MENU
novinky-a-odbornici

Očkujú nás čistou chémiou? Toto obsahujú vakcíny od AstraZenecy či Pfizeru

Concept,Fight,Against,Virus,Covid-19,Corona,Virus,,Doctor,Or,Scientist
Novinky a odborníci

Očkujú nás čistou chémiou? Toto obsahujú vakcíny od AstraZenecy či Pfizeru

Nechcete si dať do seba „pichať chémiu"? Ministerstvo zdravotníctva vysvetľuje, z čoho sú vakcíny proti covidu skutočne zložené.

Podľa slov rezortu zdravotníctva obsahuje aj bežná sladkosť viac chémie ako vakcína proti covidu. Účinné látky v mRNA vakcínach sa rátajú na desiatky mikrogramov.

Napríklad vakcína od spoločnosti Pfizer/BioNTech obsahuje len 30 mikrogramov účinnej látky, teda 0,00003 gramu. V prípade Moderny je to 100 mikrogramov. „Na porovnanie, jedna tableta ibuprofénu obsahuje 400 miligramov účinnej látky, teda 0,4 gramu," vysvetlil rezort na svojej oficiálnej facebookovej stránke.

Čo obsahuje mRNA vakcína?

Väčšinu obsahu vakcín proti ochoreniu COVID-19 tvorí sterilná voda. „Okrem nej sa vo vakcíne nachádzajú tuky (napr. cholesterol), cukor a tlmivý roztok, ktorého súčasťou sú bežné soli, slabé kyseliny alebo stabilizátor kyslosti,” objasňuje ministertvo zdravotníctva s tým, že každá zložka má svoje opodstatnenie.

Zložka mRNA aktivuje náš imunitný systém a vytvára imunitu proti COVID-19. V tele sa po pár dňoch rozpadne. Tlmivý roztok udržuje vakcínu stabilnú, cukor ju chráni pred poškodením, ku ktorému by inak došlo pri skladovaní v extrémnych mrazoch.

Vektorové vakcíny

Trochu iné to je pri vektorových vakcínach, akou je vakcína od firmy AstraZeneca alebo Sputnik V ruského výrobcu, no ani tu nemôžeme hovoriť o čistej chémii. Hlavnými zložkami sú L-histidín, čo je prírodná aminokyselina, hexahydrát chloridu horečnatého, ktorý sa získava z morskej vody, polysorbát 80 (E 433), ktorý sa používa v potravinárstve, etanol, sacharóza, chlorid sodný či voda. Kým britsko-švédska vakcína obsahuje šimpanzí adenovírus, ruská ľudský adenovírus.

Čo obsahuje vektorová Astra?

L-histidín, monohydrát L-histidínium-chloridu, hexahydrát chloridu horečnatého, polysorbát 80 (E433), etanol, sacharózu, chlorid sodný, edetan disodný (dihydrát), vodu na injekcie

Ministerstvo radí, že ak vám niekto povie, že si do seba nechce dať „pichať chémiu“, opýtajte sa ho, či vie, z čoho sa táto vakcína skutočne skladá a z čoho sa skladal jeho posledný nákup v potravinách.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor