MENU
novinky-a-odbornici

Lekár radí: Ako liečiť omikron doma? Ktoré lieky pomôžu?

Man,Wrapped,In,Plaid,Lying,On,The,Sofa,Feeling,Sick

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Lekár radí: Ako liečiť omikron doma? Ktoré lieky pomôžu?

Čím sa líši omikron od iných variantov nového koronavírusu? Ako zmierniť priebeh tohto ochorenia?

Čas od infikovania sa po prvé príznaky je zrejme kratší ako pri predchádzajúcich variantoch covidu. V prípade omikronu sa odhaduje na tri dni. Preniesť ho na ďalšieho človeka podľa niektorých údajov môžete už deň po nakazení.

Chrípka či covid?

Rozoznať, či máte nádchu, chrípku, delta mutáciu koronavírusu, či variant omikron, je veľmi ťažké. Príznaky sú totiž veľmi podobné. „Rozdiel omikronu od nádchy je v tom, že ľudia budú častejšie pociťovať celkovú slabosť a únavu. To pri nádche veľmi nebýva, ale pri infekcii variantom omikron áno,“ uviedol infektológ Peter Sabaka. Rozlíšiť omikron a chrípku je ešte náročnejšie, symptómy sú takmer rovnaké. Spoľahlivo ho potvrdí PCR test.

Lekár pripomína, že liečba je pri týchto respiračných ochoreniach podobná. „Pokiaľ nie sú vo vysokom riziku ťažkého priebehu a najmä ak sú dva-, trikrát zaočkovaní, tak je prvoradé, aby sa izolovali. Testov nebudeme mať toľko, aby sme mohli všetkých otestovať,“upozornil odborník. Dôležité je, aby ste ostali doma, liečili sa a chorobu vypotili.

Príznaky respiračných ochorení sú veľmi podobné, no v niečom sa líšia.Príznaky respiračných ochorení sú veľmi podobné, no v niečom sa líšia.
Príznaky respiračných ochorení sú veľmi podobné, no v niečom sa líšia.
Zdroj: infografika Plus JEDEN DEŇ

Je to omikron?

„V týchto dňoch, keď bude mať niekto príznaky podobné chrípke či nádche v zmysle pocitu plného nosa, horúčky, bolesti hlavy, bolesti kĺbov, únavy, tak to s najväčšou pravdepodobnosťou bude omikron,“ konštatoval Sabaka. Doplnil, že menej často sa u nakazených objavuje strata čuchu a chuti. Podobne je to aj so sťaženéným dýchaním, ktore sa síce objaviť môže, ale nie tak často ako predtým.

Predbežné výsledky štúdií vo viacerých krajinách tvrdia, že omikron nepoškodzuje pľúca do takej miery, ako to bolo v prípade predchádzajúcich variantov. Zdá sa, že skôr sa rozmnožuje v horných dýchacích cestách. Ak sa zachytí tam – v ústach či nose, je oveľa menšia možnosť vážneho ochorenia. „Aj omikron môže viesť k ťažkému zápalu pľúc a zlyhaniu respirácie, ale možno desaťkrát menej ako delta,“ zdôraznil infektológ. U mnohých je tiež prítomná silná bolesť hrdla ako pri angíne.

Anketa
Nakazili ste sa už koronavírusom?

Pri veľkých počtoch nakazených hrozia citeľné výpadky pracovníkov vo všetkých sférach. „Ako sa to prejaví v nemocniciach, to zatiaľ veľmi dobre nevieme. No vieme, že ľudia, ktorí sú očkovaní a ktorí už prekonali koronavírus v minulosti, sa síce môžu nakaziť variantom omikron, ale nemali by mať ťažký priebeh, lebo nákaza v minulosti a očkovanie ich chránia pred ťažkým priebehom,“ doplnil Sabaka. Pri nezaočkovaných má omikron ľahší priebeh iba u 15 až 25 % ľudí.

Ako liečiť omikron doma? Ktoré lieky pomôžu? >>>

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor