MENU
novinky-a-odbornici

Oftalmologička: Vypadávanie vlasov môžu mať na svedomí aj dioptrie. Toto je dôvod

Problémy s vlasmi môžu podmieniť aj dioptrie.
Novinky a odborníci

Oftalmologička: Vypadávanie vlasov môžu mať na svedomí aj dioptrie. Toto je dôvod

Dioptrie nám môžu život znepríjemniť vo viacerých oblastiach, no tie zanedbávané sa niekedy podpisujú aj pod vypadávanie vlasov. A to nie je všetko.

Okuliare teraz najčastejšie preklíname pravdepodobne kvôli ich neustálemu zahmlievaniu sa. Nezáleží na tom, či je to kvôli rúšku alebo kvôli zmene teploty v exteriéri a interiéri. Je to jednoducho otravné. Existuje množstvo ďalších obmedzení, ktoré s nosením kontaktných šošoviek a okuliarov súvisia, no podľa očných lekárov je veľmi dôležité sledovať svoj stav a zaujímať sa aj o to, či nám súčasné hodnoty dioptrií vyhovujú.

„S mínusovými šošovkami a okuliarmi sa dá naučiť žiť, hoci dnes existujú rýchle, bezpečné a bezbolestné možnosti ich trvalého odstránenia. Napríklad pomocou femtosekundového lasera. No zároveň by sme mali pravidelne absolvovať rovnako bezbolestnú návštevu oftalmológa a preventívnu prehliadku. Dioptrie nám totiž môžu pribúdať, prípadne si ich vôbec nemusíme uvedomovať. To má za následok viacero negatívnych dôsledkov. Nielen zhoršenú kvalitu videnia,“ varuje očná lekárka MUDr. Adriana Smorádková.

Medzi jej pacientmi sa jedného dňa objavila Barbora. Keď jej intenzívne začali vypadávať vlasy, ani na um jej nezišlo, že by to mohlo byť spôsobené zhoršujúcou sa kvalitou zraku. „Denne som hľadala informácie o možných príčinách, no ani na internete som nenašla zmienku o tom, že dioptrie môžu mať súvislosť s kvalitou vlasov,“ spomína si mladá žena. S touto informáciou ju ako prvá počas vyšetrenia oboznámila práve očná lekárka. „Súčasná medicína nedokáže presne vysvetliť, prečo to tak je. Pravidelne nás však vyhľadávajú pacientky, ktorým očné vyšetrenie v rozkvapkaní odporučil dermatológ. Sťažovali sa na výrazné vypadávanie vlasov, či už rovnomerne po celej ploche hlavy alebo v chumáčikoch, známe ako alopécia araeta,“ hovorí lekárka.

Mnohé zo spomínaných žien žili podľa MUDr. Smorádkovej dlhé roky so skrytou neskorigovanou očnou chybou, o ktorej často vôbec netušili. Prípadne nosili nevhodne nastavené dioptrické okuliare, v ktorých mali nesprávne namerané dioptrické hodnoty. Niekedy pritom stačí minimálna odchýlka,“ dodáva. 

Padanie rias a obočia

Nesprávne skorigované dioptrie však toho môžu spôsobiť ešte viac. Často sú spúšťačom vypadávania rias a obočia. Ak vás pravidelne trápi jačmeň, tiež ide o jeden z dôsledkov. Zlá hodnota dioptrií u niektorých ľudí vyvoláva aj syndróm suchého oka.„Tieto následky sa podpisujú aj pod sebavedomím žien a rovnako aj mužov. Nezáleží pritom na veku. Trápia rovnako dvadsaťročných, štyridsaťročných či šesťdesiatročných ľudí. Padanie vlasov často ustúpi alebo sa minimálne zmierni jeho intenzita už krátko po tom, ako doprajeme svojim očiam korekciu v podobe kontaktných šošoviek, dioptrických okuliarov alebo bezbolestnou laserovou operáciou femtosekundovým laserom či vnútroočným zákrokom,“ radí MUDr. Smorádková, ktorá je zároveň očnou chirurgičkou.

Preventívka u očného lekárka 

A ako často by sme mali preventívnu prehliadku u očného lekára absolvovať?

  • V prípade mladých ľudí, do 25. roku života stačí raz za dva roky.
  • Ľudia po 40-ke by si mali nájsť čas aspoň raz ročne.
  • Po 60. roku života ideálne dvakrát. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia