MENU
novinky-a-odbornici

Omikron alebo obyčajná chrípka? Rozhodujúca je TÁTO vec

Young,Ill,Man,Lying,In,Bed,At,Home
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Omikron alebo obyčajná chrípka? Rozhodujúca je TÁTO vec

Príznaky omikronu a bežnej chrípky sú veľmi podobné, spoľahlivo ich dokáže odlíšiť len jedna vec. Na čo netreba zabúdať pri domácej liečbe?

 „Jediný spoľahlivý spôsob, ako odlíšiť chrípku od koronavírusu, je PCR test. Niektoré laboratóriá už ponúkajú diferenciálno-diagnostický PCR test práve na odlíšenie chrípky od ochorenia COVID-19," vysvetlil Marek Pytliak z ambulancie vnútorného lekárstva v Nemocnici Svidník s tým, že v aktuálnej vlne pandémie je dôležitosť testovania oveľa podstatnejšia.

Zápal hrdla

„Variant omikron je tu ešte pomerne krátko. Napriek tomu sa zdá, že i keď je výrazne infekčnejší ako predošlé varianty, množí sa dominantne v horných dýchacích cestách, zriedkavejšie v pľúcach. Pacienti majú teda častejšie skôr zápal hrdla, priedušnice alebo zápaly prínosových dutín. To však neznamená, že nemôže spôsobiť aj ťažké zápaly pľúc," skonštatoval Pytliak. 

Vírusy spôsobujúce chrípku aj ochorenie COVID-19 sa šíria rovnakým spôsobom - kvapôčkami z nosa a úst infikovaného človeka.

V oboch prípadoch patria medzi najčastejšie príznaky

  • bolesť hrdla,
  • kašeľ,
  • nádcha,
  • bolesť tela a svalov,
  • únava,
  • horúčka.

Pri akýchkoľvek prejavoch respiračného ochorenia odborník radí zostať doma a nešíriť chorobu ďalej. Na zmierňovanie symptómov chrípky a ochorenia COVID-19 môže pomôcť aj domáca liečba.

Príznaky respiračných ochorení sú veľmi podobné, no v niečom sa líšia.Príznaky respiračných ochorení sú veľmi podobné, no v niečom sa líšia.
Príznaky respiračných ochorení sú veľmi podobné, no v niečom sa líšia.
Zdroj: infografika Plus JEDEN DEŇ

Liečim sa doma

Základom domácej liečby zameranej na zmierňovanie príznakov je podľa odborníka najmä dostatočný odpočinok a pitný režim. Pomôcť môžu aj niektoré voľnopredajné lieky, napríklad s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, ibuprofénu alebo paracetamolu.

Kyselina acetylsalicylová je potentné antipyretikum, analgetikum a má protizápalové účinky. Navyše blokuje agregáciu krvných doštičiek, takže pôsobí preventívne na vznik trombózy. Všetky tieto efekty sa dajú využiť pri symptomatickej liečbe všetkých vírusových ochorení, ktoré sú spojené so zápalom, horúčkou či bolesťami hlavy a svalov," priblížil Pytliak s tým, že lieky s jej obsahom je vhodné kombinovať s vitamínmi, najmä s vitamínom C.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor