MENU
novinky-a-odbornici

Odborníci: Pred rakovinou prostaty vás ochráni táto maličkosť

Situácia s preventívnymi prehliadkami u mužov, ktorú navyše komplikuje pandémia nového koronavírusu, nie je vôbec priaznivá.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Odborníci: Pred rakovinou prostaty vás ochráni táto maličkosť

Rakovinou prostaty dnes trpí na Slovensku približne 9 000 mužov, pričom každým rokom počet pacientov významne stúpa.

Podľa slov predsedu Slovenskej urologickej spoločnosti Ivana Minčíka chodí na preventívne prehliadky k urológovi u nás len asi 20 % mužov nad 50 rokov. Nie je to vôbec priaznivé a považuje to za mierne alarmujúce. Súčasnú situáciu s preventívnymi prehliadkami u mužov navyše komplikuje pandémia nového koronavírusu. Netreba ale zabúdať, že karcinóm prostaty je druhým najčastejším maligným ochorením u mužov.

Prvé príznaky

V prvých štádiách môže byť rakovina prostaty podľa odborníka bezpríznaková. Problémy s močením či krv v moči sa často objavujú až vo vyššom štádiu ochorenia. Samozrejmosťou by mala byť návšteva urológa pre mužov po 50. roku života, stačí ju absolvovať raz za 3 roky. Ak sa však v rodine vyskytla rakovina prostaty, tak je podľa Minčíka šanca u prvostupňových príbuzných chorého na rakovinu prostaty 6 až 10 %.

Podľa slov člena výboru Slovenskej urologickej spoločnosti Jozefa Marka je na Slovensku približne 20.000 až 25.000 mužov s rakovinou prostaty. Len v roku 2017 podľa údajov podľahlo ochoreniu do 700 Slovákov. Pripomenul tiež, že v rámci Európy sa rakovina prostaty vyskytuje najviac v severských krajinách. Jasnú príčinu vzniku tohto typu rakoviny zatiaľ odborníci nepoznajú, preto považujú za najlepší krok práve preventívnu prehliadku. 

Podpora v rodine

Onkopsychologička a psychologička Ligy proti rakovine z Onkologického ústavu sv. Alžbety Andrea Križanová tvrdí, že pacienti, ktorým je choroba diagnostikovaná vo včasných štádiách, reagujú na túto skutočnosť oveľa lepšie a berú svoju životnú situáciu ľahšie. Naopak, pacienti, ktorým ju diagnostikujú neskôr, majú veľmi vysokú mieru úzkosti, pretože sa cítia vinní, že podcenili prevenciu.

Za vhodné považuje, aby ženy s mužmi empaticky komunikovali túto tému bez nátlaku a vyzvali ich, aby išli na preventívnu prehliadku. Dôležité je podľa nej spomenúť aj ľudí z okolia, ktorých choroba zasiahla. Žena môže navrhnúť mužovi, že mu pomôže s objednaním sa na preventívnu prehliadku, vhodné je rozprávať sa o vyšetrení, či prípadne robiť mužovi sprievod a pripomenúť mu, že prípadná choroba sa dotkne nielen jeho samého, ale aj rodiny a okolia muža.

Movember

Zapojte sa počas novembra do kampane Movember, ktorá hovorí o dôležitosti preventívnych prehliadok mužov u urológa a o rakovine prostaty aj vy. Kampaň Slovenskej urologickej spoločnosti podporili viaceré známe Slovenky, ktoré vyzývajú aj ďalšie ženy k rozhovorom s mužmi, ktoré im môžu zachrániť zdravie. Jeden rozhovor môže zmeniť život. Otvorte ho so svojim mužom a zoberte ho na preventívnu prehliadku k urológovi. 

Zapojiť sa môžete na sociálnych sieťach napríklad aj fotografiou so špeciálnou kolekciou ponožiek zameraných na tému prevencie s heštegom movember. Bližšie informácie nájdete na webe dalsom.sk.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia