MENU
novinky-a-odbornici

Očkovanie proti covidu počas tehotenstva: Kedy je bezpečné?

Pregnant,Vaccination.,Doctor,Giving,Covid,-19,Coronavirus,Vaccine,Injection,To

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Očkovanie proti covidu počas tehotenstva: Kedy je bezpečné?

Lekári Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice odporúčajú budúcim mamičkám, aby sa očkovania proti COVID-19 nebáli.

Očkovanie je podľa nich vhodné pre všetky budúce mamičky. Chráni ich pred vážnym zdravotným stavom počas tehotenstva, ktorý môže spôsobiť práve COVID-19.

Od začiatku pandémie pôrodníci UNLP pomohli na svet 73 novorodencom, ktorých matky boli infikované novým koronavírusom. Nemocnica pripomína, že mnohé rodičky zápasia s tehotenskou obezitou, cukrovkou či vysokým krvným tlakom, čo sú rizikové faktory závažnejšieho priebehu ochorenia COVID-19. „Ak má žena syndróm dychovej tiesne, je potrebné ukončiť tehotenstvo cisárskym rezom, pacientku hospitalizovať podľa závažnosti stavu a pristúpiť ku kyslíkovej terapii,“ povedal prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Peter Urdzík.

Tehotné na umelej pľúcnej ventilácii

Primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Ján Michlík počas tretej vlny pandémie rozhodoval o napojení doposiaľ dvoch budúcich mamičiek na pľúcnu ventiláciu. Jednu z nich podľa jeho slov úspešne vyliečili a zotavuje sa doma. Stav druhej si stále vyžaduje umelú podporu dýchania. „Po prijatí na naše oddelenie bolo tehotenstvo ukončené cisárskym rezom. U oboch týchto pacientiek došlo k rozvoju ťažkého covidu v súvislosti s vyšším stupňom tehotenstva. Je smutné, že počúvame, že im očkovanie často neodporučil gynekológ,“ uviedol.

Prvé tri mesiace tehotenstva sa vakcinácia proti koronavírusu neodporúča. V prvom trimestri je možné očkovať len rizikovú pacientku s pridruženou diagnózou po konzultácii s odborníkom. Zvyšok tehotenstva je pre očkovanie podľa UNLP bezpečný.„Vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 v gravidite jednoznačne odporúčame, a to aj pre dojčiace ženy, ako aj tie, ktoré plánujú otehotnieť, pretože do tehotenstva vstúpia už s určitým imunitným statusom,“ dodal Urdzík.

Matka chráni dieťa protilátkami

Nemocnica pripomína, že aj matka, ktorá sa nakazila ochorením COVID-19 krátko pred pôrodom, môže dojčiť. Materským mliekom sa koronavírus neprenáša. Je však potrebné dodržiavať prísnejšiu hygienu. „Ak má matka infekčné príznaky - teploty a kašeľ, do času, kým príznaky nepominú, sa, žiaľ, na krátky čas od dieťatka oddelí, ale presne stanovením cyklu replikácie vírusov už dnes vieme, kedy môže mamička opäť bezpečne dojčiť. Všetko je oveľa jednoduchšie, ak by bola matka zaočkovaná,“ spresnil primár neonatologického oddelenia Peter Krcho.

Vysvetlil, že zaočkovaná budúca matka chráni svoje dieťa protilátkami priamo cez placentu – krvnou cestou, protilátkami, ktoré sa dostávajú do materského mlieka, ako aj špecifickými látkami, ktoré sa v ňom nachádzajú a bránia množeniu všetkých vírusov na slizniciach dieťaťa.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Očkovať šesťročného syna? Náš pneumológ je razantne proti

Covid môže u detí prebiehať aj bezpríznakovo. Deti sú z pohľadu COVID-19 najmenej rizikové, okrem novorodeneckého obdobia. Ale môžu predstavovať zdroj infekcie pre starších členov domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemali po očkovaní dostatočnú imunitnú odpoveď. Aj keď deti prejdú ochorením bezpríznakovo, alebo len s ľahkými príznakmi, tak môžu mať dlhotrvajúce problémy, takzvaný long covid. U detských pacientov existuje aj riziko pocovidového zápalového syndrómu, ktorý je veľmi rizikový a môže viesť k trvalým následkom. Očkovanie sa odporúča u chronicky chorých detí a adolescentov, ktorí majú rizikové faktory typické pre dospelých pacientov - napríklad cukrovku, obezitu, vysoký krvný tlak a iné chronické ochorenia. Rozhodne radím ešte raz konzultáciu s vašim pediatrom ale aj špecialistom - pneumológom, ktorí sa vedia vyjadriť k prípadnej kontraindikácii k očkovaniu dieťaťa.

čítať viac

Denne pociťujem pichanie v bradavke. Čo to môže znamenať?

Rakovina prsníkov je najčastejších zhubným nádorovým ochorením u žien, preto je dôležité brať akúkoľvek odchýlku týkajúcu sa prsníka veľmi vážne a návštevu lekára neodkladať. Vyšetrenie prsníkov spadá do kompetencie gynekológa, je aj obsahom preventívnej gynekologickej prehliadky. Ženy vo veku 40-69 rokov by mali absolvovať mamografiu každé 2 roky, avšak v prípade ťažkostí je potrebné problém riešiť bez meškania. Ešte pred návštevou lekára je dobré si prsníky prehmatať a sledovať, či sa neobjaví výtok z bradavky, vpáčenie bradavky, začervenanie alebo iné zmeny na koži, prípadne zdurenie v podpazuší. Gynekológ vyšetrí oba prsníky a pošle pacientku na vyšetrenie ultrazvukom, mamografom a do špecializovanej mamologickej ambulancie. V prípade, že to bude lekár považovať za potrebné, je možné odobrať vzorku tkaniva na biopsiu. Tento výkon sa realizuje ambulantne a nie je bolestivý. Zhubné ochorenie bradavky, takzvaná Pagetova choroba sa prejavuje svrbením a pálením bradavky, niekedy krvácaním a často býva liečená ako dermatitída. Samozrejme, nie každé „pichanie v bradavke“ musí byť prejavom rakoviny, môže ísť o nezhubný nádor alebo nezávažné ochorenie. Vylúčenie rakoviny je však prvoradé. Všeobecne apelujem na to, aby každá žena absolvovala pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenia raz ročne, vrámci ktorého je riešený aj skríning rakoviny prsníka.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor