MENU
novinky-a-odbornici

Odborníčka prezradila TIPY na zdravé chudnutie. Pôjde TO aj bez hladovania

Medzi potraviny prinášajúce dobrú náladu patria aj vajíčka.
Novinky a odborníci

Odborníčka prezradila TIPY na zdravé chudnutie. Pôjde TO aj bez hladovania

Ako sa stravovať počas leta, naštartovať metabolizmus, efektívne schudnúť a byť sýty počas dňa vám prezradí výživová poradkyňa.

Jedzte "raw"

Čerstvá zelenina a ovocie je základ zdravého stravovania a chudnutia.Čerstvá zelenina a ovocie je základ zdravého stravovania a chudnutia.
Čerstvá zelenina a ovocie je základ zdravého stravovania a chudnutia.
Zdroj: Shutterstock

Leto je výnimočné tým, že máte zeleninu a ovocie čerstvé a stále k dispozícii, či už zo svojich záhrad, trhov alebo obchodov. Toto obdobie by ste mali využiť na to, aby ste zmenili svoje zaužívané, možno „nezdravé“ stravovacie návyky a začali žiť zdravšie. Výživová poradkyňa Angelika Kutišová odporúča ku každému hlavnému jedlu zaradiť veľkú porciu čerstvej zeleniny alebo uvarenej al dente.

Veľa ľudí sa stále stravuje tak, že jedia málo rastlinnej zložky. Zelenina na tanieri je stále iba ako obloha a mäso je súčasťou obeda aj večere. Leto by som využila na vyskúšanie napríklad raw stravy. Zaradiť si jeden takýto deň do týždňa,“ takto zhodnotila odborníčka vzťah ľudí k jedeniu zeleniny.

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor