MENU
Novinky a odborníci

Obľúbená kyselina hyalurónová vás môže natrvalo zohyzdiť

Napichať sa nechajte len lekárom

Na základe slovenskej legislatívy má možnosť aplikovať kyselinu hyalurónovú lekár. Nájdete ju však bežne aj v ponuke kozmetických salónov. "Aplikujú ju často ľudia, ktorí nemajú zdravotnícke vzdelanie. Preto odporúčam vybrať si estetickú kliniku, ktorá má svojho garanta – lekára -  zodpovedného za ostatných doktorov aj seba. Výplne na báze kyseliny hyalurónovej sa totiž aplikujú aj do hlbokých vrstiev kože, v niektorých prípadoch až priamo ku kosti. A to si vyžaduje skutočného odborníka. Skúsený lekár vie navyše adekvátne a promptne zareagovať aj na možné komplikácie, ku ktorým môže bezprostredne po aplikácii dôjsť,“ radí MUDr. Zuzana Luptáková z kliniky estetickej, laserovej a preventívnej medicíny v Bratislave.

Hrozí aj odumretie tkaniva

Odporúča preto zaujímať sa nielen o samotné zariadenie a jeho úroveň i referencie, ale aj o spôsobilosť personálu. "Lekár totiž pozná dokonale anatómiu tváre, pravidlá a princípy sterilnej aplikácie a vie predchádzať kontraindikáciám či komplikáciám. Pri neodbornej aplikácii môže dôjsť k viacerým problémom či trvalým následkom, napríklad k infekciám, upchatiu ciev či k odumretiu tkaniva,“ vystríha lekárka pred vážnymi a občas až nezvratnými zmenami či poškodeniami tkaniva.

Pokračovanie na ďalšej strane >>>

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor