MENU
novinky-a-odbornici

Odborníčka: Výskyt rakoviny kože stúpa. Nárazové opaľovanie je najväčší hazard!

S pobytom na slnku to veľmi nepreháňajte.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Odborníčka: Výskyt rakoviny kože stúpa. Nárazové opaľovanie je najväčší hazard!

S pobytom na slnku sa to neoplatí preháňať. Koža má pamäťovú stopu a na spálenie len tak ľahko nezabúda. Dávajte si pozor, aby ste si neprivodili vážne problémy.

Podľa slov Silvie Schmidtmayerovej zo Združenia pacientov s dermatologickými malignitami je rakovina kože u nás stále častejšia. Za rok pribudne približne 2 000 nových onkologických kožných ochorení. Melanóm, najagresívnejšia a najzávažnejšia forma rakoviny kože, tvorí približne 20 % z týchto každoročne novodiagnostikovaných pacientov. Zvyšuje sa pritom podiel mladých ľudí do 40 rokov.

Počet onkologických kožných ochorení každoročne rastie
Podľa dát z Národného centra zdravotníckych informácií bolo v starostlivosti odborníkov v roku 2017 takmer 16-tisíc mužov a 19-tisíc žien s rakovinou kože. V roku 2018 to bolo už takmer 17-tisíc mužov a 20-tisíc žien.

Výskyt melanómu súvisí s vystavovaním kože UV žiareniu. Z hľadiska jeho vzniku je v porovnaní s pravidelným slnením nebezpečnejšie práve intenzívne občasné, teda nárazové opaľovanie a akútne spálenie po krátkom pobyte na slnku.

Málo opaľovacieho krému 

Pri dlhšom pobyte na slnku by sme mali dbať na správnu ochranu kože. „Väčšina ľudí zvyčajne nanáša na kožu výrazne menšie množstvo opaľovacieho prípravku, než aké je potrebné na dosiahnutie deklarovaného stupňa ochrany. Pritom, ak sa na pokožku nanesie nedostatočné, napríklad iba polovičné množstvo, ochrana sa zníži až o dve tretiny,“ uviedla farmaceutka Jana Varsová.

Dospelý človek potrebuje na jedno nanesenie na celé telo približne 2 polievkové lyžice opaľovacieho prípravku. Na tvár je to zhruba množstvo, ktoré zodpovedá objemu 1 kávovej lyžičky. Nezabúdajte ale, že žiadny opaľovací prípravok neposkytuje 100% ochranu pred slnečným žiarením.

Anketa
Používate krém na opaľovanie?

Nebezpečný melanóm

Melanóm sa vo väčšine prípadov vyskytuje na plochách kože, ktoré sú nárazovo vystavované slnečnému žiareniu. Môže sa však vyskytnúť kdekoľvek na tele, napríklad v oku, na slizniciach či pod nechtom.

Melanóm je najzhubnejšia forma rakoviny kože. Má vysoký potenciál metastázovať a má zároveň obmedzené možnosti terapie.
Silvia Schmidtmayerová, Združenia pacientov s dermatologickými malignitami

Deti pred slnkom chránte

Najmenšie deti by nemali byť vystavené priamemu slnku. Na pôsobenie slnečných lúčov je oveľa citlivejšia pokožka dieťaťa ako dospelého človeka. Je tenšia, na slnečné žiarenie nie je zvyknutá a až do puberty nemá úplne vyvinutú obrannú schopnosť. Deti do 6 mesiacov by sa podľa farmaceutky Varsovej nemali vystavovať priamemu slnku vôbec. Okrem toho detská pokožka ešte nemá natoľko vyvynutú termoreguláciu ako dospelý človek, preto je u tých najmänších aj vyššie riziko úpalu. 

Deti do 3 rokov by sa nemali cielene opaľovať. Ako doplnila Schmidtmayerová, odhaduje sa, že už jedno spálenie slnkom v detskom veku, ktoré spôsobí pľuzgiere, riziko vzniku melanómu v neskoršom veku zdvojnásobuje. Koža má totiž pamäťovú stopu a jej poškodzovanie sa hromadí. 

Jemná detská pokožka toleruje lepšie prípravky, ktoré neobsahujú farbivá, konzervačné látky či parfumy. Detské opaľovacie prípravky majú jasné označenie, že sú určené špeciálne pre deti,“ vysvetľuje Varsová. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia