MENU
novinky-a-odbornici

Plastové štíty verzus rúška: Odborníci o tom, čo vás ochráni pred covidom lepšie

Dýchacie cesty sú však chránené až vtedy, ak si pod štítom nasadíte aj rúško.
Novinky a odborníci

Plastové štíty verzus rúška: Odborníci o tom, čo vás ochráni pred covidom lepšie

Niektorí ľudia si namiesto rúšok chránia tvár plastovými štítmi či plastovými obdobami rúšok. Aký názor na to majú odborníci?

Keď dýchame, rozprávame, spievame či kričíme, z tela nám unikajú drobné kvapôčky, ktoré môžu obsahovať vírusy. Zmyslom rúška je vytvoriť bariéru medzi našimi dýchacími cestami a okolitým svetom. 

Plastové rúška či štíty však neprekrývajú dýchacie cesty tak, aby účinne zabránili šíreniu vírusu do okolia. Neposkytujú ochranu porovnateľnú s rúškami,“ uvádza na sociálnej sieti Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Podľa odborníkov zachytí plastová bariéra pred ústami a nosom iba väčšie kvapky, ktoré smerujú priamo na jeho povrch, no drobné kvapôčky obsahujúce vírus môžu po stranách naďalej unikať do prostredia. „Plastový materiál zároveň nemôže tesne obopínať horné dýchacie cesty, lebo by sme sa udusili. Nie je porézny – nefiltruje vzduch a nedá sa cez neho dýchať,“ dopĺňa ÚVZ.

Ochrana očí 

Ochranný štít je primárne určený na ochranu očí, upozorňujú hygienici. Využíva sa aj pri komunikácii s osobami s poruchou sluchu, ktoré potrebujú odčítať z pier. „Dýchacie cesty sú však chránené až vtedy, ak si pod štítom nasadíte aj rúško,“ upozorňuje ÚVZ.

Kvôli týmto dôvodom nespĺňajú plastové rúška a štíty požiadavky na vhodné prekrytie horných dýchacích ciest a preto ich nenájdete ani v odporúčaniach ÚVZ pre širokú verejnosť. „Vhodné sú jednorazové zdravotnícke rúška alebo bavlnené rúška z husto tkanej bavlny," dopĺňa hygiena.

Rúško je potrebné nosiť správne

Rúško účinne chráni vtedy, ak jeho okraje priliehajú na pokožku tváre, ak je suché a zakrýva ústa aj nosové dierky. Cez tkaninu prekĺznu molekuly vzduchu, no podstatne väčšie kvapôčky s vírusom sa zachytia na povrchu rúška. Nosením rúška takto podstatne znižujeme riziko, že infekčné kvapôčky uniknú do prostredia a vdýchne ich iný človek, alebo že dopadnú na okolité povrchy a roznesieme ich na rukách.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia