MENU
novinky-a-odbornici

Objavil sa nový symptóm Covid-19. Špecificky zasahuje najmä deti

Novými príznakmi subvariantu Arcturus sú začervenané svrbiace oči spojené s vysokou horúčkou. Dôležité je nezamieňať si symptómy s prejavmi sezónnej alergie.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Objavil sa nový symptóm Covid-19. Špecificky zasahuje najmä deti

Výskumníci najnovšie monitorujú nový omikrónový subvariant ochorenia Covid-19, ktorý dostal označenie XBB.1.16 a názov Arcturus. Hlavne u detí sa má prejaviť špecifickým symptómom.

Zdravotnícki pracovníci sa domnievajú, že nový kovidový subvariant je asi o 20 % infekčnejší ako pôvodný variant Omicron. Monitoruje ho aj Svetová zdravotnícka organizácia, Arcturus sa totiž objavil už v 31 krajinách. Najviac prípadov hlási India.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) povýšila Arcturus na variant záujmu vzhľadom na jeho nárast oproti iným cirkulujúcim subvariantom Covid-19 a schopnosti vyhnúť sa imunitnému systému. „XBB. 1.16 sa môže celosvetovo rozšíriť a prispieť k zvýšeniu výskytu prípadov,“ varovala WHO vo svojej týždennej epidemiologickej aktualizácii. Avšak odborníci tvrdia, že nie je dôvod na veľké obavy. Príznaky ochorenia sú rovnaké, ako v predchádzajúcich variantoch kovidu, ale jeden nový sa objavuje najmä u detí.

Vírus sa mení

Vírus kovidu sa neustále mení. „Jednou z veľkých neistôt, ktorým budeme v budúcnosti čeliť, je samotný vírus. Jeho vývoj sa neusadil v predvídateľnom vzorci. Naďalej sa vyvíja,“ uviedla Dr. Maria Van Kerkhove, technická líderka zo Svetovej zdravotníckej organizácie. „Jedným z variantov, ktoré skúmame, je XBB.1.16. Jeho profil je v skutočnosti veľmi podobný variantu XBB.1.5. Má jednu dodatočnú mutáciu v proteíne hrotu, ktorá v laboratórnych štúdiách vykazuje zvýšenú infekčnosť, ako aj potenciálne zvýšenú patogenitu. Vykazuje potenciálne zmeny, ktoré musíme dobre sledovať,“ dodala Dr. Maria Van Kerkhove.

Hoci schopnosť vírusu SARS-CoV-2 vyvíjať sa, zvyšovať svoju prenosnosť a vyvolávať nové príznaky je alarmujúca, v súčasnosti podľa odborníkov nič nenasvedčuje tomu, že by vírus XBB.1.16 bol nebezpečnejší ako mnohé iné varianty vírusu Omicron, ktoré sú v súčasnosti v obehu. Naďalej je dôležité zostať ostražitý a snažiť sa vyhnúť nákaze.

O novom symptóme kovidovej subvarianty Arcturus sa dozviete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor