MENU
novinky-a-odbornici

Dostali ste AstraZenecu? Odborníci varujú: Títo ľudia nemôžu byť očkovaní 2. dávkou

KK8 Velen - Na archívnej snímke z 3. apríla 2021 muž dostáva vakcínu od spoločnosti AstraZeneca v nemeckom Velene. Ľuďom vo veku pod 60 rokov, ktorí dostali v Nemecku prvú dávku očkovacej látky proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, podajú druhú dávku od inej firmy. V utorok 13. apríla 2021 sa na tom dohodol spolkový minister zdravotníctva s regionálnymi ministrami. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 03.04.2021, Nordrhein-Westfalen, Velen: Ein älterer Mann wird im Impfzentrum im Kreis Borken mit dem
Novinky a odborníci

Dostali ste AstraZenecu? Odborníci varujú: Títo ľudia nemôžu byť očkovaní 2. dávkou

Čakáte na ďalšiu dávkou vakcíny AstraZeneca? Registráciu už nezrušíte. Kto má ale výnimku?

Termín na druhú dávku vakcíny od firmy AstraZeneca nie je možné zrušiť. Ak na očkovanie neprídete, v krátkom čase vám bude pridelený ďalší termín. Upozorňuje na to Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na sociálnej sieti. 

„V prípade, že vám termín druhej dávky z dôvodu choroby alebo iných závažných udalostí nevyhovuje, nemusíte registráciu rušiť ani posúvať termín," približuje NCZI. Dodáva, že momentálne sa na Slovensku nekombinujú očkovania rôznymi vakcínami, píše TASR.

Títo nie

Druhá dávka AstraZenecy nesmie byť podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL)  podaná ľuďom, u ktorých sa vyskytli krvné zrazeniny s nízkymi hladinami krvných doštičiek po prvej dávke.

ŠÚKL ďalej zdravotníkom odporúča, aby kontrolovali znaky krvných zrazenín u pacientov s nízkymi hladinami krvných doštičiek do 3 týždňov po očkovaní. Sledovať by mali aj znaky nízkych hladín krvných doštičiek u pacientov s krvnými zrazeninami do troch týždňov po očkovaní.

Zdravotníci by mali zabezpečiť špecializovanú starostlivosť pacientom, u ktorých sa po očkovaní vyskytnú krvné zrazeniny s nízkymi hladinami krvných doštičiek. „Je potrebné nasledovať odborné liečebné protokoly a konzultovať liečbu s hematológom/špecialistom na koagulačnú liečbu," uvádza ŠÚKL. Zároveň pripomína, že prípady krvných zrazenín sú zriedkavé. Ľudia by však mali sledovať možné príznaky a včas vyhľadať špecializovanú lekársku starostlivosť.

Príznaky neprehliadnite

V prípade, ak sa u niektorého zaočkovaného vyskytne do 3 týždňov po očkovaní dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, opuch a bolesť končatín, pretrvávajúca bolesť v oblasti brucha, neurologické príznaky ako pretrvávajúca a silná bolesť hlavy, rozmazané/dvojité videnie, zmätenosť alebo záchvat, drobné krvné škvrny vo veľkosti špendlíkovej hlavičky pod kožou mimo miesta vpichu (petéchie) je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Podľa slov ŠUKL Európska lieková agentúra i národné liekové agentúry pozorne monitorujú bezpečnosť vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, ale i iných vakcín. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor