MENU
novinky-a-odbornici

Ortopéd: Čo sa deje s telom, keď nosíte vysoké opätky?

Vysoké topánky sú pekné, no nezdravé.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Ortopéd: Čo sa deje s telom, keď nosíte vysoké opätky?

Každá z nás, ktorá mala topánky na vyššom podpätku obuté aspoň raz v živote, asi potvrdí, že to nie je práve najpohodlnejšia obuv. V skutočnosti opätky neovplyvňujú len chodilo či nohu, ale celé telo. A je jasné, že nie pozitívne.

Pri nosení podpätkov vzniká nerovnováha svalov, ktoré majú na starosti držanie tela. Pri krátkodobom nosení "šteklí" je táto nerovnováha zvratná, ale pri dlhodobom preťažovaní svalov, ak sú vysoké topánky vašou dennou obuvou, vznikajú také skrátenia svalov, ktoré si už vyžadujú liečbu. Upozorňuje na to ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák.

Mení sa chodidlo aj chrbtica

Pri chôdzi v topánkach na opätkoch kráčame viac-menej po špičkách, s pätou vyššie než sú prsty nôh. To  ovplyvňuje celý rad kĺbov, šliach a svalov. „Na chodidle vzniká bolestivá priečna plochá noha, deformity prstov aj stuhnutie v oblasti členkového kĺbu, kolien, bedrových kĺbov,“ vysvetľuje lekár.

Následne sa mení zakrivenie celej chrbtice, postavenie ramien, lopatiek, dochádza k zmene držania tela. „Zmeny majú spočiatku funkčný charakter, to znamená, že k nim dochádza iba vtedy, keď máte obuté topánky na podpätku. Ale neskôr sa deformita fixuje, čo sťažuje následné liečenie.

Vyložte si nohy, pridajte aj ľad

Čo ortopéd odporúča, ak vás po príchode domov pekelne bolia nohy? Ako im uľaviť? „Vo všeobecnosti pri preťaženiach, respektíve vo všeobecnosti pri drobných bolestiach začíname asi všetci svojpomocnou domácou liečbou. Sem zaraďujeme kľudový režim, zdvihnutie, vyloženie si nohy a jej ľadovanie. Aplikujeme nesteroidné antiflogistiká, ktoré tlmia bolesť a súčasne aj zápal. Typickým je napríklad krém s aceklofenakom,“ odporúča ortopéd Vojtaššák. Boľavým chodidlám doprajte večerný kúpeľ s morskou soľou  a po aplikácii krému ich nechajte odkryté na vzduchu zrelaxovať. 

Radšej platformy ako ihličky

Pokiaľ ste fanúšička topánok s platformou, máte výhodu, lebo výškový rozdiel madzi prstami a pätou nemusí byť veľký a napriek tomu si kráčate "na vysokej nohe". Ak si nechcete ničiť nohy a chrbticu, mali by ste skrotiť svoju túžbu a nosiť podpätky vysoké len tri až päť  centimetrov. Presne sa to povedať nedá.

Vhodná výška podpätku je individuálna podľa výšky postavy, tvaru chodidla a subjektívnej znášanlivosti výšky podpätku,“ hovorí J. Vojtaššák. A varuje aj pred ďalšou hrozbou vysokých topánok, najmä pred ihličkami. „Je to nestabilita chodidiel a členkov pri chôdzi. Ak si už také musíte vybrať, tak radšej preferujte stabilnejší typ obuvi – platformu, respektíve širšie podpätky. Zvlášť je to dôležité, ak máte  hypermobilný syndróm alebo máte za sebou opakované podvrtnutia členkov.“

Odporúčania pre bezpečnú chôdzu v topánkach na vysokých podpätkoch

  • na topánky, najmä nové,  si zvykajte postupne – noste ich najprv len doma na pár desiatok minút denne
  • zvoľte správnu výšku podpätku, pohodlie je základ
  • nenoste topánky viac ako 8 hodín denne, avšak maximálne hodinu po tom, ako pocítite prvú bolesť nôh
  • počas dňa vystriedajte viac druhov topánok, aby nedošlo k preťaženiu lýtkových svalov
  • stuhnutý lýtkový sval pomasírujte a bolestivé miesta natrite krémom s účinnou látkou aceklofenak, ktorý tlmí bolesť aj prípadný zápal
  • pri chôdzi robte kratšie kroky
  • vyhnite sa bolesti bruška chodidla používaním silikónových alebo gélových vložiek do topánok
  • pri chôdzi kráčajte vzpriamene a spevnite stred tela
  • našľapujte na vonkajšiu stranu chodidla
  • po celodennom pobyte vašich nôh v topánkach na vysokých podpätkoch doprajte chodidlám kúpeľ s morskou soľou a hydratačný krém

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor