MENU
novinky-a-odbornici

Odborníčka radí: Tmavé rúško v lete odložte. Toto prospeje vašej pleti viac

Tmavé bavlnené rúška vymeňte v lete za svetlé.
Novinky a odborníci

Odborníčka radí: Tmavé rúško v lete odložte. Toto prospeje vašej pleti viac

Ktoré rúško je v horúcich dňoch pre našu pleť lepšie? A ako sa starať o pokožku pod ním? Poradí skúsená odborníčka.

Rúška sa dnes stali neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Niektorí z nás ho dokonca vnímajú ako módny doplnok a jeho tvar či materiál prispôsobujú svojim predstavám. No stále netreba zabúdať na to, že má najmä ochrannú funkciu. Aj keď pokožka na tvári pod ním môže trpieť.

Kým v zahraničí sa pravidlá týkajúce sa nosenia rúšok opäť sprísňujú, u nás sú povinné len v uzavretých priestoroch s vyšším počtom ľudí. V exteriéri je ich nosenie dobrovoľné, no len v tom prípade, ak sme od ostatných vzdialení minimálne 2 metre. Predpovede odborníkov naznačujú, že rúška tu s nami ostanú ešte dlhú dobu. To nemusí vyhovovať pokožke tváre.

Keď nosíme rúško, pleť pod ním sa správa ako počas noci. Najmä v tom prípade, ak ide o málo priedušné a tmavé materiály. Navyše, pleť je vysušovaná, začervenaná, môže sa vyskytnúť rozšírenie drobných žiliek. Dochádza k zhoršeniu kožných ochorení a k drobným zápalovým procesom,“ hovorí o dôsledkoch nepriedušných ochranných pomôcok MUDr. Janka Holešovská, vedúca lekárka kliniky estetickej medicíny. 

Rúško môže unaviť

Zaujímavosťou je, že rúška nás aj vyčerpávajú. „Možno ste si na sebe všimli, že ak máte rúško nasadené dlhšiu dobu, začnete po niekoľkých hodinách zívať a pociťujete zvýšenú únavu. Spôsobené je to nižším okysličením mozgu. Odporúčam preto vyjsť na čerstvý vzduch každú hodinu a v bezpečnej vzdialenosti od iných sa nadýchať,“ pokračuje odborníčka.

Celodenná starostlivosť o pleť 

Pozornosť by ste mali venovať tiež pleti, a to nielen pred nasadením si rúška, ale aj po jeho zložení. Podľa doktorky sú vhodné krémy ľahšej konzistencie. „Make-up odporúčam pod rúško len vo výnimočných prípadoch. Opatrná by som bola aj s krémami s vysokým ochranným faktorom,“ hovorí MUDr. Holešovská. Po zložení si rúška by sme si mali pleť ošetriť nie príliš agresívnou pleťovou vodou a znovu naniesť krém. V priebehu dňa je tiež vhodné navlhčiť pleť opakovane osviežujúcou vodou v rozprašovači.

Ak nemáte prístup k jednorazovým rúškam, siahať by sme mali po tých z bavlny, vo svetlých farbách. Pod nimi totiž pokožka lepšie dýcha. A samozrejme, dôležité je dopriať pokožke aj pravidelnú regeneráciu. 

Aj o rúška sa treba postarať

Našu pozornosť si nezaslúži len pokožka, ale aj samotné rúška. Prať by sme ich mali pravidelne, ideálne pri teplote 90 stupňov, a to bez aviváže, ktorá môže pleť na tvári dráždiť. Vhodné sú tiež pracie prostriedky určené deťom.

Anketa
Aké rúško nosíte najčastejšie?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia