MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka mame odmietla predpísať tabletky. Prečo sa nedodržiava novela o liekoch?

Physician,Holding,Drug,And,Drink,To,Pensioner
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Lekárka mame odmietla predpísať tabletky. Prečo sa nedodržiava novela o liekoch?

Od januára vás z nemocnice majú prepustiť s receptom na lieky na 30 dní, nie tri ako to bolo doteraz. No deje sa to skôr výnimočne. Zisťovali sme, v čom je problém.

Luciina mama sa vrátila z nemocnice koncom apríla. Už tretíkrát v tomto roku. „Najprv mala kovid a silný zápal pľúc, zo silných antibiotík klostrídiovú infekciu, psychické ťažkosti, problémy s obličkami a krvotvorbou. Hospitalizovali ju postupne v troch rôznych mestách na Slovensku. Vždy ju prepustili v piatok a dali jej lieky na tri dni. Zabalené v obálke, vystrihnuté z blistrov. Takže mňa zakaždým v pondelok čakalo koliesko – všeobecná lekárka, a buď psychiatrička, alebo nefrologička, ktoré ju liečia, aby som im odovzdala prepúšťacie správy a nechala mame predpísať lieky, ktoré určili v nemocnici,“ opisuje štyridsiatnička.

Tentoraz to však nešlo jednoducho, ako v predchádzajúcich prípadoch. „Najprv ma všeobecná lekárka upozornila, že v nemocnici mali mame predpísať lieky na tridsať dní. Vraj to tak platí od januára, ale bola milá a nerobila z toho veľkú drámu. Tá nastala až na psychiatrii. Sestrička sa na mňa osopila pred celou čakárňou, že oni mame lieky nepredpíšu, mali to spraviť v nemocnici a ju nezaujíma, že je bez liekov. Oháňala sa novým zákonom. Akoby sme ja alebo moja mama mohli za to, že nemocnice si neplnia svoju povinnosť,“ prízvukuje Lucia, že napriek „novému“ zákonu mamu s liekmi na mesiac neprepustili ani raz.

Zmätočná novela

Čo tak psychiatrickú sestričku nahnevalo? Januárová zmena zákona mala špacírovanie prepustených pacientov po ambulanciách praktických lekárov zamedziť a im tak výrazne uľaviť. Zjednodušene povedané – kým do prvého januára lekár v nemocnici liek na 30 dní mohol predpísať, po prvom januári už musí.

Podľa tlačovej správy ministerstva zdravotníctva novela mala zámer zvýšiť medicínsku a právnu ochranu pacienta a odbremeniť ho od následnej náv­števy lekára do krkolomných troch dní po ukončení hospitalizácie, tak ako bolo dovtedy zvykom. Tridsaťdňová lehota mala jednak preklenúť kritický čas napríklad počas víkendov či sviatkov, kým sa pacient mohol dostať k ambulantnému špecialistovi alebo praktikovi a jednak sa mala podľa zákona odstrániť európska anomália. Podľa nej administratívnu záťaž predpisovania liekov namiesto špecialistu, ktorý samotnú liečbu určil, mal znášať všeobecný lekár. Všeobecní lekári od úpravy čakali výrazné uľahčenie práce. Nestalo sa.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor