MENU
novinky-a-odbornici

Otestujte si oči HNEĎ TERAZ! Choroba má veľmi RÝCHLY priebeh

Otestujte si každé oko osobitne.
Novinky a odborníci

Otestujte si oči HNEĎ TERAZ! Choroba má veľmi RÝCHLY priebeh

Že strácate zrak, si spočiatku vôbec nemusíte všimnúť, no choroba môže mať rýchly priebeh. Dá sa však zachytiť veľmi jednoduchým testom. Spravte si ho hneď!

Odborníci predpokladajú, že počet pacientov, ktorým hrozí strata zraku, bude v nasledujúcich rokoch pribúdať. Ide pritom o ochorenie, ktoré si ľudia často ani nevšimnú a má veľmi rýchly progres. Výhodou je, že existuje jednoduchá pomôcka, pomocou ktorej si zrak môže skontrolovať každý z nás. Ak test ukáže, že nevidíte správne, treba sa hneď objednať na vyšetrenie k očnému lekárovi.

Pomalšia a rýchla forma ochorenia

Ochorenie sa nazýva vekom podmienená degenerácia makuly a hrozí najmä ľuďom nad 50 rokov. Zhoršiť stav oka však okrem veku môže aj fajčenie, nadváha či vysoký krvný tlak. Ochorenie zasahuje centrálnu časť sietnice oka -  makulu. Má dve formy, suchú a vlhkú. Suchá forma má pomalší progres a k strate videnia pri nej dochádza postupne. Vlhká forma postupuje veľmi rýchlo a preto je nebezpečnejšia. „Človeku sa v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov videnie začne dramaticky zhoršovať, väčšinou iba na jednom oku. Preto treba ihneď zasiahnuť, aby nevznikali nezvratné zmeny. Liečba na toto ochorenie je dostupná, rozhodujúci je však včasný záchyt ochorenia,“ vysvetľuje očný lekár MUDr. Pavol Kusenda.

Rýchly samotest

Rýchlu pomoc na overenie toho, či je vaše oko v poriadku, vám poskytne samovyšetrenie Amslerovou mriežkou. Odporúčajú ho aj samotní oční lekári. Je bleskové a pomôže odhaliť problém bez toho, aby ste chodili po doktoroch. „Bola by škoda, ak by sme nevyužili túto skvelú pomôcku, ktorá nás upozorní, ak by sa s našimi očami niečo dialo. Ak by sa tak stalo, odporúčame ihneď vyhľadať očného lekára a informovať ho o výsledkoch samovyšetrenia. Očný lekár potom urobí vyšetrenia, ktoré diagnózu potvrdia či vyvrátia,“ hovorí Josef Vízdal z občianskeho združenia ZA ZDRAVÉ OČI, ktorý má osobné skúsenosti s touto diagnózou.

Otestujte sa HNEĎ >>>>

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor