MENU
novinky-a-odbornici

Nemáte protilátky? Delta variantu sa asi nevyhnete

Najvyššiu hladinu protilátok namerali laboratóriá po očkovaní Modernou.
Novinky a odborníci

Nemáte protilátky? Delta variantu sa asi nevyhnete

Odborníci predpokladajú, že nákazlivému delta variantu koronavírusu neunikne takmer nikto, kto nemá protilátky. Čiže všetci tí, ktorí ešte covid nemali ani neboli očkovaní. Očkovanie pritom chráni výrazne lepšie, ako prekonanie nákazy.

Tretia vlna pandémie koronavírusu rýchlo stúpa, no podľa odborníkov je ešte stále čas dať sa zaočkovať. "Vysoké hodnoty protilátok sme u očkovaných namerali už po prvej dávke, a to u všetkých vakcín, ktorými sa u nás očkuje," povzbudzje k vakcinácii Peter Lednický, generálny riaditeľ Unilabs Slovensko. Táto laboratórna spoločnosť merala protilátky u takmer 3000 zaočkovaných v období od februára do septembra.

Stačí koronu raz prekonať?

Hoci aj prekonanie COVID-19 by malo vytvoriť protilátky, veľa závisí od toho, či ste mali priebeh bezpríznakový alebo ťažší. Podľa meraní z tých, čo prekonali ochorenie zľahka a asymptomaticky, maloprotilátky len 11%. Z tých, ktorí sa museli popasovať s rôznymi symptómami covidu, malo protilátky 44%.

Už prvá dávka vakcíny stimuluje imunitný systém a vyvoláva robustnú protilátkovú odpoveď.
Peter Lednický

Naproti tomu zo zaočkovaných ľudí malo po 2.dávke očkovania protilátky 99%, u Astry Zeneca 98% a u Sputnika V 93%. "Už prvá dávka vakcíny stimuluje imunitný systém a vyvoláva robustnú protilátkovú odpoveď," zdôrazňuje Lednický. U Astry Zenecy malo po 1.dávke namerané protilátky vyše 83% zaočkovaných, u Pfizeru 90% a u Moderny 93%. "Platí, že radšej málo, ako nič. Vždy je to menšie riziko ako čakať na výsledok prirodzeného boja tela s vírusom," dodal odborník v súvislosti s možnosťou dať sa zaočkovať prvou dávkou.

Po jednorazovej vakcíne od firmy Johnson&Johnson malo protilátky očakávanýh 100%  ľudí. 

Podľa Lednického je prirodzené, že protilátky začnú po čase klesať, no podľa ich meraní boli aj po 5 až 6 mesiacoch od 2.dávky stále vysoké. Napriek tomu sa domnieva, že najmä pre starších ľudí je 3.dávka vhodná.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor