MENU
Novinky a odborníci

Obľúbená kyselina hyalurónová vás môže natrvalo zohyzdiť

Napichať sa nechajte len lekárom

Na základe slovenskej legislatívy má možnosť aplikovať kyselinu hyalurónovú lekár. Nájdete ju však bežne aj v ponuke kozmetických salónov. "Aplikujú ju často ľudia, ktorí nemajú zdravotnícke vzdelanie. Preto odporúčam vybrať si estetickú kliniku, ktorá má svojho garanta – lekára -  zodpovedného za ostatných doktorov aj seba. Výplne na báze kyseliny hyalurónovej sa totiž aplikujú aj do hlbokých vrstiev kože, v niektorých prípadoch až priamo ku kosti. A to si vyžaduje skutočného odborníka. Skúsený lekár vie navyše adekvátne a promptne zareagovať aj na možné komplikácie, ku ktorým môže bezprostredne po aplikácii dôjsť,“ radí MUDr. Zuzana Luptáková z kliniky estetickej, laserovej a preventívnej medicíny v Bratislave.

Hrozí aj odumretie tkaniva

Odporúča preto zaujímať sa nielen o samotné zariadenie a jeho úroveň i referencie, ale aj o spôsobilosť personálu. "Lekár totiž pozná dokonale anatómiu tváre, pravidlá a princípy sterilnej aplikácie a vie predchádzať kontraindikáciám či komplikáciám. Pri neodbornej aplikácii môže dôjsť k viacerým problémom či trvalým následkom, napríklad k infekciám, upchatiu ciev či k odumretiu tkaniva,“ vystríha lekárka pred vážnymi a občas až nezvratnými zmenami či poškodeniami tkaniva.

Pokračovanie na ďalšej strane >>>

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor