MENU
novinky-a-odbornici

Odborník: Uvažujte nad laserovou operáciou očí? Toto by ste mali vedieť

Rozmýšľate nad laserovou operáciou očí?
Novinky a odborníci

Odborník: Uvažujte nad laserovou operáciou očí? Toto by ste mali vedieť

Prekážajú vám počas leta dioptrické okuliare o čosi viac? Zmeniť váš pohľad na svet môžu kontaktné šošovky alebo operácia očí.

Kontaktné šošovky sú možnou alternatívou, ale aj ony predstavujú hneď niekoľko zdravotných rizík. Najmä vtedy, ak ich nosievate inak, než vám očný lekár odporučil. Krátkozrakí ľudia s mínusovými dioptriami alebo astigmatizmom, vo veku 18 až 45 rokov, však môžu spoznávať svet bez obmedzení, s neporovnateľne lepším a kvalitnejším zrakom. Laserové operácie sú ideálnou možnosťou. Ale, sú veci, ktoré by ste mali vedieť. 

Predoperačné vyšetrenie 

Ešte pred samotnou operáciou je veľmi dôležité je najprv podstúpiť dôkladné predoperačné vyšetrenie, ktoré môže trvať aj 3 hodiny. Absolvovať ho v ten istý deň ako zákrok nie je vhodné. „Žiaľ, aj u nás pôsobia kliniky, ktoré pacientovi sľúbia vyšetrenie a odstránenie dioptrií v priebehu jedného dňa. Počas vyšetrenia sa ale aplikujú do oka kvapky, ktoré na určitý čas zmenia jeho vlastnosti a trvá šesť až 24 hodín, kým sa oko a zreničky opäť ustália. Pre mňa by to bol prvý varovný signál toho, že nejde o seriózne pracovisko,“ varuje primár očnej kliniky MUDr. Radovan Piovarči, ktorý bezbolestný zákrok femtosekundovým laserom na odstránenie dioptrií podstúpil tiež.

Čo ďalej? 

Na základe výsledkov vyšetrenia očný lekár následne odporučí ďalší postup a navrhne ideálnu metódu zákroku na odstránenie dioptrií. Jedným z kľúčových kritérií výberu je napríklad hrúbka rohovky. „Ľudské oko je dokonale fungujúcim mechanizmom, je to zázrak prírody. Každé je však iné. Neexistujú dve rovnaké oči, s rovnakými vlastnosťami a parametrami. Vybrať pacientovi metódu zákroku len podľa všeobecných tabuliek nie je vhodné. Sám som zástancom individuálneho prístupu a o metóde by mali rozhodnúť dôkladné merania a vyšetrenia ušité na mieru pacienta. Vo svojej praxi som sa stretol s ľuďmi, ktorí za mnou prišli s tým, že im na inej klinike vyvolali ďalekozrakosť. Mínusových dioptrií sa zbavili, no prišli k tým plusovým,“ pokračuje MUDr. Piovarči.

Nie je laser ako laser

Súčasná očná medicína používa pri odstránení mínusových dioptrií dva druhy laserov. Excimerový a femtosekundový. Vďaka tomu môžete podstúpiť jednu z troch metód. Povrchovú, známu ako LASEK či PRK, pri ktorej sa používa len excimerový laser. Druhá metóda, hĺbková, sa nazýva femtoLASIK. Ide o bezbolestnú metódu, pri ktorej sa využíva excimerový a femtosekundový laser. Treťou možnosťou je hĺbková metóda SMILE. Počas nej očný chirurg pracuje len s femtosekundovým laserom. „Rôzne očné kliniky si všeobecné názvy metód upravili podľa svojich potrieb, no ich podstata sa nemení. Pacient by sa mal vždy zaujímať o to, aký laser sa v jeho prípade použije. To veľa napovie o následnom hojení a o rizikách, ktoré môžu byť so zákrokom spojené. A povedzme si úprimne, aj s bolesťou počas rekonvalescencie,“ radí primár očnej kliniky.

Rôzne metódy

Dioptrie laser odstráni pôsobením na určitú časť našej rohovky. No aby sa k nej dostal, je dôležité odstrániť jej vrchnú - epitelovú vrstvu. A tu je dôležitá nielen použitá metóda, ale aj laser. Pri povrchovej metóde, akou je LASEK i PRK, sa daná vrstva odstráni mechanicky (špachtľou či alkoholom) alebo s excimerovým laserom. Ten následne upraví aj zostávajúcu časť rohovky, vďaka čomu pacienta zbaví mínusových dioptrií. Dorastanie vrchného epitelu rohovky je však po zákroku bolestivé a proces hojenia trvá niekoľko mesiacov, počas ktorých je potrebné striktne dodržiavať určité pravidlá.

Tým, že oko príde o prirodzenú UV ochranu, je pacient nútený sa prvých 5 dní po operácii zdržiavať v tmavšej miestnosti. Po dobu 6 mesiacov nosiť slnečné okuliare s UV filtrom a tiež si niekoľko mesiacov kvapkať kortikoidné kvapky. Tie ale zvyšujú riziko vzniku zeleného a sivého zákalu. „Z týchto dôvodov u našich pacientov preferujeme operácie femtosekundovým laserom. Ale samozrejme, existujú skupiny ľudí, pre ktoré je vhodný len tento typ zákroku,“ dodáva MUDr. Piovarči.

Ostávajúce dve podpovrchové metódy, pri ktorých sa používa už aj femtosekundový laser, sú bezbolestné nielen počas operácie, ale najmä v pooperačnom období. V prípade zákroku femtoLASIK sa za pomoci femtosekundového lasera vytvorí na povrchu oka ochranná lamela (flap) so špeciálnym bezpečnostným „zámkovým“ okrajom. V druhom kroku ju operatér jemne odklopí a vykoná laserovú operáciu pomocou excimerového laseru. Po nej lamelu opäť vráti na pôvodné miesto. Zámok na okraji flapu sa uzamkne, čo zabezpečí, že sa lamela vráti tam, kde patrí. Zabráni sa tak aj jej následnému možnému pohybu. Povrch rohovky ostáva neporušený, vďaka čomu je hojenie rýchle a bezbolestné. Pacient už večer v deň zákroku môže normálne existovať, pracovať s počítačom a sledovať televíziu. Na druhý deň môže šoférovať, pracovať. O pár dní športovať a plávať. A na to predsa leto je.

Pri poslednej z metód, SMILE, pracuje očný chirurg iba s femtosekundovým laserom. Ten odstráni dioptrie priamo v rohovke sám a bez toho, aby sa musel vytvárať spomínaný flap. Nakoľko je rohovka celistvá, ide o najlepšiu možnú dostupnú metódu súčasnosti.

Majte na pamäti

Tak, ako je dôležité zaujímať sa o metódu laserového zákroku, rovnako dôležité je vybrať si aj vhodnú kliniku, v ktorej ju absolvujete. Poprední špecialisti odporúčajú zvážiť návštevu napríklad tých, ktoré ponúkajú zákroky na zľavových portáloch. Tiež tých, ktoré sľubujú vyšetrenie a zákrok v jeden deň. Vhodné je, ak sa rozhodnete pre očnú kliniku, ktorá ponúka viaceré metódy, ideálne všetky. Pozornosť je vhodné zbystriť aj v tom prípade, ak je lekár skalopevne presvedčený o vhodnosti laserového zákroku, no vaše dioptrie sú vyššie ako mínus 10. Tu pomôže iný typ operácie, napríklad implantácia umelej šošovky ICL. Pýtajte sa tiež ľudí vo svojom okolí a nehanbite sa zaujímať aj o názor ďalších očných lekárov. Robíte to kvôli sebe a pre radosť zo všetkých dní, nielen tých letných.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia