MENU
novinky-a-odbornici

Omikronom to nekončí! V Európe odhalili NOVÝ VARIANT covidu

Covid-19,Pandemic,Coronavirus,Woman,In,City,Street,Wearing,Protective,Face
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Omikronom to nekončí! V Európe odhalili NOVÝ VARIANT covidu

Po omikrone máme v Európe ďalší nový variant koronavírusu. Čo o ňom zatiaľ vieme?

Vedci vo Francúzsku objavili nový koronavírusový variant, ktorému dali predbežne označenie "IHU". Vyznačuje sa vyšším počtom mutácií ako variant omikron, informuje o tom webový portál Business Insider a agentúra TASR. 

Približne 12 prípadov tohto nového koronavírusového variantu detegovali neďaleko juhofrancúzskeho mesta Marseilles. Zistení bol u cestujúcich, ktorí pricestovali do Francúzska z afrického Kamerunu.

Viac mutácii 

Variant s označením B.1.640.2 prvýkrát objavili výskumnúci z inštitútu IHU Méditerranée. Na tzv. hrotovom proteíne (spike protein), pomocou ktorého sa spája s ľudskými bunkami, má až 46 mutácií

Zatiaľ však nie je jasné, či je novozistený variant nákazlivejší než doposiaľ známe podoby koronavírusu, alebo či vyvoláva závažnejšie ochorenie.

Prípady variantu IHU, disponujúceho atypickou kombináciou mutácií, zatiaľ okrem Francúzska nehlásila žiadna iná krajina sveta a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ho zatiaľ nezaradila medzi monitorované varianty.

Odolnejší voči vakcínam?

Podľa štúdie zverejnenej na zdravotníckom portáli medRxiv variant IHU obsahuje mutáciu E484K, vďaka čomu je odolnejší voči vakcínam. Má tiež mutáciu N501Y - prvýkrát objavenú na variante alfa - o ktorej sa odborníci domnievajú, že môže zrýchľovať prenos vírusu.

Ako uvádzajú vedci, tieto pozorovania opäť „ukazujú nepredvídateľnosť vzniku nových variantov koronavírusu SARS-CoV-2 a ich zavlečenia zo zahraničia. Okrem toho ilustrujú náročnosť kontroly takéhoto zavlečenia a následného šírenia".

Renomovaný epidemiológ Eric Feigl-Ding však na Twitteri uviedol, že nové varianty koronavírusu sa objavujú neustále, čo ale nevyhnutne neznamená, že budú nebezpečnejšie. Dodal, že to, čo robí variant nebezpečnejším, je jeho schopnosť šíriť sa vďaka počtu mutácií, ktoré obsahuje".

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor