MENU
novinky-a-odbornici

Odborníčka: Ak pracujete v noci, jedzte tieto potraviny

Young,Man,Eating,Takeaway,Pizza,Meal,Late,At,Night,,Ordering
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Odborníčka: Ak pracujete v noci, jedzte tieto potraviny

Jesť v noci znamená priberať. No aj ste v práci, niečo zjesť musíte. Čo a kedy, vysvetlí odborníčka na zdravú výživu Nikoleta Šimonová.

Ak pracujete aj na nočných zmenách, váš organizmus nemôže fungovať v súlade s cirkadiánnym rytmom, ktorý velí v noci spať a oddychovať, nie byť aktívny a jesť. Čo je vhodné počas práce v noci jesť, aby ste nepriberali, neboli malátni a mali dosť energie na fungovanie? Radí dlhoročná odborníčka na výživu Nikoleta Šimonová, absolventka odboru výživa ľudí na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre a doktorandka na odbore Teória potravín.

Sladké kombinujte s bielkovinami

Jesť treba aj počas nočnej, no trochu inak ako cez deň.Ideálne menšie porcie a častejšie,“ vraví Nikol. „Vo všeobecnosti odporúčam počas nočnej zmeny pravidelnú stravu. Dodá vám to energiu, živiny a dá vášmu telu signál, že nespíte, ale pracujete.

Podľa odborníčky sa nemusíte obávať priberania, pokiaľ sa nebudete prejedať. Dokonca nevidí nič zlé ani na tom, ak si pre rýchle doplnenie energie dáte niečo sladké. Musí to ale mať isté pravidlá. „Dať si napríklad sladké sušienky je v poriadku, no treba ich kombinovať so zdrojom bielkovín, napríklad syrom, tvarohom či jogurtom, a tiež zdrojom tuku, povedzme vajcom či orechmi. Inak po zjedení sladkého nastáva rapídnejšie zvýšenie glykémie, ktoré môže viesť k inzulínovej rezistencii a priberaniu. Takýto nevyvážený snack spôsobí po pár minútach veľké zníženie glykémie a následný veľký hlad, ktorý často zaháňate ďalším sladkým.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor