MENU
novinky-a-odbornici

Ako sa vyrovnať so stratou blízkeho? Smútenie je mimoriadne dôležité, tvrdí odborníčka

Sad,Woman,Sitting,On,A,Sofa,In,The,Living,Room
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Ako sa vyrovnať so stratou blízkeho? Smútenie je mimoriadne dôležité, tvrdí odborníčka

Vyrovnať sa so stratou milovaného človeka nie je pre nikoho jednoduché. Ako túto neľahkú situáciu spracovať?

Smútenie za blízkou osobou je náročným, no nevyhnutným procesom. Hoci je bolestivé, vedie k zdravému spracovaniu straty. Pri príležitosti nadchádzajúcich sviatkov na to poukázala onkopsychologička a projektová manažérka Siete onkopsychológov Ligy proti rakovine Katarína Klincová.

Potláčanie nepríjemných pocitov podľa jej slov vedie k predlžovaniu smútku, prípadne k tomu, že sa začne manifestovať inými problémami. Proces smútenia je neraz sprevádzaný širokou škálou reakcií. Sprevádzajú ho prvotný šok, výčitky, smútok, hnev, depresia, poruchy spánku, nechutenstvo, únava či apatia.

Často nedokáže prijať, že strata je definitívna a nezvratná. „Pre zvládnutie situácie je to však nevyhnutný prvý krok - akceptovať realitu straty – blízka osoba tu už nie je. Až po pripustení si tejto reality môže nastať vyrovnávanie sa so stratou, ktoré zahŕňa pripustiť si emócie, ktoré človek prežíva a vyjadriť ich," hovorí onkopsychologička Katarína Klincová.

Odpustili ste?

Dôležité je podľa nej plakať, vyrozprávať sa, ale aj využiť kreatívne činnosti na vyjadrenie emócií. Veľmi dôležitým krokom je tiež vyjadrenie možného hnevu. Tvrdí, že na ľudí, ktorí odišli, sa snažíme spomínať len v dobrom. Niektorí majú problém si pripustiť, že je potrebné človeku odpustiť. Smútiaci si tak zabraňuje cítiť hnev. Neodpustenie podľa odborníčky často blokuje spracovanie straty.

„To sa môže zdať na začiatku absolútne nemožné. No skúsenosti mnohých ľudí hovoria, že postupom času dokázali pochopiť, že časť z ich blízkej osoby ostáva navždy žiť v ich srdci. To, čo sme si s milovanou osobou prežili, nás naďalej sprevádza v hľadaní nových životných perspektív. Po čase je možné pretvoriť život po strate na život so stratou," doplnila s tým, že hlavnou úlohou v rámci spracovania straty je naučiť sa zmysluplne žiť aj bez milovanej osoby.

Liga proti rakovine rozvíja svoj projekt na pomoc ľuďom, ktorí stratili svojho príbuzného v dôsledku onkologického ochorenia.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor