MENU
novinky-a-odbornici

Nemáte protilátky? Delta variantu sa asi nevyhnete

Najvyššiu hladinu protilátok namerali laboratóriá po očkovaní Modernou.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Nemáte protilátky? Delta variantu sa asi nevyhnete

Odborníci predpokladajú, že nákazlivému delta variantu koronavírusu neunikne takmer nikto, kto nemá protilátky. Čiže všetci tí, ktorí ešte covid nemali ani neboli očkovaní. Očkovanie pritom chráni výrazne lepšie, ako prekonanie nákazy.

Tretia vlna pandémie koronavírusu rýchlo stúpa, no podľa odborníkov je ešte stále čas dať sa zaočkovať. "Vysoké hodnoty protilátok sme u očkovaných namerali už po prvej dávke, a to u všetkých vakcín, ktorými sa u nás očkuje," povzbudzje k vakcinácii Peter Lednický, generálny riaditeľ Unilabs Slovensko. Táto laboratórna spoločnosť merala protilátky u takmer 3000 zaočkovaných v období od februára do septembra.

Stačí koronu raz prekonať?

Hoci aj prekonanie COVID-19 by malo vytvoriť protilátky, veľa závisí od toho, či ste mali priebeh bezpríznakový alebo ťažší. Podľa meraní z tých, čo prekonali ochorenie zľahka a asymptomaticky, maloprotilátky len 11%. Z tých, ktorí sa museli popasovať s rôznymi symptómami covidu, malo protilátky 44%.

Už prvá dávka vakcíny stimuluje imunitný systém a vyvoláva robustnú protilátkovú odpoveď.
Peter Lednický

Naproti tomu zo zaočkovaných ľudí malo po 2.dávke očkovania protilátky 99%, u Astry Zeneca 98% a u Sputnika V 93%. "Už prvá dávka vakcíny stimuluje imunitný systém a vyvoláva robustnú protilátkovú odpoveď," zdôrazňuje Lednický. U Astry Zenecy malo po 1.dávke namerané protilátky vyše 83% zaočkovaných, u Pfizeru 90% a u Moderny 93%. "Platí, že radšej málo, ako nič. Vždy je to menšie riziko ako čakať na výsledok prirodzeného boja tela s vírusom," dodal odborník v súvislosti s možnosťou dať sa zaočkovať prvou dávkou.

Po jednorazovej vakcíne od firmy Johnson&Johnson malo protilátky očakávanýh 100%  ľudí. 

Podľa Lednického je prirodzené, že protilátky začnú po čase klesať, no podľa ich meraní boli aj po 5 až 6 mesiacoch od 2.dávky stále vysoké. Napriek tomu sa domnieva, že najmä pre starších ľudí je 3.dávka vhodná.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor