MENU
novinky-a-odbornici

Otravu hubami ohlásia 3 príznaky. Pozor, aj jedlé môžu uškodiť!

Otravu hubami patrí medzi najnebezpečnejšie druhy otráv.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Otravu hubami ohlásia 3 príznaky. Pozor, aj jedlé môžu uškodiť!

Intoxikácia po konzumácii húb je jednou z najčistejších a najnebezpečnejších otráv. Viete, čo ju prezradí?

Napriek tomu, že huby sú pre náš organizmus v mnohom prínosné, môžu byť aj veľmi nebezpečné.  Najmä v prípade, keď majú hubári slabé vedomosti, zbierajú a následne zjedia aj tie jedovaté. „Lekársku pomoc odporúčame určite vyhľadať hneď, ako pacient začne mať po požití húb, napríklad aj kúpených, tráviace ťažkosti. Môže ísť o vracanie, hnačky či kŕče v bruchu. Otrava hubami patrí medzi najnebezpečnejšie akútne otravy, najmä v prípade požitia muchotrávky zelenej, preto tieto problémy netreba nikdy podceňovať,“ hovorí primár interného oddelenia levickej nemocnice Maksym Saienko.

Problémy s trávením môžu vyústiť až do hospitalizácie v nemocnici, a to nielen pri podozrení na konzumáciu muchotrávky zelenej, ale aj po zjedení nesprávne tepelne upravených húb.

„V prípade prítomnosti týchto uvedených ťažkosti pacienta hospitalizujeme za účelom intenzívneho sledovania, vrátane sledovania laboratórnych a vitálnych funkcií. Pri podozrení na otravu muchotrávkou zelenou v rámci prvej pomoci je prioritne indikovaný výplach žalúdka a opakované použitie absorpčného uhlia. V ostatných prípadoch podávame symptomatickú terapiu s cieľom zmierniť ťažkosti, predísť dehydratácii pacienta a dysmineralémii, teda úbytku minerálov v organizme,“ vysvetľuje primár.

Ťažkosti sa ohlásia už po pár hodinách

„Na našom oddelení bol hospitalizovaný manželský pár v ťažkom klinickom stave, s poruchou vedomia po konzumácii neidentifikovaných húb. Vzhľadom na závažnosť stavu sme mali podozrenie na otravu muchotrávkou zelenou. Avšak, to sa nepotvrdilo, nakoľko medzi konzumáciou a zdravotnými ťažkosťami uplynul krátky interval. Spravidla to býva viac ako 6 hodín, výnimočne menej, najdlhší môže byť okolo 20 hodín. Išlo teda o otravu inou hubou, liečili sme ich adekvátnym spôsobom a po pár dňoch šťastne opustili našu nemocnicu,“ hovorí Maksym Saienko.

Pri zbieraní a konzumovaní húb by ste mali byť obozretní. Konzumovať by ste mali len huby, ktoré dobre poznáte. Ďalším dôležitým krokom je ich správna tepelná úprava.

Podľa slov primára interného oddelenia nemocnice vo Zvolene Jána Haška sa aj po konzumácii nedostatočne tepelne upravených hubách obyčajne objavujú bežné žalúdočné ťažkosti. Keď sa však na tanieri omylom ocitne jedovatý satan, príznaky zvyčajne zahŕňajú vracanie a ťažkú dehydratáciu. Muchotrávka zelená však môže privodiť aj smrť.

Prvá pomoc pri otrave hubami

  1. Zjedli ste jedovaté huby? Vyvolajte vracanie.
  2. Pite tekutiny a skonzumujte viacero tabliet aktívneho uhlia.
  3. Pri bolesti brucha, vracaní a hnačkách privolajte lekára.
  4. Zvyšky húb zoberte so sebou.
  5. Po požití muchotrávky zelenej môžu príznaky otravy nastúpiť po 6 – 12, aj po 24 hodinách. Čím skôr vyhľadáte lekára, tým je väčšia šanca na prežitie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor