MENU
novinky-a-odbornici

Dostanú sa opičie kiahne aj k nám? Na čo si dať pozor?

Príznaky tohto ochorenia sú zvyčajne podobné pravým kiahňam, ale sú miernejšie.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Dostanú sa opičie kiahne aj k nám? Na čo si dať pozor?

Prvý prípad opičích kiahní potvrdili už aj u nášho suseda. Aké príznaky si treba všímať?

Aj keď u nás prípad opičích kiahní zatiaľ nebol zaznamenaný, šíria sa rýchlo. Už sú blízko aj našich hraníc. Vyhneme sa im? 

Rakúsko dnes zaznamenalo prvý prípad opičích kiahní v krajine. Ide o 35-ročného muža, ktorého v nedeľu previezli do nemocnice vo viedenskom obvode Favoriten. TASR informácie prevzala od agentúry APA a televízie ORF.

„Pacient je zatiaľ v poriadku. Jeho stav je stabilizovaný. Má vyrážky a mierne príznaky chrípky," uviedla hovorkyňa Viedenského zdravotného združenia (WiGev) Nina Brennerová-Küngová.

Ošetrujúci lekár Christoph Wenisch v pondelkovom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Ö3 spresnil, že „pacient má dobrú náladu a chcel by ísť domov. Povedali sme mu však, že teraz to nie je vhodné, pretože musí byť ešte nejaký čas izolovaný". Wenisch dodal, že osoby, s ktorými bol v úzkom kontakte, boli preventívne zaočkované proti kiahňam.

Čo si všímať? 

Sledujte príznaky, ako je horúčka, bolesť svalov, opuch lymfatických uzlín, únava a vyčerpanie. Potom nastupuje výsev v podobe červených vyrážok.  Buďte obozretní a v prípade prvých príznakov kontaktujte lekára.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v súčasnosti vypracúva usmernenia na obmedzenie šírenia opičích kiahní. Existuje obava, že počet prípadov môže v letných mesiacoch naďalej stúpať. WHO predpokladá, že prepuknutie šírenia tohto ochorenia bolo vyvolané sexuálnym kontaktom. Susan Hopkinsová z britského Úradu pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) predpokladá, že opičie kiahne sa šíria najmä v komunitách LGBTI.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor