MENU
novinky-a-odbornici

Pomaly kradne zrak: Ochorenie očí, ktoré sa zamieňa za krátkozrakosť

Krátkozrakosť alebo tupozrakosť. Tak zvyknú reagovať niektorí oční lekári na zhoršujúce sa videnie mnohých ľudí, ktorých trápi oveľa závažnejšie ochorenie – keratokonus.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Pomaly kradne zrak: Ochorenie očí, ktoré sa zamieňa za krátkozrakosť

Ak sa vám zvyšujú dioptrie pravidelne, napríklad každým rokom, ide o prvý varovný signál neľahkej diagnózy. Čo robiť, aby ste neprišli o zrak?

Krátkozrakosť alebo tupozrakosť. Tak zvyknú reagovať niektorí oční lekári na zhoršujúce sa videnie mnohých ľudí, ktorých trápi oveľa závažnejšie ochorenie – keratokonus. Degeneratívne ochorenie rohovky sa totiž na spomínané diagnózy veľmi podobá a spočiatku je ťažké správne ho diagnostikovať.

To bol aj prípad vtedy tridsaťdeväťročnej Petry. Problém jej spočiatku robilo zaostrenie zraku na plochu počítača. Neskôr si všimla, že sa jej predmety okolo nej akoby zlievali. Začala preto postupne navštevovať viacerých očných lekárov. No chvíľu trvalo, kým našla kliniku, kde jej skutočne pomohli.

„Pamätám si, že mi na jednej z košických očných kliník povedali, že mám astigmatizmus. Začala som preto nosiť okuliare, ktoré som nikdy neobľubovala. Môj stav sa však nezlepšoval, skôr naopak. Až na moje vyžiadanie mi urobili ďalšie druhy vyšetrení a až potom odhalili problém,“ spomína si Petra.

Ke-ra-to-ko-nus

Za názvom, ktorý skôr pripomína bájneho tvora z mytológie, sa ukrýva nepríjemné ochorenie, ktoré ľudí skutočne obmedzuje. „Ide o progresívne degeneratívne ochorenie rohovky, pri ktorom dochádza k jej postupnému vyklenutiu a stenčovaniu. Najčastejšie v dolnej oblasti. V krajných prípadoch môže dôjsť k akútnemu prasknutiu vnútornej membrány a k prieniku vody do rohovky. Pre ochorenie je príznačná vysoká krátkozrakosť, aj do mínus 18 dioptrií a tiež vysoký nepravidelný astigmatizmus,“ vysvetľuje MUDr. Adriana Smorádková, očná lekárka a chirurgička, ktorá patrí ku svetovej špičke v liečbe keratokonusu.

Ohrození sú v súčasnosti najmä mladí ľudia, ale aj dvadsať, tridsať či štyridsaťroční. Odhaliť ochorenie včas je dôležité u každého pacienta, no v prípade dorastu a detí je táto potreba ešte o niečo väčšia. Zabrániť sa tak môže zbytočnej strate času a noseniu okuliarov, ktoré pomôžu len na určitý čas.

„Problémom často je, že v bežných očných ambulanciách nie sú také diagnostické možnosti ako na profesionálnych očných klinikách. V rámci našich možností vieme prostredníctvom skríningu zachytiť keratokonus už v ranom štádiu. Vďaka tomu pacient roky nechodí po svete s rozmazaným videním, nevediac o svojom ochorení,“ hovorí doktorka.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor