MENU
novinky-a-odbornici

Očkovanie proti covidu počas tehotenstva: Kedy je bezpečné?

Pregnant,Vaccination.,Doctor,Giving,Covid,-19,Coronavirus,Vaccine,Injection,To
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Očkovanie proti covidu počas tehotenstva: Kedy je bezpečné?

Lekári Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice odporúčajú budúcim mamičkám, aby sa očkovania proti COVID-19 nebáli.

Očkovanie je podľa nich vhodné pre všetky budúce mamičky. Chráni ich pred vážnym zdravotným stavom počas tehotenstva, ktorý môže spôsobiť práve COVID-19.

Od začiatku pandémie pôrodníci UNLP pomohli na svet 73 novorodencom, ktorých matky boli infikované novým koronavírusom. Nemocnica pripomína, že mnohé rodičky zápasia s tehotenskou obezitou, cukrovkou či vysokým krvným tlakom, čo sú rizikové faktory závažnejšieho priebehu ochorenia COVID-19. „Ak má žena syndróm dychovej tiesne, je potrebné ukončiť tehotenstvo cisárskym rezom, pacientku hospitalizovať podľa závažnosti stavu a pristúpiť ku kyslíkovej terapii,“ povedal prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Peter Urdzík.

Tehotné na umelej pľúcnej ventilácii

Primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Ján Michlík počas tretej vlny pandémie rozhodoval o napojení doposiaľ dvoch budúcich mamičiek na pľúcnu ventiláciu. Jednu z nich podľa jeho slov úspešne vyliečili a zotavuje sa doma. Stav druhej si stále vyžaduje umelú podporu dýchania. „Po prijatí na naše oddelenie bolo tehotenstvo ukončené cisárskym rezom. U oboch týchto pacientiek došlo k rozvoju ťažkého covidu v súvislosti s vyšším stupňom tehotenstva. Je smutné, že počúvame, že im očkovanie často neodporučil gynekológ,“ uviedol.

Prvé tri mesiace tehotenstva sa vakcinácia proti koronavírusu neodporúča. V prvom trimestri je možné očkovať len rizikovú pacientku s pridruženou diagnózou po konzultácii s odborníkom. Zvyšok tehotenstva je pre očkovanie podľa UNLP bezpečný.„Vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 v gravidite jednoznačne odporúčame, a to aj pre dojčiace ženy, ako aj tie, ktoré plánujú otehotnieť, pretože do tehotenstva vstúpia už s určitým imunitným statusom,“ dodal Urdzík.

Matka chráni dieťa protilátkami

Nemocnica pripomína, že aj matka, ktorá sa nakazila ochorením COVID-19 krátko pred pôrodom, môže dojčiť. Materským mliekom sa koronavírus neprenáša. Je však potrebné dodržiavať prísnejšiu hygienu. „Ak má matka infekčné príznaky - teploty a kašeľ, do času, kým príznaky nepominú, sa, žiaľ, na krátky čas od dieťatka oddelí, ale presne stanovením cyklu replikácie vírusov už dnes vieme, kedy môže mamička opäť bezpečne dojčiť. Všetko je oveľa jednoduchšie, ak by bola matka zaočkovaná,“ spresnil primár neonatologického oddelenia Peter Krcho.

Vysvetlil, že zaočkovaná budúca matka chráni svoje dieťa protilátkami priamo cez placentu – krvnou cestou, protilátkami, ktoré sa dostávajú do materského mlieka, ako aj špecifickými látkami, ktoré sa v ňom nachádzajú a bránia množeniu všetkých vírusov na slizniciach dieťaťa.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor