MENU
novinky-a-odbornici

Oftalmologička odpovedá: Môžu za vypadávanie vlasov oči?

Problémy s vlasmi môžu podmieniť aj dioptrie.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Oftalmologička odpovedá: Môžu za vypadávanie vlasov oči?

Dioptrie nám môžu život znepríjemniť vo viacerých oblastiach, no tie zanedbávané sa niekedy podpisujú aj pod vypadávanie vlasov. A to nie je všetko.

Okuliare teraz najčastejšie preklíname pravdepodobne kvôli ich neustálemu zahmlievaniu sa. Nezáleží na tom, či je to kvôli rúšku alebo kvôli zmene teploty v exteriéri a interiéri. Je to jednoducho otravné. Existuje množstvo ďalších obmedzení, ktoré s nosením kontaktných šošoviek a okuliarov súvisia, no podľa očných lekárov je veľmi dôležité sledovať svoj stav a zaujímať sa aj o to, či nám súčasné hodnoty dioptrií vyhovujú.

„S mínusovými šošovkami a okuliarmi sa dá naučiť žiť, hoci dnes existujú rýchle, bezpečné a bezbolestné možnosti ich trvalého odstránenia. Napríklad pomocou femtosekundového lasera. No zároveň by sme mali pravidelne absolvovať rovnako bezbolestnú návštevu oftalmológa a preventívnu prehliadku. Dioptrie nám totiž môžu pribúdať, prípadne si ich vôbec nemusíme uvedomovať. To má za následok viacero negatívnych dôsledkov. Nielen zhoršenú kvalitu videnia,“ varuje očná lekárka MUDr. Adriana Smorádková.

Medzi jej pacientmi sa jedného dňa objavila Barbora. Keď jej intenzívne začali vypadávať vlasy, ani na um jej nezišlo, že by to mohlo byť spôsobené zhoršujúcou sa kvalitou zraku. „Denne som hľadala informácie o možných príčinách, no ani na internete som nenašla zmienku o tom, že dioptrie môžu mať súvislosť s kvalitou vlasov,“ spomína si mladá žena. S touto informáciou ju ako prvá počas vyšetrenia oboznámila práve očná lekárka. „Súčasná medicína nedokáže presne vysvetliť, prečo to tak je. Pravidelne nás však vyhľadávajú pacientky, ktorým očné vyšetrenie v rozkvapkaní odporučil dermatológ. Sťažovali sa na výrazné vypadávanie vlasov, či už rovnomerne po celej ploche hlavy alebo v chumáčikoch, známe ako alopécia araeta,“ hovorí lekárka.

Mnohé zo spomínaných žien žili podľa MUDr. Smorádkovej dlhé roky so skrytou neskorigovanou očnou chybou, o ktorej často vôbec netušili. Prípadne nosili nevhodne nastavené dioptrické okuliare, v ktorých mali nesprávne namerané dioptrické hodnoty. Niekedy pritom stačí minimálna odchýlka,“ dodáva. 

Padanie rias a obočia

Nesprávne skorigované dioptrie však toho môžu spôsobiť ešte viac. Často sú spúšťačom vypadávania rias a obočia. Ak vás pravidelne trápi jačmeň, tiež ide o jeden z dôsledkov. Zlá hodnota dioptrií u niektorých ľudí vyvoláva aj syndróm suchého oka.„Tieto následky sa podpisujú aj pod sebavedomím žien a rovnako aj mužov. Nezáleží pritom na veku. Trápia rovnako dvadsaťročných, štyridsaťročných či šesťdesiatročných ľudí. Padanie vlasov často ustúpi alebo sa minimálne zmierni jeho intenzita už krátko po tom, ako doprajeme svojim očiam korekciu v podobe kontaktných šošoviek, dioptrických okuliarov alebo bezbolestnou laserovou operáciou femtosekundovým laserom či vnútroočným zákrokom,“ radí MUDr. Smorádková, ktorá je zároveň očnou chirurgičkou.

Preventívka u očného lekárka 

A ako často by sme mali preventívnu prehliadku u očného lekára absolvovať?

  • V prípade mladých ľudí, do 25. roku života stačí raz za dva roky.
  • Ľudia po 40-ke by si mali nájsť čas aspoň raz ročne.
  • Po 60. roku života ideálne dvakrát. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor