MENU
novinky-a-odbornici

Najťažšie prípady covid pacientov liečia v zahraničí plazmou. Kto ju môže dostať u nás?

Doctor,Nurse,In,Protective,Face,Mask,Listening,To,Breath,With
Novinky a odborníci

Najťažšie prípady covid pacientov liečia v zahraničí plazmou. Kto ju môže dostať u nás?

Darovanie krvi v mnohých prípadoch znamená záchranu života. Či môže pomôcť aj pri liečbe pacientov s COVID-19 skúšajú od začiatku pandémie v mnohých krajinách sveta.

Pravidelného darcu krvi, Slováka Martina, ktorý žije v Plzni, prekvapilo, keď mu zavolali z hematologicko-transfúzneho oddelenia, aby prišiel darovať krv. „Evidujeme, že ste prekonali covid a presne o to nám ide,“ povedal mu zdravotník do telefónu. Väčšine ľudí, presne ako Martinovi, ktorí sa z covidu vyliečili, vznikne v tele prirodzená ochrana, teda protilátky. A tie môžu pomôcť ďalším. V mnohých krajinách sveta vrátane Česka začali s podávaním rekonvalescentnej plazmy pacientom s ťažkým priebehom covidu minulý rok na jar. Zaujímalo nás, či je táto liečba dostupná aj na Slovensku.

Úžasná plazma

Protilátky po prekonanom ochorení sa nachádzajú hlavne v žltej tekutej časti krvi – plazme. Po skúsenostiach z epidémií spôsobených koronavírusmi SARS-CoV-1 a MERS-CoV sa stala nádejou v liečbe. „COVID-19 rekonvalescentná plazma, ktorú označujeme skratkou CCP, je transfúzny liek s obsahom plazmy. Ide o čerstvo zmrazenú plazmu, ktorá obsahuje IgG protilátky a neutralizačné protilátky proti koronavírusu SARS-CoV-2,“ vysvetľuje Nataša Chovancová, medicínska riaditeľka Národnej transfúznej služby (NTS).

Krvná plazma sa od ľudí, ktorí prekonali infekciu nového koronavírusu, získava dvoma spôsobmi.  „Odberom celej krvi a oddelením plazmy od červených krviniek. Takto získame jednu terapeutickú dávku plazmy, približne 250 mililitrov,“ vysvetľuje hematologička spôsob odberu, ktorý sa realizuje u nás v NTS. Možné je aj darovanie len krvnej plazmy. „Plazmaferézou pomocou takzvaného aferetického prístroja získame od darcu len plazmu, bez červených krviniek. Takýmto spôsobom môžeme odobrať trojnásobné množstvo plazmy v porovnaní s množstvom získaným z odberu celej krvi. To sú tri terapeutic- ké dávky po 200 mililitrov,“ objasňuje Nataša Chovancová druhý spôsob.

Následne je dôležité plazmu čo najrýchlejšie zmraziť, aby si zachovala svoje vlastnosti, hlavne aktivitu faktorov zrážania krvi, ktoré sú nestabilné. „Plazma sa šokovo zmrazí počas jednej hodiny na teplotu pod - 30 stupňov a uskladní pri teplote - 25 stupňov a menej,“ vysvetľuje, že takto uskladnená plazma sa môže využívať na terapiu aj tri roky. 

Nevyzývajú

Aj u nás sa rekonvalescentná plazma využíva, ale zatiaľ len pri pacientoch s hemo-onkologickými ochoreniami. „Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky zatiaľ schválilo protokol na použitie CCP na liečbu COVID-19 len u pacientov s depléciou B-lyymfocytov. Použitie CCP u ďalších pacientov ministerstvo neschválilo a neexistujú zatiaľ liečebné protokoly pre iných pacientov,“ vysvetľuje Nataša Chovancová s tým, že darcov krvi špeciálne na odber rekonvalescentnej plazmy nevyzývajú, ako je to napríklad v zahraničí, a vystačia si s ich počtom pri pravidelných odberoch krvi.

28 dní po vyliečení

O vhodnosti darcu na prípravu CCP z jeho krvi rozhoduje lekár transfúziologického zariadenia.O vhodnosti darcu na prípravu CCP z jeho krvi rozhoduje lekár transfúziologického zariadenia.
Zdroj: Shutterstock

Mali ste covid a rozmýšľate, že svojou krvou plnou protilátok niekomu pomôžete? Po prekonaní ochorenia môžete darovať krv alebo plazmu najskôr 14 dní po potvrdenej negativite SARS-CoV-2 z kontrolného výteru alebo 28 dní po kompletnom vyliečení, ak vás netestovali. Jednoducho, musíte byť hlavne v dobrom zdravotnom stave. Vhodnými darcami rekonvalescentnej plazmy sú ľudia, ktorí v minulosti nedostali transfúziu krvi a ženy, ktoré neboli tehotné. Mali by ste tiež spĺňať všeobecné kritériá na darovanie a pri odbere poskytnúť informácie o pozitivite testu vykonaného v súvislosti s prekonaním ochorenia COVID-19.

Covid rekonvalescentná plazma sa nepripravuje z plazmy darcov, ktorí sa vyliečili pred viac ako polrokom. Vtedy už nemusia mať v krvi dostatočné množstvo protilátok. Do tejto skupiny patria aj zaočkovaní darcovia, ktorí nemali covid. „Je možné pripraviť CCP od darcov krvi, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a boli aj očkovaní po prekonaní ochorenia. Nie pred ochorením,” upozorňuje medicínska riaditeľka NTS. A pamätajte, aj na darovanie krvi sa teraz objednáva telefonicky.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor