MENU
novinky-a-odbornici

Ortopéd radí: Čo robiť, keď vás bolí chrbát z práce v záhrade?

Jarné práce dokážu potrápiť celé telo.
Novinky a odborníci

Ortopéd radí: Čo robiť, keď vás bolí chrbát z práce v záhrade?

Verili by ste, že pre jarné záhradkárske práce sa plnia čakárne ortopédov ľuďmi, ktorí to s okopávaním, rýľovaním alebo sadením prehnali? Ako sa vyhnúť nepríjemným bolestiam kĺbov či chrbtice?

Práca v záhradke nemusí byť ani taká namáhavá, aby vám dokázala spôsobiť bolesť. Ide skôr o to, že pri nej vykonávate pohyby, na ktoré nie ste zvyknutí alebo na ne nie je prispôsobený náš pohybový aparát. Výsledkom sú opuchnuté kĺby, neraz s obmedzenou hybnosťou, a, samozrejme, boľavá chrbtica. Ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák, PhD. MPH. na tento typ bolesti neodporúča masáž, ktorú mnohí z nás považujú pre chrbticu za všeliek. Čo je podľa neho lepšie?

Používajte ortézy a oddychujte

Aby ste sa vyhli neskorším boľavým stavom, doktor Vojtaššák radí ťažkú fyzickú prácu robiť po etapách s dostatočným časom na oddych. Podľa neho vám najmä pri chronických problémoch s kĺbmi či chrbticou rozhodne pomôže, ak použijete pomôcky ako ortézy, bedrové pásy či podložky pod kolená na zmiernenie tlaku.

Ak vás už čosi rozbolí, nemali by ste ísť proti bolesti ale dať si v práci pauzu. „Základom je prerušenie fyzickej aktivity a aplikácia protizápalovej liečby. Tá má väčšinou aj kombinovaný analgetický účinok, napríklad ak je v kréme na svaly a kĺby použitá molekula aceklofenak. Ak bolesti po krátkej domácej liečbe, ktorá môže trvať od niekoľkých hodín do pár dní, neustupujú, odporúčam odborné vyšetrenie,“ radí ortopéd Vojtaššák.

Na masáž sa nespoliehajte

Keď po prácach v záhrade bolí chrbtica, ortopéd veľmi neodporúča masáž. „Pri akútnych bolestivých problémoch odporúčam skôr pokojový režim. Masáže sú vhodné pri chronických stavoch a po odbornom zhodnotení.“ Ani masáž ruky po záhradkárskych prácach, napríklad pri bolestiach karpálneho tunela, nie je podľa lekára správna.

Mnoho ľudí trpí po práci v záhrade bolesťami karpálneho tunela. Aj tu odporúčam aplikovať krém s aceklofenakom a dopriať ruke niekoľkodňový pokojový režim. Viem, že len čo bolesti trochu ustúpia, hneď sa púšťame znovu do práce, ale tým zvyšujeme riziko, že sa zápal nevylieči, naopak, rozvinie sa a potom si v záhrade, takpovediac, neškrtneme celé týždne,“ varuje doktor Vojtaššák pred prehnanou aktivitou v záhrade.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor