MENU
Novinky a odborníci

Odborníčka: Ak pracujete v noci, jedzte tieto potraviny

Večerajte ako obvykle

Ak sa chystáte na nočnú, pokojne si dajte okolo siedmej večeru ako zvyčajne. „V tejto večeri odporúčam zabezpečiť si sacharidy s vlákninou, čiže mať na tanieri napríklad ryžu, zemiaky, cestoviny či chlebík, ideálne celozrnné alternatívy. K tomu pridať akúkoľvek zeleninu, čerstvú či tepelne upravenú, ktorá urobí objem, zasýti a podporí peristaltiku. Odporúčam zabezpečiť si v jedle aj zdroj tuku, napríklad vajce, tvrdý syr, orechy, olej, semienka," vysvetľuje odborníčka na výživu.

Nicol Šimonová sa odbornému poradenstvu vo výžive venuje už roky.Nicol Šimonová sa odbornému poradenstvu vo výžive venuje už roky.
Nicol Šimonová sa odbornému poradenstvu vo výžive venuje už roky.
Zdroj: archív N.Š.

"A nezabúdať na zdroj bielkovín. Mäso odporúčam predovšetkým chudšie, hovädzie a bravčové sa trávi dlhšie a môže vás zaťažiť. Alebo ryby, pokojne tučné morské ako losos, makrela. Pstruh je výborný, ale po chvíľke budete hladní. Skvelým zdrojom živočíšnych bielkovín sú tiež vajíčka, syry ako mozzarella, eidam, parmezán. Rastlinné zdroje bielkovín sú napríklad tofu, tempeh, strukoviny,“ radí Nicol. Krátko pred odchodom do práce ešte odporúča malé jedlo s obsahom cukrov v kombinácii s bielkovinami a tukmi, napríklad jablko, skyr jogurt a napolitánku.

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor