MENU
novinky-a-odbornici

Odborník: Najlepšie prírodné lieky proti príznakom Covid-19

Pomôcť môžu čaje aj naparovanie sa.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Odborník: Najlepšie prírodné lieky proti príznakom Covid-19

Využite silu prírody! Viete, čo môže pomôcť zmierniť bolesť hrdla, kašeľ či znížiť horúčku?

Veľká časť  nakazených koronavírusom má len mierny priebeh ochorenia Covid-19. Viacerí z nich sa sťažujú na bolesť hrdla, zvýšenú teplotu či kašeľ. Farmaceut Dávid Ferko v tlačovej správe AGEL radí, ako tieto prejavy zmierniť pomocou prírodnej medicíny.

Naparovanie

Lekári pacientom v domácej liečbe obyčajne odporúčajú prijímať dostatok tekutín. „Vhodné sú prieduškové čaje a naparovanie sa nad minerálnymi vodami, resp. nad horúcou vodou, do ktorej sa nakvapká malé množstvo (1-2 kvapky) niektorých éterických olejov (rozmarín, šalvia, pamajorán, aníz, eukalyptus), pretože priamo stimulujú pohyb riasinkového epitelu a posúvaním hlienu s vírusom k horným dýchacím cestám sa predchádza prípadnému postihnutiu dolných dýchacích ciest,“ hovorí farmaceut Dávid Ferko.

Pri kašli odporúča nasadiť skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata, L.) a pľuzgierku islandskú (Certraria islandica, L.) vo forme studeného nálevu. „Sušenú drogu treba zaliať vlažnou vodou a nechať napučiť asi 30 minút. Potom sa pije po dúškoch,“ vysvetľuje. 

V prípade sťaženého dýchania či pocitu tlaku na hrudi pomáha, keď si pacient natiera hruď mentolovou alebo inou chladivou masťou.

Čo na imunitu?

Dávid Ferko odporúča posilniť imunitu v rámci prevencie vírusových ochorení napríklad imunoglukánmi – obsahovými polysacharidmi niektorých húb, ako je hliva ustricová (Pleurototus ostreatus, J.). „Osvedčuje sa tiež užívanie extraktov z rastliny Echinacea purpurea (L.), ktorá priamo stimuluje imunitu. Nesmie sa však užívať dlhšie ako 14 dní, inak má opačný účinok,“ upozorňuje.

Dopĺňa, že obdobne sa môže aplikovať extrakt z muškátu Pelargonium sidoides, DC., ktorý priamo zvyšuje syntézu interferónov. „Diskutuje sa tiež o priaznivých účinkoch extraktov z bazy čiernej (Sambucus nigra, L.), ktorá preukázateľne inhibuje replikáciu vírusov. Rovnaký, replikačne inhibičný účinok má aj zinok,“ dodáva.

Proti vírusom

Podľa odborníka sú v prevencii účinné aj antioxidant kvercetín a vitamíny skupiny C a D, ktoré priamo blokujú viazanie vírusu na ACE receptory, skrz ktoré vchádzajú do buniek.

Protizápalový efekt má tiež kurkumaa vhodné sú i čaje pripravované z lipy, pretože podporujú potenie a zlepšujú obranyschopnosť tela bojujúceho s infekciou.

Zdroj: SITA

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia