Vírus sa dostáva do organizmu dýchacími cestami, sliznicami alebo pri poranení kože. K prenosu z človeka na človeka dochádza priamym kontaktom s infekčnými léziami (vyrážkami), resp. pri kontakte kože na kožu, telesnými tekutinami alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu (face-to-face),
nepriamo, napríklad kontaminovanou posteľnou bielizňou, oblečením, uterákmi, riadom. Inkubačný čas ochorenia je 6 - 13 dní, avšak môže byť až 5 - 21 dní.
Nové prípady na Slovensku
„Na Slovensku sme v 30. kalendárnom týždni (25.-29.07.2022) zaznamenali tri nové laboratórne potvrdené prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na šesť," informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.
V prvých dvoch prípadoch ide o osoby vo vekovej skupine 20 až 59 rokov a je medzi nimi epidemiologická súvislosť. „Tieto dva prípady nesúvisia s predchádzajúcimi už potvrdenými prípadmi. K nákaze došlo vysoko pravdepodobne v zahraničí," uvádza ÚVZ.
V treťom prípade ide rovnako o osobu z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. „Tá bola v rizikovom kontakte na území SR. Tento prípad vysoko pravdepodobne nesúvisí s už potvrdenými prípadmi," vysvetlila Račková.
Všetky tri osoby s potvrdenými opičími kiahňami sú v domácej izolácii, hospitalizácia u nich nebola potrebná. Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva zabezpečili protiepidemické opatrenia.
Máte covid alebo opičie kiahne? Vyrážka sa hneď neobjaví....Pokračovanie na ďalšej strane...