MENU
novinky-a-odbornici

Opúchajú a tuhnú vám ruky? Varovné SIGNÁLY, že ide o vážny problém!

opuch
Novinky a odborníci

Opúchajú a tuhnú vám ruky? Varovné SIGNÁLY, že ide o vážny problém!

Hoci sú pre niektorých opuchnuté končatiny v letnom období bežné a nejde o nič vážne, u iných môžu byť varovným znamením.

Pri opuchnutých rukách sa môže hlásiť o slovo aj nepríjemná diagnóza. Príznaky sklerodermie si možno pomýliť s prejavmi starnutia. „Prvým príznakom tohto ochorenia je u väčšiny pacientov tzv. Raynaudov fenomén, čo znamená modrenie a belenie prstov rúk v dôsledku chladu. Typickým prejavov je tuhnutie kože, najčastejšie na rukách, tvári a krku, ale postihnuté môžu byť aj iné časti tela,“ vysvetlila Alena Tuchyňová, lekárka z Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch.

Priblížila, že prsty rúk sú opuchnuté, sprevádzané pocitom stuhnutia, nedajú sa dobre vystrieť. „Dokonca sa môžu tvoriť akrálne ulcerácie, čo sú bolestivé, často hnisavé, pomaly sa hojace ranky. Koža na tvári býva vyhladená, niekedy má až maskovitý vzhľad,“ doplnila.

V prípade, keď choroba postihne vnútorné orgány tela, ide o systémovú sklerózu. Zjazvenie orgánov, ako sú srdce, pľúca, zažívací trakt a obličky, môže viesť k životu ohrozujúcim komplikáciám. „Postihnutie pažeráka sa môže prejavovať ťažkosťami pri prehĺtaní,“ poznamenáva Tuchyňová. Častou komplikáciou systémovej sklerózy a hlavnou príčinou smrti je pľúcna fibróza.

Základné príznaky pľúcnej fibrózy možno spozorovať ako dýchavicu aj pri každodenných činnostiach, ako je chôdza. „Spočiatku pri malej námahe, ktorá sa postupne zhoršuje, následne suchým dráždivým kašľom a únavou,“ ozrejmila Tuchyňová. Ďalej to môžu byť výrazne deformované (vyduté) nechtové lôžka na rukách a nohách.

Sklerodermia postihuje ľudí vo veku od 25 do 55 rokov, pričom pravdepodobnosť postihnutia je u žien štyrikrát vyššia.

Mohlo by vás zaujímať: 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor