MENU
novinky-a-odbornici

Odborne s gastroenterológom. Musí ísť žlčník celý von, keď trápi?

Skúste to najskôr bez tabletiek. Veľa liekov z prírody dokáže uľaviť.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Odborne s gastroenterológom. Musí ísť žlčník celý von, keď trápi?

Patrí mu miesto pod pravým rebrovým oblúkom. Prečo žlčník bolí aj ľudí, ktorí ho už nemajú a či sa bez neho dá plnohodnotne žiť, sme sa pýtali gastroenterológa MUDr. Igora Šturdíka, PhD.

Kým vás žlčník netrápi, ani o ňom neviete. Ale keď sa začne ozývať, problémy len tak neustúpia. Od neustáleho pobolievania až po kruté bolestivé, niekoľko minút trvajúce záchvaty. Gastroenterológ MUDr. Igor Šturdík, PhD. objasnil akú má žlčník presnú funkciu, aké choroby sú s ním spojené a prezradil aj to, čo urobiť, aby sme oň neprišli a ako vyzerá život bez neho.

Mnohí ľudia žijú bez žlčníka, načo ho vlastne potrebujeme?

Žlčník ukladá a koncentruje žlč produkovanú pečeňou, čo pomáha telu ľahko tráviť tuky. Keď jeme jedlo, najmä s vysokým obsahom tukov, žlčník uvoľňuje žlč do tenkého čreva – dvanás­tnika, aby emulgoval tuky, čím ich telo ľahšie vstrebe. Reguluje tiež tok žlče do tenkého čreva stiahnutím alebo uvoľnením svalov, aby sa žlč uvoľnila kontrolovaným spôsobom. Žlčník zohráva aj úlohu pri regulácii pH žlče, pretože žlč môže byť príliš kyslá, čo môže spôsobiť tvorbu žlčových kameňov. Tiež pomáha vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch, ako je vitamín K a vitamín A,z tenkého čreva.

Aké sú bežné príznaky problémov so žlčníkom? Je pravda, že bolí aj v chrbte?

Najčastejším príznakom problému so žlčníkom je bolesť v strednej až pravej hornej časti brucha. Niekedy ju možno pociťovať aj v iných oblastiach tela, ako je chrbát a hrudník. Nevoľnosť a vracanie sú zase tráviace problémy, ktorými sa prejavuje chronické ochorenie žlčníka. Okrem toho sa môže vyskytnúť aj reflux kyseliny a plynatosť. Nevysvetliteľná horúčka alebo zimnica môžu byť následkom infekcie žlčníka. Infekcie môžu byť nebezpečné a dokonca život ohrozujúce, preto je dôležité vyhľadať lekára skôr, ako sa rozšíri do iných častí tela.

Ak sa žlčník zapáli a naplní tekutinou, môže dokonca prasknúť a vážne ohroziť život. Ak sa žlčník zapáli a naplní tekutinou, môže dokonca prasknúť a vážne ohroziť život.
Ak sa žlčník zapáli a naplní tekutinou, môže dokonca prasknúť a vážne ohroziť život.
Zdroj: Shutterstock

Kedy a ako vznikajú žlčníkové kamene?

Príznaky objavujúce sa zo strany žlčníka sú najčastejšie v dôsledku žlčových kameňov, ktoré sa tvoria, ak je v žlči nadbytok cholesterolu. Takže najlepším spôsobom, ako zabrániť hromadeniu žlčových kameňov, je znížiť príjem mastných jedál. Diéty odporúčané na zníženie vysokej hladiny cholesterolu, ako je stredomorská diéta, sú vhodné, ak máte problémy so žlčníkom.

Ako vznikne zápal?

Zápal žlčníka, tiež známy ako cholecystitída, je zvyčajne spôsobený tým, že žlčové kamene blokujú vývod, ktorý vedie von zo žlčníka. V dôs­ledku tohto zablokovania môže dôjsť k nahromadeniu žlče v žlčníku, čo spôsobí zápal.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor