Zdravotnícki pracovníci sa domnievajú, že nový kovidový subvariant je asi o 20 % infekčnejší ako pôvodný variant Omicron. Monitoruje ho aj Svetová zdravotnícka organizácia, Arcturus sa totiž objavil už v 31 krajinách. Najviac prípadov hlási India.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) povýšila Arcturus na variant záujmu vzhľadom na jeho nárast oproti iným cirkulujúcim subvariantom Covid-19 a schopnosti vyhnúť sa imunitnému systému. „XBB. 1.16 sa môže celosvetovo rozšíriť a prispieť k zvýšeniu výskytu prípadov,“ varovala WHO vo svojej týždennej epidemiologickej aktualizácii. Avšak odborníci tvrdia, že nie je dôvod na veľké obavy. Príznaky ochorenia sú rovnaké, ako v predchádzajúcich variantoch kovidu, ale jeden nový sa objavuje najmä u detí.
Vírus sa mení
Vírus kovidu sa neustále mení. „Jednou z veľkých neistôt, ktorým budeme v budúcnosti čeliť, je samotný vírus. Jeho vývoj sa neusadil v predvídateľnom vzorci. Naďalej sa vyvíja,“ uviedla Dr. Maria Van Kerkhove, technická líderka zo Svetovej zdravotníckej organizácie. „Jedným z variantov, ktoré skúmame, je XBB.1.16. Jeho profil je v skutočnosti veľmi podobný variantu XBB.1.5. Má jednu dodatočnú mutáciu v proteíne hrotu, ktorá v laboratórnych štúdiách vykazuje zvýšenú infekčnosť, ako aj potenciálne zvýšenú patogenitu. Vykazuje potenciálne zmeny, ktoré musíme dobre sledovať,“ dodala Dr. Maria Van Kerkhove.
Hoci schopnosť vírusu SARS-CoV-2 vyvíjať sa, zvyšovať svoju prenosnosť a vyvolávať nové príznaky je alarmujúca, v súčasnosti podľa odborníkov nič nenasvedčuje tomu, že by vírus XBB.1.16 bol nebezpečnejší ako mnohé iné varianty vírusu Omicron, ktoré sú v súčasnosti v obehu. Naďalej je dôležité zostať ostražitý a snažiť sa vyhnúť nákaze.
O novom symptóme kovidovej subvarianty Arcturus sa dozviete na ďalšej strane ►►►