MENU
novinky-a-odbornici

Úspešnosť 4 vakcín proti koronavírusu nad 90% stačiť nebude, ak všetci nespravia toto

S vakcinovaním sa má začať budúci rok, to však neznamená, že súčasné opatrenia pominú.
Novinky a odborníci

Úspešnosť 4 vakcín proti koronavírusu nad 90% stačiť nebude, ak všetci nespravia toto

Aktuálne sa pripravujú štyri vakcíny, no len očkovanie proti vírusu stačiť nebude.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok privítala správy o vakcínach proti chorobe COVID-19, vyjadrila však súčasne vážne znepokojenie nad prudkým nárastom počtu nakazených v mnohých krajinách, píše TASR.

Generálny tajomník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnom brífingu zdôraznil, že „teraz nie je čas" poľaviť s opatreniami. Zopakoval, že koronavírus SARS-CoV-2 je nebezpečný a „môže napadnúť každý systém v tele". „Krajiny, ktoré nechávajú vírus nekontrolovane kolovať, sa zahrávajú s ohňom," uviedol. Tedros reagoval na medializované správy, podľa ktorých klinické štúdie ďalšej potenciálnej vakcíny proti novému koronavírusu ukázali nečakane dobré výsledky.

4 vakcíny

Americká farmaceutická firma Moderna totiž oznámila, že jej experimentálna vakcína má viac než 90-percentnú účinnosť. Podľa Moderny výsledky neskorej fázy klinických testov ukázali, že jej vakcína dokáže zabrániť vzniku ochorenia COVID-19 a z tohto pohľadu má 94,5-percentnú účinnosť. Americký koncern Pfizer a nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech minulý pondelok (9.11.) uviedli, že ich vakcína má 90-percentnú účinnosť. Ruskí vedci minulý týždeň oznámili, že ich vakcína - Sputnik V - má 92-percentnú účinnosť.

Opatrenia nenahradia

Tedros v pondelok na zasadnutí výkonnej rady WHO pripomenul, že vakcína doplní iné nástroje, ktoré ľudstvo má v boji proti COVID-19, no nenahradí ich. Spočiatku bude množstvo dávok vakcíny obmedzené, preto pri očkovaní budú mať prioritu zdravotníci, starší ľudia a osoby v ohrození.Dúfame, že to zníži počet úmrtí a umožní zdravotnícky systémom odolávať kríze," zdôraznil generálny riaditeľ WHO. Upozornil však, že očkovanie aj tak „ponechá veľký priestor pôsobeniu vírusu", preto apeloval neodvolávať preventívne opatrenia, ktoré umožňujú kontrolu šírenia COVID-19, akým je napríklad testovanie, karanténa, sledovanie kontaktov a podobne.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia