. Tá nastala až na psychiatrii. Sestrička sa na mňa osopila pred celou čakárňou, že oni mame lieky nepredpíšu, mali to spraviť v nemocnici a ju nezaujíma, že je bez liekov. Oháňala sa novým zákonom. Akoby sme ja alebo moja mama mohli za to, že nemocnice si neplnia svoju povinnosť,“ prízvukuje Lucia, že napriek „novému“ zákonu mamu s liekmi na mesiac neprepustili ani raz.

Zmätočná novela

Čo tak psychiatrickú sestričku nahnevalo? Januárová zmena zákona mala špacírovanie prepustených pacientov po ambulanciách praktických lekárov zamedziť a im tak výrazne uľaviť. Zjednodušene povedané – kým do prvého januára lekár v nemocnici liek na 30 dní mohol predpísať, po prvom januári už musí.

Podľa tlačovej správy ministerstva zdravotníctva novela mala zámer zvýšiť medicínsku a právnu ochranu pacienta a odbremeniť ho od následnej náv­števy lekára do krkolomných troch dní po ukončení hospitalizácie, tak ako bolo dovtedy zvykom. Tridsaťdňová lehota mala jednak preklenúť kritický čas napríklad počas víkendov či sviatkov, kým sa pacient mohol dostať k ambulantnému špecialistovi alebo praktikovi a jednak sa mala podľa zákona odstrániť európska anomália. Podľa nej administratívnu záťaž predpisovania liekov namiesto špecialistu, ktorý samotnú liečbu určil, mal znášať všeobecný lekár. Všeobecní lekári od úpravy čakali výrazné uľahčenie práce. Nestalo sa.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor