MENU
novinky-a-odbornici

Oftalmologička odpovedá: Môžu za vypadávanie vlasov oči?

Problémy s vlasmi môžu podmieniť aj dioptrie.
Novinky a odborníci

Oftalmologička odpovedá: Môžu za vypadávanie vlasov oči?

Dioptrie nám môžu život znepríjemniť vo viacerých oblastiach, no tie zanedbávané sa niekedy podpisujú aj pod vypadávanie vlasov. A to nie je všetko.

Okuliare teraz najčastejšie preklíname pravdepodobne kvôli ich neustálemu zahmlievaniu sa. Nezáleží na tom, či je to kvôli rúšku alebo kvôli zmene teploty v exteriéri a interiéri. Je to jednoducho otravné. Existuje množstvo ďalších obmedzení, ktoré s nosením kontaktných šošoviek a okuliarov súvisia, no podľa očných lekárov je veľmi dôležité sledovať svoj stav a zaujímať sa aj o to, či nám súčasné hodnoty dioptrií vyhovujú.

„S mínusovými šošovkami a okuliarmi sa dá naučiť žiť, hoci dnes existujú rýchle, bezpečné a bezbolestné možnosti ich trvalého odstránenia. Napríklad pomocou femtosekundového lasera. No zároveň by sme mali pravidelne absolvovať rovnako bezbolestnú návštevu oftalmológa a preventívnu prehliadku. Dioptrie nám totiž môžu pribúdať, prípadne si ich vôbec nemusíme uvedomovať. To má za následok viacero negatívnych dôsledkov. Nielen zhoršenú kvalitu videnia,“ varuje očná lekárka MUDr. Adriana Smorádková.

Medzi jej pacientmi sa jedného dňa objavila Barbora. Keď jej intenzívne začali vypadávať vlasy, ani na um jej nezišlo, že by to mohlo byť spôsobené zhoršujúcou sa kvalitou zraku. „Denne som hľadala informácie o možných príčinách, no ani na internete som nenašla zmienku o tom, že dioptrie môžu mať súvislosť s kvalitou vlasov,“ spomína si mladá žena. S touto informáciou ju ako prvá počas vyšetrenia oboznámila práve očná lekárka. „Súčasná medicína nedokáže presne vysvetliť, prečo to tak je. Pravidelne nás však vyhľadávajú pacientky, ktorým očné vyšetrenie v rozkvapkaní odporučil dermatológ. Sťažovali sa na výrazné vypadávanie vlasov, či už rovnomerne po celej ploche hlavy alebo v chumáčikoch, známe ako alopécia araeta,“ hovorí lekárka.

Mnohé zo spomínaných žien žili podľa MUDr. Smorádkovej dlhé roky so skrytou neskorigovanou očnou chybou, o ktorej často vôbec netušili. Prípadne nosili nevhodne nastavené dioptrické okuliare, v ktorých mali nesprávne namerané dioptrické hodnoty. Niekedy pritom stačí minimálna odchýlka,“ dodáva. 

Padanie rias a obočia

Nesprávne skorigované dioptrie však toho môžu spôsobiť ešte viac. Často sú spúšťačom vypadávania rias a obočia. Ak vás pravidelne trápi jačmeň, tiež ide o jeden z dôsledkov. Zlá hodnota dioptrií u niektorých ľudí vyvoláva aj syndróm suchého oka.„Tieto následky sa podpisujú aj pod sebavedomím žien a rovnako aj mužov. Nezáleží pritom na veku. Trápia rovnako dvadsaťročných, štyridsaťročných či šesťdesiatročných ľudí. Padanie vlasov často ustúpi alebo sa minimálne zmierni jeho intenzita už krátko po tom, ako doprajeme svojim očiam korekciu v podobe kontaktných šošoviek, dioptrických okuliarov alebo bezbolestnou laserovou operáciou femtosekundovým laserom či vnútroočným zákrokom,“ radí MUDr. Smorádková, ktorá je zároveň očnou chirurgičkou.

Preventívka u očného lekárka 

A ako často by sme mali preventívnu prehliadku u očného lekára absolvovať?

  • V prípade mladých ľudí, do 25. roku života stačí raz za dva roky.
  • Ľudia po 40-ke by si mali nájsť čas aspoň raz ročne.
  • Po 60. roku života ideálne dvakrát. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor