MENU
novinky-a-odbornici

Odborníčka: Bolesť chrbta nepodceňujte! Kedy hlási rakovinu?

Bolesť chrbta nepodceňujte.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Odborníčka: Bolesť chrbta nepodceňujte! Kedy hlási rakovinu?

Problémy s chrbticou môžu signalizovať rastúci nádor. Tri štvrtiny metastáz do kostí vychádzajú z nádorov prsníka, prostaty, pľúc a obličiek.

Medzi najčastejšie miesta v tele, kde sa tvoria metastázy nádorových ochorení patria kosti. Ich prítomnosť v pokročilejších štádiách sprevádzajú silné bolesti.

Kostné metastázy sa vyskytujú takmer u 80 % ľudí s diagnostikovanou rakovinou prsníka, prostaty či pľúc, teda u pacientov s často sa vyskytujúcimi nádormi. Okrem výraznej bolesti zvyšujú riziko vážnych zlomenín či ochrnutia. „Rakovina prsníka najčastejšie metastázuje do spádových, ale aj vzdialených lymfatických uzlín, kostí, pľúc, pečene, mozgu, ale tiež kože, a môže metastázovať aj do iných tkanív a orgánov," priblížila Mária Rečková, riaditeľka Národného onkologického inštitútu v Bratislave.

Medzi najčastejšie postihnuté kosti patrí chrbtica, panva, rebrá či stehenné kosti. Na zistenie kostných metastáz sa najčastejšie používa röntgenové vyšetrenie, vyšetrenie počítačovou tomografiou, magnetická rezonancia a gamagrafia kostí. „Každé z týchto vyšetrení môže byť vhodné v určitých prípadoch. Napríklad sa môže stať, že na niektorom vyšetrení sú kostné metastázy horšie viditeľné ako na inom vyšetrení. To sa môže stať aj v prípade vyšetrenia počítačovou tomografiou (CT)," vysvetlila Rečková. Vo väčšine prípadov sú pacientky s rakovinou prsníka vyšetrované na začiatku ochorenia.

Kostné metastázy vznikajú vtedy, keď sa rakovinové bunky oddelia od primárneho nádoru, preniknú do krvného obehu alebo lymfatického systému a putujú do kostného tkaniva, kde sa usadia a začnú rásť.
 

Ohlási ich zlomenina

V skorých štádiách sa metastázy v kostiach nijako neprejavujú. Keď nádor dosiahne rozmery, pri ktorých dráždi nervové zakončenia, prejaví sa bolesť a možné kostné komplikácie. Patria medzi ne patologické zlomeniny a utlačenie miechy. Zlomeniny kostí, ramenných kostí, stehenných kostí, telá stavcov, stavcové oblúky, sú veľmi bolestivé, vyžadujú si operáciu.

Metastázy v stavcoch chrbtice zas môžu tlačiť na miechu. To môže spôsobiť stratu pohyblivosti, slabosť svalov, strnulosť a problémy pri močení. V najzávažnejších prípadoch môže tlak na miechu spôsobiť až ochrnutie. Zhoršovanie bolestí chrbta a slabosť dolných končatín je varovný signál.

Možnosti liečby 

V súčasnosti existuje viacero druhov liečby kostných metastáz. Využíva sa chirurgická liečba, rádioterapia i systémová liečba (chemoterapia, hormonálna liečba, bisfosfonáty, cielená liečba). Terapia kostných metastáz je paliatívna a jej hlavným cieľom je spomaliť postup ochorenia a zlepšiť kvalitu života chorého.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia