Kým vás žlčník netrápi, ani o ňom neviete. Ale keď sa začne ozývať, problémy len tak neustúpia. Od neustáleho pobolievania až po kruté bolestivé, niekoľko minút trvajúce záchvaty. Gastroenterológ MUDr. Igor Šturdík, PhD. objasnil akú má žlčník presnú funkciu, aké choroby sú s ním spojené a prezradil aj to, čo urobiť, aby sme oň neprišli a ako vyzerá život bez neho.
Mnohí ľudia žijú bez žlčníka, načo ho vlastne potrebujeme?
Žlčník ukladá a koncentruje žlč produkovanú pečeňou, čo pomáha telu ľahko tráviť tuky. Keď jeme jedlo, najmä s vysokým obsahom tukov, žlčník uvoľňuje žlč do tenkého čreva – dvanástnika, aby emulgoval tuky, čím ich telo ľahšie vstrebe. Reguluje tiež tok žlče do tenkého čreva stiahnutím alebo uvoľnením svalov, aby sa žlč uvoľnila kontrolovaným spôsobom. Žlčník zohráva aj úlohu pri regulácii pH žlče, pretože žlč môže byť príliš kyslá, čo môže spôsobiť tvorbu žlčových kameňov. Tiež pomáha vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch, ako je vitamín K a vitamín A,z tenkého čreva.
Aké sú bežné príznaky problémov so žlčníkom? Je pravda, že bolí aj v chrbte?
Najčastejším príznakom problému so žlčníkom je bolesť v strednej až pravej hornej časti brucha. Niekedy ju možno pociťovať aj v iných oblastiach tela, ako je chrbát a hrudník. Nevoľnosť a vracanie sú zase tráviace problémy, ktorými sa prejavuje chronické ochorenie žlčníka. Okrem toho sa môže vyskytnúť aj reflux kyseliny a plynatosť. Nevysvetliteľná horúčka alebo zimnica môžu byť následkom infekcie žlčníka. Infekcie môžu byť nebezpečné a dokonca život ohrozujúce, preto je dôležité vyhľadať lekára skôr, ako sa rozšíri do iných častí tela.
Kedy a ako vznikajú žlčníkové kamene?
Príznaky objavujúce sa zo strany žlčníka sú najčastejšie v dôsledku žlčových kameňov, ktoré sa tvoria, ak je v žlči nadbytok cholesterolu. Takže najlepším spôsobom, ako zabrániť hromadeniu žlčových kameňov, je znížiť príjem mastných jedál. Diéty odporúčané na zníženie vysokej hladiny cholesterolu, ako je stredomorská diéta, sú vhodné, ak máte problémy so žlčníkom.
- Ako vznikne zápal?
Zápal žlčníka, tiež známy ako cholecystitída, je zvyčajne spôsobený tým, že žlčové kamene blokujú vývod, ktorý vedie von zo žlčníka. V dôsledku tohto zablokovania môže dôjsť k nahromadeniu žlče v žlčníku, čo spôsobí zápal.
Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►